Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgi wieczyste Online. Wypis, Odpis z księgi wieczystej. Wyszukaj księgę wieczystą po adresie! Księgi Wieczyste przez Internet

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Księgi wieczyste Online. Wypis, Odpis z księgi wieczystej. Wyszukaj księgę wieczystą po adresie! Księgi Wieczyste przez Internet
Księgi wieczyste Online. Wypis, Odpis z księgi wieczystej. Wyszukaj księgę wieczystą po adresie! Księgi Wieczyste przez Internet sxc.hu
Księgi wieczyste Online. Długo szukałeś wymarzonego domu czy mieszkania i wreszcie znalazłeś? Czas więc dobrze przygotować się do jego zakupu, by wszystkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo. Księga wieczysta jest dla nieruchomości, jak dowód osobisty dla człowieka. Księga wieczysta zawiera informacje, komu i jakie przysługują prawa do budynku lub działki. Jak sprawdzić księgę wieczystą w Internecie? Jak czytać księgę wieczystą? Jak przeglądać księgi wieczyste online? Odpis, wypis z księgi wieczystej. Poniżej znajdziecie wszystkie informacje.

Księgi wieczyste Online. Wypis, Odpis z księgi wieczystej. Wyszukaj księgę wieczystą po adresie! Księgi Wieczyste przez Internet

Przede wszystkim koniecznie musisz dokładnie sprawdzić księgę wieczystą, jest ona bowiem podstawowym dokumentem potwierdzającym stan prawny nieruchomości. To niezwykle istotna kwestia, o którą należy zadbać przed zawarciem jakiejkolwiek umowy – i przedwstępnej, i tej u notariusza. Dzięki temu unikniesz wielu problemów i uchronisz się przez zawarciem transakcji, której możesz potem gorzko żałować. Pamiętaj: dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny. Można je nawet przeglądać bez wychodzenia z domu.

Księgi wieczyste Online. Jak korzystać z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych
Musisz mieć elektroniczny numer księgi wieczystej. Jeśli go nie znasz, skontaktuj się z wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość.

Wyszukiwarka Ksiąg Wieczystych: https://obywatel.gov.pl/nieruchomosci-i-srodowisko/elektroniczne-ksiegi-wieczyste

Księgi wieczyste Online. Czym jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste (KW) to specjalny rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Dzięki niemu można ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej działki, domu, mieszkania itp. Księgi wieczyste są prowadzone przez Sądy Rejonowe, wydziały wieczystoksięgowe (właściwe dla miejsca położenia nieruchomości), a głównym tego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami – gruntami, budynkami, lokalami.

Wszystkie kwestie z tym związane reguluje Ustawa o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 2017 r. poz. 1007) oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym (Dz.U. 2016 r. poz. 312, z późn. zm.). Natomiast postępowanie w sprawach dotyczących ksiąg wieczystych regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Instytucją ksiąg wieczystych rządzi kilka zasad. Najważniejsze z nich to:

  • jawność formalna – każdy może się zapoznać z treścią księgi, nie można się więc zasłaniać nieznajomością wpisów w księdze ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę,
  • domniemanie zgodności ze stanem prawnym, czyli przyjmuje się za pewne, że wpisy w KW są zgodne z rzeczywistością,
  • rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – chroni ona interes nabywcy, najprościej mówiąc: kupujący nieruchomość od osoby wpisanej w księdze jako właściciel staje się jej właścicielem, nawet jeśli ta osoba w rzeczywistości właścicielem nie była.

Księgi wieczyste. Jak czytać księgę wieczystą

Każdy taki dokument zawiera informacje uporządkowane według określonego wzoru. Tradycyjnie dane wpisywane do księgi wieczystej dzieli się według działów. Składa się ona z czterech działów (przy czym pierwszy jest dwuczęściowy). W dziale I znajdziemy opis nieruchomości, w tym jej charakter (np. rolny, mieszkalny), powierzchnię i numer działki, a w dziale II wpisany jest właściciel. Natomiast w dziale III opisane są prawa obciążające nieruchomość – to np. służebność, najem, dzierżawa, prawo pierwokupu oraz zawiadomienia o wszczęciu egzekucji komorniczej. I wreszcie w dziale IV wpisane są hipoteki.

Dział I-O: "Oznaczenie nieruchomości"
Zawiera bardzo istotne dane pochodzące z ewidencji gruntów, pozwalające na dokładne oznaczenie nieruchomości. Jest podzielony rubryki oraz pola. Przykładowo jeśli znajdziemy wpis w polu „Wzmianki”, to informuje on nas o tym, że do sądu wpłynął wniosek, który oczekuje na wpis do KW. W dziale I-O są też rubryki z informacjami o numerze nieruchomości i jej położeniu (województwo, powiat, gmina, miejscowość, dzielnica), a prócz tego zawierają: oznaczenie (numer działki, nazwa ulicy, sposób korzystania, wyodrębnione lokale itd.) i obszar nieruchomości oraz informacje o zgodności z danymi ewidencji gruntów i budynków.

Dział I-Sp: „Spis praw związanych z własnością”
Tutaj znajdziemy informacje o prawach przysługujących właścicielowi danej nieruchomości, czyli np. w przypadku mieszkania będzie to wielkość udziału w gruncie i częściach wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony. Natomiast w przypadku działek dowiemy się np., czy jest ona w użytkowaniu wieczystym, czy są służebności itp. W tym dziale znajduje się ponadto m.in. rubryka „Opis spółdzielni mieszkaniowej” (dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).

Dział II: "Własność"
Zawiera informacje na temat właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, a także o tym, w jaki sposób dana osoba nabyła swoje prawo (w drodze kupna-sprzedaży, spadku, darowizny itp.). Pierwszą w tym dziale jest rubryka „Wzmianki”, w której mogą znajdować się informacje np. o wpisie własności/współwłasności. Gdy zobaczymy taką wzmiankę, bądźmy czujni, bo jest ona ostrzeżeniem o złożeniu niezałatwionego jeszcze wniosku o wpis, czyli mówi nam, że treść księgi wieczystej w najbliższym czasie ulegnie zmianie (a więc np. właściciel nieruchomości mógł się już zmienić).
Kolejna rubryka w dziale II to „Właściciel”. Dowiemy się z niej, czy właścicielem jest Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, inna osoba prawna czy też osoba fizyczna. Prócz tego w kolejnych rubrykach znajdują się m.in. informacje o udziałach w nieruchomości wspólnej i o użytkownikach wieczystych.

Dział III: „Prawa, roszczenia i ograniczenia”
Jest on przeznaczony na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem tych dotyczących hipoteki. Mogą to być przykładowo roszczenia z zawarcia umowy przedwstępnej bądź prawa pierwokupu, dzierżawy, prawo dożywotniego mieszkania, służebności (np. przechodu bądź przesyłu), informacje o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, podział nieruchomości do korzystania itp. Pamiętajmy, że wszystkie tego typu ograniczenia własności przechodzą na kupującego, dlatego warto dokładnie przeanalizować treść działu III.
Tu również – podobnie jak w działach I i II – możemy się natknąć na ostrzegającą wzmiankę o wniosku. Kolejne rubryki dotyczą m.in. treści praw, roszczeń i ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, treści ostrzeżeń i osób, których roszczenie zostało zabezpieczone przez wpis ostrzeżenia, oraz rodzaju wpisu (ograniczone prawo rzeczowe, prawo osobiste, roszczenie, ograniczenie w rozporządzaniu nieruchomością itp.). W dziale III możemy też znaleźć ostrzeżenia np. o toczącym się postępowaniu cywilnym lub prokuratorskim.

Dział IV: „Hipoteka”

Zawiera on wpisy dotyczące hipotek, czyli informacje o ich wysokości, o tym, co zabezpieczają i na czyją rzecz zostały ustanowione. Ponadto w tym dziale również możemy znaleźć rubrykę „Wzmianki”, informującą o tym, że do sądu wpłynął wniosek o wpis hipoteki umownej (czyli np. gdy nabywca nieruchomości wziął na nią kredyt bankowy) bądź przymusowej (to zabezpieczenie wierzytelności na nieruchomości dłużnika, które nie wymaga jego zgody). Wpis w rubryce „Wzmianki” także powinien wzbudzić naszą czujność, bo oznacza obciążenie hipoteki.
Pamiętajmy, że osoba, która kupi nieruchomość obciążoną hipoteką, przejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy. Jeśli więc zamierzamy nabyć mieszkanie, dom czy działkę, zwróćmy szczególną uwagę na wpisy i wzmianki w dziale IV. Na koniec dodać warto, że spłata kredytu bankowego powoduje wygaśnięcie hipoteki. Pożyczkobiorca musi jednak wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczenia stwierdzającego wygaśnięcie hipoteki, a następnie z tymże zaświadczeniem udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych we właściwym Sądzie Rejonowym i tam złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.

Księgi wieczyste. Bardzo ważne wzmianki

Podkreślić trzeba, że praktycznie każdy z działów powinien być skrupulatnie sprawdzony przez kupującego. Jak już wcześniej wspomniano, niezwykle istotne jest to, by – czytając księgę wieczystą – zwrócić szczególną uwagę na wzmianki, w którymkolwiek z działów by się one nie pojawiły. Nie wolno ich ignorować, gdyż mogą one oznaczać, że został przez kogoś złożony wniosek o wpis do KW albo że np. nieruchomość została już sprzedana, a wniosek o wpis trafił do sądu. Przykład? Załóżmy, że zamierzamy kupić mieszkanie i właśnie mamy zawrzeć z jego właścicielem umowę przedwstępną, ale nie wiemy o tym, że on „gra na dwa fronty” i już finalizuje transakcję z kimś innym. Skrupulatne przestudiowanie księgi wieczystej i wszystkich wzmianek w niej zawartych pozwoli nam uniknąć kłopotów i straty pieniędzy.

Zanim więc podpiszemy jakąkolwiek umowę (zwłaszcza przedwstępną), sprawdźmy księgę! Oczywiście ten dokument dla przeciętnego Kowalskiego może być zbyt skomplikowany i niezrozumiały. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy fachowca: prawnika specjalizującego się w tych zagadnieniach, zaufanego pośrednika w handlu nieruchomościami czy też notariusza.

I jeszcze jedna ważna uwaga: zgodnie z przepisami notariusz ma obowiązek złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej w tym samym dniu, w którym nastąpiła czynność notarialna. Jeśli więc kupiliśmy mieszkanie i właśnie wyszliśmy z kancelarii ze „świeżutkim” aktem notarialnym, to wzmianka o tej transakcji powinna pojawić się w elektronicznej księdze wieczystej bezzwłocznie (dzięki temu ryzyko tzw. luki czasowej jest minimalne). Jeśli natomiast dopiero wybieramy się do notariusza, to najlepiej – dla własnego bezpieczeństwa i spokoju sumienia – sprawdzić aktualny stan prawny księgi w dniu podpisania umowy, już w kancelarii, tuż przed zawarciem transakcji i przelaniem pieniędzy na konto dotychczasowego właściciela nieruchomości. KW w łatwy i szybki sposób sprawdzimy przez internet (o tym poniżej).

Księgi wieczyste są jawne

Pamiętajmy: księgi wieczyste są jawne, więc w razie zawarcia jakiejś niekorzystnej transakcji nie będziemy mogli zasłaniać się argumentem, że „przecież my nic nie wiedzieliśmy o wpisach lub wzmiankach”. Tu trzeba również wspomnieć, że przy każdej księdze wieczystej są prowadzone akta, gdzie składa się wszystkie dokumenty i pisma, które były podstawą wpisów w księdze. Akta te, w przeciwieństwie do samej treści księgi, nie są już jednak objęte zasadą pełnej jawności. Przeglądać je może – w siedzibie sądu, w obecności pracownika tejże instytucji – tylko osoba mająca interes prawny (czyli np. właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, wierzyciel hipoteczny) oraz notariusz.

Księgi wieczyste Online. Przejrzymy księgi online

Skoro o przeglądaniu ksiąg wieczystych mowa: z ich treścią można się zapoznać nie tylko w Sądzie Rejonowym. Zrobimy to również z dowolnego miejsca – online, a to dzięki przeprowadzonej w Polsce migracji ksiąg wieczystych do systemu informatycznego. Dokumenty w formie elektronicznej możemy przeglądać na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości – pod adresem https://ekw.ms.gov.pl. Nad systemem EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste) pieczę sprawuje Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych.

Księgi wieczyste w Internecie: wyszukiwarka

Z wyszukiwarki EKW może skorzystać bezpłatnie każdy, ale jest tu jeden warunek: trzeba znać numer księgi wieczystej. Numer ten ma ściśle określony wzór i składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest czteroznakowy kod Wydziału Ksiąg Wieczystych, w którym księga została założona (wskazuje on na lokalizację nieruchomości, np. Kraków to KR1P), następnie ukośnik, potem ośmiocyfrowy numer księgi wieczystej, za nim kolejny ukośnik, a na końcu cyfra kontrolna. Oto przykładowy numer: KR1P/00123456/0.

Gdy znamy numer, wystarczy wpisać go w rubrykę wyszukiwarki EKW, a wyświetlą nam się podstawowe informacje o danej księdze oraz opcje przeglądania: można wybrać przeglądanie aktualnej bądź zupełnej treści księgi. W przypadku tej pierwszej wyświetli nam się obecna treść księgi (stan na dzień, w którym jest ona przeglądana), natomiast w treści zupełnej znajdziemy całą historię danej nieruchomości, czyli wszystkie wpisy, zmiany i wykreślenia, jakich dokonano od momentu założenia księgi do chwili obecnej.

Co jednak robić, gdy nie znamy numeru KW? Wówczas najprostszym wyjściem jest poproszenie o niego właściciela nieruchomości (uwaga: jeśli nie chce tego zrobić, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że coś jest nie w porządku). Możemy również spróbować zdobyć numer drogą urzędową, a mianowicie złożyć wniosek o udzielenie takiej informacji w Wydziale Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego. To jest już jednak po pierwsze płatne, a po drugie wnioskodawca musi wykazać interes prawny do nieruchomości, o którą pyta. Uzyskanie numeru księgi tą drogą może więc być już problematyczne. Trudno nam bowiem będzie wykazać interes prawny, jeśli dopiero rozglądamy się za mieszkaniem i po prostu znaleźliśmy ogłoszenie w internecie, które chcemy sprawdzić.

Inną metodą jest skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek internetowych, które oferują wyszukiwanie ksiąg po adresie czy numerze działki. Serwisy tego typu to np. www.ksiegiwieczyste.pl czy znajdzksiege.pl. Ich usługi są już jednak płatne (od niecałych 40 zł w górę – w zależności od liczby numerów ksiąg, jakie chcemy znaleźć).

Księgi wieczyste. Odpisy i wyciągi bez wychodzenia z domu

Wróćmy do systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl. Nie tylko pozwala on wyszukiwać księgi i przeglądać ich treść, ale również umożliwia składanie drogą elektroniczną wniosków o wydanie różnych dokumentów z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych – takich jak odpis KW (zwykły, zwany też aktualnym lub zupełny, który zawiera też wpisy wykreślone), wyciąg z KW lub zaświadczenie o zamknięciu KW. Nie trzeba się w tym celu fatygować do sądu. Wystarczy kliknąć w link „Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”, a następnie m.in. wpisać numer księgi oraz wybrać odpowiedni rodzaj dokumentu, działy księgi wieczystej (w przypadku wyciągów) i formę dostarczenia. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to możemy wybrać opcję samodzielnego wydruku bądź zaznaczyć, że życzymy sobie wysyłki dokumentów tradycyjną pocztą pod wskazany adres. Na koniec trzeba również wnieść opłatę – przelewem internetowym bądź kartą płatniczą/kredytową.

Co istotne, wszystkie odpisy, wyciągi czy zaświadczenia, wygenerowane elektronicznie za pomocą opisanej wyżej procedury, mają moc dokumentów wydanych przez sąd. Oznacza to, że możemy je sobie samodzielnie wydrukować (pliki są w formacie PDF) i nie ma potrzeby zaopatrywania ich w pieczęć urzędową ani podpis pracownika sądu. I tak muszą być honorowane przez urzędy. Pamiętać jednak przy tym trzeba, że ważność każdego odpisu z księgi wieczystej jest ograniczona (choć formalnie o żadnym „terminie ważności” nie ma tu mowy) – z oczywistych względów, bo przecież w każdej chwili ktoś może złożyć wniosek o zmianę wpisu w KW i odpis przestanie być już aktualny, nawet jeśli wydrukowaliśmy go sobie zaledwie kilkanaście minut temu. Dlatego po raz kolejny przestrzegamy: nie warto polegać tylko na papierowych dokumentach, lecz powinno się sprawdzić elektroniczną księgę wieczystą tuż przed zawarciem transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości.

Księgi wieczyste. Ile zapłacimy? (CENY)

Oczywiście opisane wyżej uzyskanie odpisu czy wyciągu z KW drogą elektroniczną jest dużo wygodniejsze i znacznie szybsze niż załatwianie całej procedury tradycyjną drogą, czyli poprzez złożenie wniosku w sądzie. Jest również tańsze, jeśli wybierzemy opcję samodzielnego wydruku. Ile wówczas zapłacimy?

  • odpis zwykły – 20 zł (w sądzie 30),
  • odpis zupełny – 50 zł (w sądzie 60),
  • wyciąg 1 dział – 5 zł (w sądzie 15),
  • wyciąg 2 działy – 10 zł (w sądzie 20),
  • wyciąg 3 działy – 15 zł (w sądzie 25),
  • wyciąg 4 działy – 20 zł (w sądzie 30),
  • zaświadczenie o zamknięciu KW – 5 zł (w sądzie 10).

Dodać również trzeba, że opłatom podlegają także wszelkie inne czynności w postępowaniu wieczystoksięgowym, czyli np. zakładanie KW, wnioski o wpis do KW bądź wykreślenie wpisu. Wysokość opłat sądowych reguluje Ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Są one stałe, czyli niezależne od wartości prawa, przy czym opłata stała nie może być niższa niż 30 zł ani wyższa niż 5 tys. zł. Poniżej publikujemy kilka przykładów opłat w postępowaniu wieczystoksięgowym:

  • 200 zł – wpis własności, służebności osobistej bądź użytkowania wieczystego, a także wpis hipoteki (jednej);
  • 150 zł – wpis własności na podstawie np. postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, o zniesieniu współwłasności, podziału majątku dorobkowego czy wyroku rozwodowego, a ponadto zmiana hipoteki na podstawie np. zaświadczenia banku;
    100 zł – wykreślenie służebności osobistej czy gruntowej, wykreślenie użytkowania na podstawie np. aktu zgonu, wykreślenie hipoteki;
  • 75 zł – wykreślenie praw osobistych, jak np. dożywocie, najem, dzierżawa;
  • 60 zł – zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, zmiana danych osobowych właściciela nieruchomości, przeniesienie hipoteki czy zmiana wierzyciela;
    30 zł – wykreślenie ostrzeżenia na podstawie postanowienia o umorzeniu egzekucji lub postanowienia sądowego.

Księgi wieczyste. Na wpis trzeba poczekać

Na koniec powiedzmy jeszcze o samych wpisach do księgi wieczystej. Czynności te reguluje Kodeks postępowania cywilnego oraz Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Obowiązek złożenia w sądzie wniosku o dokonanie wpisu do KW powstaje w przypadku, kiedy trzeba uaktualnić księgę lub ją sprostować, a także w przypadku zakupu nieruchomości albo jej podziału, nabycia spadku, ustanowienia służebności bądź hipoteki, przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności i wreszcie zamknięcia księgi wieczystej.

Wpisu do KW dokonuje Sąd Wieczystoksięgowy, w postępowaniu nieprocesowym. Przy czym należy pamiętać, że od wpisu i oddalenia wniosku o wpis przysługuje apelacja do Sądu Okręgowego lub skarga na orzeczenie referendarza.
Wniosek o wpis do KW składa właściciel nieruchomości, osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, użytkownik wieczysty, wierzyciel albo uprawniony organ. Wniosek należy złożyć do sądu na urzędowym formularzu KW-WPIS (są one dostępne w Sądach Rejonowych oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). Oczywiście do wniosku trzeba załączyć stosowne dokumenty, które stanowią podstawę wpisu – czyli np. akt notarialny (w przypadku zakupu mieszkania), orzeczenie sądu, decyzję administracyjną.

Czas oczekiwania na wpis do KW może się różnić w poszczególnych miejscowościach – wszystko zależy od tego, jak bardzo obłożony pracą jest dany Sąd Rejonowy. Zwykle trzeba czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Źródło: TL Radomsko Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski