Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża i rocznica

ALG
Była więc mowa o ks. Józefie Pawłowskim z Proszowic, pierwszym błogosławionym, wywodzącym się z diecezji kieleckiej. Była mowa o ojcu Józefie Marii Bocheńskim, który wywodził się z oddalonego od Proszowic o 6 kilometrów Czuszowa. Uczniowie przypomnieli sylwetkę biskupa Jana Gurdy z Książnic Wielkich, które również leżą na terenie dzisiejszego powiatu proszowickiego. Dzieje ich i kilku innych kapłanów są przykładem, że nawet w czasach bardzo trudnych, wywodząc się z rodzin chłopskich i mieszczańskich, można było dochodzić do znakomitych osiągnięć.

- Jestem uczulony na punkcie powiedzenia "cudze chwalicie swego nie znacie". Dlatego przy okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego postanowiliśmy przybliżyć sylwetki księży, którzy wywodzili się z naszej okolicy, a wspaniale zasłużyli się dla polskiej kultury - powiedział dyrektor Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych Henryk Pomykalski, otwierając spotkanie, do którego doszło w szkole w środowy wieczór.

Pamiętajmy, że wszyscy oni mieli nieporównywalnie trudniej zdobyć wykształcenie niż to jest dzisiaj. Dla ich rodzin był to ogromny wysiłek. Ajednak dali sobie radę. Przeddzisiejszym spotkaniem słyszałem wiele uwag, że mamy w____regionie wielu zasłużonych księży ciągle żyjących. To jednak był mój osobisty wybór. To spotkanie poświęcone jest tym, których już nie ma wśród nas - mówi dyrektor Pomykalski.
Goście zaproszeni na imprezę mogli nie tylko obejrzeć wystawę poświęconą zasłużonym duchownym. Był 13 grudnia, więc Jolanta Jędrzejczyk z Książnic Wielkich (tych samych, z których wywodził się bp Gurda) przy akompaniamencie Jacka Zagórskiego przypomniała "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Był też wiersz, nieomal już zapomniany, który napisał Stanisław Łakomski, pierwszy burmistrz Proszowic w wolnej Polsce. Napisał go pod wpływem kazania, jakie 11 listopada 1918 roku wygłosił w proszowickim kościele pw. Świętej Trójcy ks. Bronisław Mieszkowski. Był też - choć już odtworzony z taśmy - nieformalny hymn narodowy Jana Pietrzaka w początku lat 80. "Żeby Polska była Polską".
-Połączenie 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z_otwarciem wystawy poświęconej zasłużonym kapłanom to decyzja organizatorów. Owiele ważniejsze jest według mnie to, że wszkole starają się uczyć patriotyzmu inaczej, że przyokazji rocznic narodowych przypominane są postacie nieomal zapomniane, aczęsto ogromnie zasłużone. Isą to zawsze ludzie wywodzący się ztego regionu -___mówi ks. Henryk Makuła, proboszcz proszowickiej parafii.
Więcej o księżach, którym poświęcona jest otwarta w środę wystawa napiszemy w jutrzejszym wydaniu.
Tekst i fot. (ALG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski