Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kształcą chemobudowlańców

ANKO
Trzy uczelnie techniczne będą wspólnie prowadzić nowy, unikatowy kierunek - chemia budowlana. Od nowego roku akademickiego chcą go uruchomić Politechnika Łódzka, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Gdańska.

NAUKA. Powstaje pierwszy międzyuczelniany kierunek studiów

Zgodnie z podpisanym właśnie porozumieniem, studia będą prowadzone przez Wydział Chemiczny PG, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH oraz Wydział Chemiczny PŁ. Kształcenie odbywać się będzie w formie stacjonarnej, na poziomie pierwszego stopnia. Każda uczelnia przyjmie taką samą liczbę studentów. Nadzór nad organizacją i przebiegiem kształcenia sprawować będzie Rada Programowa, składająca się z przedstawicieli poszczególnych uczelni oraz przemysłu.

- Pomysł na uruchomienie tego kierunku narodził się na Wydziale Chemicznym PŁ w wyniku rozmów z przedstawicielami polskiego przemysłu budowlanego - wyjaśnia dziekan Wydziału Chemicznego prof. Piotr Paneth z Politechniki Łódzkiej.

Studenci chemii budowlanej kształcić się będą w uczelni macierzystej przez pierwsze cztery semestry według jednakowych planów i programów studiów. Semestry V i VI realizowane będą na dwóch pozostałych, partnerskich uczelniach (po jednym semestrze na każdej z nich). Na ostatni semestr studenci wrócą do swojej macierzystej uczelni. W trakcie studiów uczelnie zapewnią odpłatnie miejsca w akademikach dla studentów przyjeżdżających z partnerskich ośrodków. Dyplom ukończenia studiów będzie wydawany przez uczelnię, która rekrutowała studenta. W suplemencie znajdzie się informacja: "Międzyuczelniany unikatowy kierunek studiów chemia budowlana realizowany wspólnie przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej".

Wykładowcami będą praktycy, jak i naukowcy z poszczególnych uczelni. - Mocną stroną tych studiów będzie kształcenie aplikacyjne, na zapotrzebowanie przemysłu, oraz mobilność studentów - podkreśla prof. Jan Chłopek, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Zdaniem twórców nowego kierunku absolwenci chemii budowlanej bez problemu znajdą pracę w przemyśle materiałów budowlanych.

Na temat uruchomienia nowych studiów musi się wypowiedzieć jeszcze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wniosek w tej sprawie znajduje się obecnie na etapie zatwierdzania przez resort. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, studia zostaną uruchomione od nowego roku akademickiego.

(ANKO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski