Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kształcenie zawodowe po szkole podstawowej. Jak zachęcić młodzież do wybierania szkół technicznych? To musi wiedzieć każdy ósmoklasista

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wahasz się pomiędzy liceum a technikum lub branżówką? Przed wyborem szkoły ponadpodstawowej młodzież powinna poznać wszystkie możliwości
Wahasz się pomiędzy liceum a technikum lub branżówką? Przed wyborem szkoły ponadpodstawowej młodzież powinna poznać wszystkie możliwości GettyImages
Kształcenie zawodowe to jedna z możliwości, jaką młodzież może wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej. Tegoroczni ósmoklasiści już u progu nowego roku szkolnego rozważają: czy warto rozważyć technikum lub szkołę branżową? Dlaczego takie szkoły mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz? Oto kilka argumentów, które pomogą zrozumieć, dlaczego warto wybrać tę ścieżkę edukacyjną i pomogą w rozmowach z młodzieżą, aby brała kształcenie zawodowe pod uwagę.

Spis treści

Kształcenie zawodowe w Polsce. Jaki jest wybór?

Jeśli mówimy o edukacji zawodowej, warto uporządkować podstawy na temat systemu edukacji w Polsce. W szkołach ponadpodstawowych przygotowujących do zawodu mamy do wyboru technikum oraz szkołę branżową I i II stopnia.

Pierwsza z nich trwa 5 lat. Absolwenci mogą podejść do egzaminu zawodowego, uzyskując kwalifikacje zawodowe oraz zdać maturę, a następnie mogą iść na studia, do szkoły policealnej lub zdecydować się w pełni na karierę zawodową.

Kwalifikacje zawodowe można zdobyć także po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, trwającej 3 lata. Uczniowie, którzy po tym czasie decydują się na dalszą edukację, mogą pójść do 2-letniej szkoły branżowej II stopnia, uzyskując tytuł technika i zdając maturę, co otwiera im drzwi na studia.

Co dają kwalifikacje zawodowe po technikum lub szkole branżowej?

Rozmawiając z młodymi ludźmi stojącymi przed wyborem szkoły średniej, warto pamiętać, że uczeń szkoły o profilu zawodowym przez cały okres nauki zdobywa wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do wykonywania danego zawodu, oprócz ogólnej wiedzy.

Po zdaniu egzaminu zawodowego absolwenci otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zakresie danego zawodu, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Dzięki temu, osoby w wieku 18-20 lat mogą posiadać już wyuczony fach, co jest bardzo cenne na rynku pracy. Nawet jeśli zdecydują się na studia, zdobyte kwalifikacje dają im przewagę nad rówieśnikami.

Gdzie absolwenci liceów, a gdzie szkół technicznych podejmują pierwszą pracę?

O ile ktoś nie ma wyjątkowej pasji, którą rozwijał przez lata i którą może przekształcić w źródło dochodów (np. tworzenie rękodzieła, fotografia, projektowanie, muzyka), to stając u progu dorosłości z maturą w ręku i wykształceniem ogólnym, zwykle zaczynają przygodę zawodową od przypadkowych staży, prac dorywczych w gastronomii lub udzielania korepetycji.

Młoda osoba z potwierdzonymi kwalifikacjami np. w branży logistycznej, gazowniczej, geologicznej, modowej czy poligraficznej ma duże szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy z perspektywami na przyszłość lub nawet na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Matura i zawód: dwa w jednym w 5 lat

Nauka w technikum trwa o rok dłużej niż w liceum ogólnokształcącym, co pozwala na pogłębienie wiedzy w wielu dziedzinach. Uczniowie zdobywają porównywalny zakres wiedzy ogólnej, jak ich koledzy z liceum, co oznacza, że mają większość przedmiotów ogólnych na podobnym poziomie. Jednak to, co wyróżnia technikum, to lekcje z przedmiotów zawodowych, które zależą od wybranego kierunku. To konkretne umiejętności i wiedza, której nauczysz się tylko w technikum.

Możliwość studiowania i jednoczesnego rozwoju zawodowego od początku

Jeśli ktoś marzy o studiach, to technikum także może być odpowiednią opcją. Po zdaniu matury i zdobyciu umiejętności zawodowych absolwent technikum ma szansę na kontynuację nauki na wyższych uczelniach. Jest przygotowany zarówno do pracy, jak i dalszej edukacji. A pracę w zawodzie może rozpocząć już w pierwszych dniach po ukończeniu szkoły (lub nawet wcześniej!).

Uczeń uczy się obsługiwać wiertarkę.

Od zawodówki po technikum i szkoła branżowa. Sprawdź, jak zm...

Wczesna samodzielność i przedsiębiorczość

W technikum młodzież uczy się nie tylko konkretnej wiedzy, ale także przedsiębiorczości. Wiedza zdobyta na lekcjach z Biznesu i Zarządzania, który jest nowym przedmiotem w szkołach ponadpodstawowych od roku 2023/2024, może być wykorzystana w życiu znacznie wcześniej przez uczniów techników i szkół branżowych niż przez ich kolegów z liceów. To oczywiste, ponieważ posiadając wyuczony zawód, mogą szybciej rozpocząć przygodę z własnym biznesem, negocjować umowy o pracę, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, budować swoją markę osobistą na rynku pracy itd.

Kształcenie zawodowe oferuje duży wybór kierunków

Młodzież może obawiać się, że w technikum lub szkole branżowej nie znajdzie kierunku odpowiedniego dla siebie. Szkoły oferują różnorodne kierunki, począwszy od tych, na które jest największe zapotrzebowanie w skali kraju, takich jak:

  • Automatyk
  • Betoniarz-zbrojarz
  • Cieśla
  • Elektromechanik

W ofercie są również te kierunki, które przygotowują do zawodów zawsze potrzebnych, takich jak:

A także kierunki przyszłościowe, takie jak:

  • Technik zarządzania odpadami
  • Animator rynku książki
  • Technik logistyk
  • Opiekun osoby starszej.

Nawet kierunki o charakterze niszowym są dostępne np. stroiciel fortepianów, stylista czy tyfloinformatyk.

Nauka w technikum lub szkole branżowej może być pasjonującą przygodą, jeśli wybierzesz kierunek, który naprawdę interesuje młodego człowieka, a co ważniejsze, nie ogranicza, a wręcz przeciwnie, otwiera wiele możliwości.

Łatwiej o pracę po technikum i szkole branżowej?

Młodzież na pewno zainteresuje się tym, że godziny spędzone w szkolnych murach i na nauce szybko mogą przekształcić się w formę zarobków. Warto podkreślić, że nie trzeba obawiać się bezrobocia po ukończeniu technikum czy szkoły branżowej.

Wiele szkół aktywnie współpracuje z firmami, co ułatwia zdobycie doświadczenia zawodowego i zatrudnienie. Przed wyborem placówki trzeba tylko dobrze się rozejrzeć i popytać, ponieważ wiele możliwości czeka na ambitnych i zdeterminowanych absolwentów.

Technikum i szkoły branżowe to doskonała opcja dla młodzieży, która chce połączyć naukę ogólną z praktycznymi umiejętnościami zawodowymi. Nie są to szkoły gorsze od tradycyjnych liceów. Stanowią dobrą alternatywę dla tych, którzy nie wiedzą, czy chcą iść na studia, marzą o szybkim wejściu na rynek pracy, są przedsiębiorczy i lubią naukę poprzez praktykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kształcenie zawodowe po szkole podstawowej. Jak zachęcić młodzież do wybierania szkół technicznych? To musi wiedzieć każdy ósmoklasista - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski