Kto do Brukseli?

Redakcja
Udostępnij:
Do wyborów eurodeputowanych pozostało trzy miesiące. Zanim na dobre ruszy kampania i partie przedstawią swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu w poszczególnych okręgach, prezentujemy naszą, nieoficjalną listę. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się nazwiska: Andrzeja Chronowskiego, Krzysztofa Pawłowskiego i Andrzeja Czerwińskiego.

REGION. Nasi kandydaci do europarlamentu - odc. 1

Wygrałbym, lecz nie startuję
   Nazwisko Krzysztofa Pawłowskiego, rektora Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z Nowego Sącza, ostatnio często pojawiało się w nieoficjalnym rankingu. Rektor, były senator, człowiek o szerokich kontaktach międzynarodowych, potwierdza, że szereg osób zachęcało go do kandydowania. Nieoficjalnie wiemy, że liczyła na niego Platforma Obywatelska. Andrzej Czerwiński, poseł PO z Nowego Sącza, pytany o to, czy partia liczy na kandydaturę Pawłowskiego, nie zaprzeczał. Już dziś wiadomo jednak, że bezpartyjny Pawłowski nie dał się namówić żadnej z opcji politycznych.
   - Nieskromnie powiem, że wygrałbym te wybory, gdybym w nich wystartował. Ale startował na pewno nie będę. Powód jest bardzo prosty, mam bardzo dużo pracy jeszcze na wiele lat - mówi Krzysztof Pawłowski.
Spełniam wymogi
   Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej na Sejm też wysoko ocenia swoje szanse. Jednak na pytanie, czy będzie startował odpowiada, że zdecyduje zarząd partii. - Przyjęliśmy ogólną zasadę, że posłowie PO nie będą kandydować do Parlamentu Europejskiego, poza nielicznymi wyjątkami. O tym, jak to będzie w naszym okręgu wyborczym, zdecydujemy na początku marca podczas posiedzenia w Łodzi - _mówi Czerwiński. Poseł nie przeczy, że jest namawiany do kandydowania. Dodaje, że spełnia kryteria, które swoim kandydatom postawiła Platforma: biegła znajomość jednego z języków UE (Czerwiński legitymuje się znajomością angielskiego) i doświadczenie międzynarodowe, m. in. jako członek Komitetu Wykonawczego Rady Gmin i Regionów Europejskich (CEMR).
   
- Wydaje mi się, że podołałbym wymaganiom stawianym eurodeputowanym _- uważa poseł.
Już w Brukseli
   Na szczycie rankingu sądeckich kandydatów do Brukseli plasuje się nazwisko senatora Andrzeja Chronowskiego, reprezentującego Blok Senat 2001. Chronowski należy do grona 54 posłów i senatorów z Polski, którzy zasiadają w Parlamencie Europejskim jako obserwatorzy. Interesuje go praca w Komisji Budżetowej Unii Europejskiej, do której zadań należy między innymi opracowywanie i uchwalanie budżetu Unii dla krajów członkowskich i kandydujących. W ramach budżetu UE komisja rozpatruje też wszystkie programy pomocowe oraz przygotowuje uchwały przyjmowane następnie przez Parlament Europejski. Trzy tygodnie każdego miesiąca Chronowski spędza w Brukseli, gdzie pracuje Komisja Europejska i Komitet Regionu. Ostatni tydzień spędza w Strasburgu, gdzie uczestniczy w posiedzeniach Parlamentu Europejskiego. Chronowski należy też do klubu Europejskiej Partii Ludowej - chadeckiej frakcji Parlamentu Europejskiego. Trudno o lepsze kwalifikacje dla kandydata na eurodeputowanego. Pozostaje pytanie, z jakiej listy Chronowski mógłby wystartować. Nieoficjalnie mówi się o nowej formacji tworzonej przez Macieja Płażyńskiego w oparciu o RS AWS i SKL oraz Prawie i Sprawiedliwości.
   Pojawiają się głosy, że senatorowie nie powinni startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. O ile bowiem na miejsce posła wchodzi do sejmu kolejny kandydat z partyjnej listy, o tyle zwolnione miejsce w Senacie wymagałoby zorganizowania kosztownych wyborów uzupełniających.
   Ordynacja wyborcza zakazuje łączenia mandatu posła i senatora z mandatem parlamentarzysty unijnego. W takim przypadku również członkowie rządu będą musieli zrezygnować ze stanowisk. Takie reguły obowiązują w całej Unii.
13 czerwca, 13 okręgów
    Wybory do Europarlematu odbędą się 13 czerwca. Polska zostanie podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych. Nasz region znajdzie się w łączonym okręgu małopolsko -świętokrzyskim. Kandydatów wystawiać mogą partie i komitety wyborcze, które na tzw. listach obywatelskich zbiorą wymaganą liczbę podpisów. Wyborcy będą mogli oddawać głosy również korespondencyjnie, za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Monika Kowalczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie