Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i kiedy może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego

Oprac. Patrycja Wacławska
Infografiak Tomasz Frączek, fot. 123RF
Poradnik. Kredyt konsolidacyjny - w założeniach - pomaga ustabilizować domowe finanse i wyjść ze spirali długów.

Duża liczba mniejszych oraz większych zobowiązań kredytowych, o których należy pamiętać lub problem ze spłaceniem zaciągniętych długów - z tymi kłopotami boryka się dzisiaj wielu z nas. Najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji skonsolidowanie swoich kredytów, czyli połączenie ich i spłacanie tylko jednej raty. Kamil Muskus, dyrektor badań i rozwoju firmy Compass Money radzi, kiedy i dla kogo kredyt konsolidacyjny jest najbardziej opłacalny.

Skonsolidować można kredyty i pożyczki różnego rodzaju, które zostały udzielone na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Połączeniu podlegają kredyty hipoteczne, samochodowe, ratalne, w rachunku bieżącym oraz karty kredytowe.

Konsolidacja polega na spłacie poprzednio zaciągniętych zobowiązań finansowych przez bank udzielający kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób - zamiast kilku różnych opłat - kredytobiorca spłaca tylko jeden kredyt w jednym banku.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, pieniądze nie będą przelewane na nasz rachunek, ale automatycznie znajdą się na kontach wierzycieli, u których zaciągnęliśmy poprzednie długi. Istnieje możliwość dobrania środków do kredytu, które nie tylko uregulują nasze aktualne zobowiązania, lecz będziemy mogli również przeznaczyć je na dowolny cel.

Kto może skorzystać z konsolidacji
- Ten rodzaj kredytu przeznaczony jest w szczególności dla osób zadłużonych, które nie są w stanie poradzić sobie ze spłatą kolejnych rat zaciągniętych kredytów - mówi Kamil Muskus. - Połączenie wszystkich zobowiązań w jeden skonsolidowany kredyt o znacznie obniżonej racie, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu spłaty, jest dla wielu osób wybawieniem, ponieważ pozwala na utrzymanie płynności i __swobody finansowej.

Ekspert dodaje, że kredyt konsolidacyjny jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które mają przejściowe problemy finansowe. Kredyt ten redukuje bowiem miesięczne koszty wszelkich zobowiązań. Dzięki mniejszej miesięcznej racie pozostałe pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Można wyróżnić dwa typy kredytów konsolidacyjnych: zabezpieczony i bez zabezpieczenia. Gdy decydujemy się na pierwszy rodzaj, kredyt zostaje zabezpieczony naszą hipoteką. Ma on dużo niższe oprocentowanie, które jest zbliżone do tego, jakie jest przy pożyczkach hipotecznych. Jego górny limit uzależniony jest od wartości nieruchomości w stosunku na ogół nie przekraczającym siedemdziesiąt, osiemdziesiąt procent.

Kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczenia jest podobny do kredytu gotówkowego. Jak mówi Kamil Muskus, kwota kredytu w całości wpłacana jest na wskazany przez klienta rachunek, a sam kredyt udzielany jest na niższe kwoty i w krótszym terminie spłaty niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, które pomagają ustabilizować domowe finanse oraz wyjść ze spirali zadłużenia. Obniżenie miesięcznej raty odciąży nasz budżet, a możliwość dobrania dodatkowych środków pozwoli na przykład spełnić skryte marzenia dotyczące wypoczynku lub przeprowadzić planowany od dawna remont domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski