Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest kim i o co mu chodzi? Główni gracze ukraińskich wydarzeń

Włodzimierz Knap
Analiza. Sytuacja na Ukrainie zmienia się jak w kalejdoskopie. Prognozy nawet wybitnych znawców zawodzą, o czym raz po raz możemy się przekonywać. Po zapowiedziach zaprzestania walk i deklaracjach o zawarciu rozejmu najczęściej rozpętywało się dotąd piekło.

Krwawe, pełne ofiar boje nagle ustawały, choć wcześniej przypominały regularną wojnę. Wszystko to oznacza, że nadal trzeba się liczyć z różnymi wariantami rozwoju sytuacji na Ukrainie, a wczorajsze ustalenia też nie muszą być trwałe.

Wielką iluzją jest oczekiwanie, że na Ukrainie przełom nastąpi jutro, za miesiąc czy za rok. Nie będzie żadnego przełomu. Na Ukrainie zaczął się proces, który potrwa długo, wiele lat – mówi prof. Adam Daniel Rotfeld, były szef polskiej dyplomacji, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Komisji ds. Trudnych.

Tadeusz Olszański z Ośrodka Studiów Wschodnich, znawca Ukrainy, zwraca uwagę, że nasi wschodni sąsiedzi są w skrajnie trudnej sytuacji gospodarczej i finansowej.

Znawcy problemu podkreślają, że dla Ukrainy byłoby optymalne, gdyby mogła realizować swoje europejskie aspiracje, a zarazem znalazła sposób na utrzymywanie normalnych stosunków z Rosją. Aby tak się stało, Moskwa musiałaby jednak uznać podmiotowość Ukrainy we wzajemnych relacjach, a na to się wciąż nie zanosi. Warto też pamiętać, że na ukraińskiej scenie politycznej w „grze” o władzę jest wiele liczących się podmiotów.

Majdan

* Majdan pełni kluczową rolę od samego początku. Na kijowskim placu są reprezentacje najróżniejszych organizacji, partii i środowisk. Na czele stoi Rada Społeczna, złożona z kilkudziesięciu instytucji. Najwięcej do powiedzenia mają: Andrij Parubij (na zdjęciu), komendant Majdanu, poseł Batkiwszczyny Jurij Łucenko, były szef MSW w rządzie Tymoszenko i Janukowycza oraz Anatolij Hrycenko, były szef MON (zrzekł się mandatu posła w grudniu 2013 r.).

Opozycja

* Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Oleh Tiahnybok to przywódcy trzech najsilniejszych partii opozycyjnych: Batkiwszczyny, UDAR-u oraz Swobody. Nie należy też zapominać o Julii Tymoszenko. Uwięziona była premier i była szefowa Batkiwszczyny potrafi porywać tłumy. Jaceniuk, prawnik, ekonomista, chce skierować Ukrainę ku UE. Kliczko, mistrz świata w boksie, ma podobne cele. Tiahnybok jest najbardziej kontrowersyjnym liderem na Majdanie. Szefuje nacjonalistycznej partii Swoboda.

Prezydent

* Wiktor Janukowycz jest notorycznym kłamcą – nie bawią się już w dyplomatyczne frazesy polscy przywódcy. W 2004 r., w czasie wyborów prezydenckich, uzyskał poparcie Władimira Putina, ale ani ono, ani fałszerstwa wyborcze, a przede wszystkim wsparcie ze strony ukraińskich magnatów, nie zapewniły mu władzy. Doszedł do niej w 2010 r. i z pewnością nie będzie chciał jej łatwo oddać. Może jednak trafić do więzienia za rzeź na Majdanie.

Moskwa

a Władimir Putin zdaje sobie sprawę, że dla Rosji Ukraina ma kluczowe znaczenie. Wynika to zarówno z przekonania, że ziemie ukraińskie (Ruś) są swego rodzaju praojczyzną Rosji, jak i z powodu bieżącej polityki. Znane jest sformułowanie prof. Brzezińskiego, iż Rosja bez Ukrainy może być co najwyżej mocarstwem regionalnym, a ma aspiracje globalne. Rosja pod względem gospodarczym jest dziś słaba, robi jednak wszystko, by Ukraina znalazła się w jej strefie wpływów. Kijów w UE i NATO to dla Moskwy klęska.

Oligarchowie

* Rinat Achmatow i inni oligarchowie ukraińscy nie mają we współczesnym świecie odpowiednika. Tak są potężni finansowo i wpływowi politycznie. Najbogatszy z nich Achmatow to król Donbasu, z majątkim wartym 20 mld dolarów. I on, i inni, m.in. Wiktor Pinczuk oraz Serhij Tihipko, wezwali do zaprzestania walk na Majdanie. Duży wpływ miała na nich groźba szefów państw UE oraz USA, że mogą nałożyć sankcje ekonomiczne.

Unia i Polska

a Radosław Rikorski oraz inni przedstawiciele Unii Europejskiej mają bardzo różne podejście do sprawy. Dla Polski oraz państw bałtyckich przyszłość Ukrainy ma kluczowe znaczenie. Już Jerzy Giedroyć zauważył, że wolna i suwerenna Ukraina jest niezbędna do tego, by niepodległa i suwerenna mogła być Polska. Ta ocena pozostaje do dziś niekwestionowana. Dla krajów zachodnich Ukraina nie jest warta większego zainteresowania, a znacznie bliższa jest im Rosja, bo z nią robią interesy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski