Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest kim w Krakowie

1996
Agnieszka Majchrzyk

Data i miejsce urodzenia: 31.12.1979 r., Sosnowiec
Stan cywilny: panna
Wykształcenie: wyższe; Akademia Muzyczna w Krakowie (klasa wiolonczeli prof. Witolda Hermana i Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne), Letnia Akademia Muzyczna w Żaganiu i Krakowie, Międzynarodowe Kursy Mistrzowskiej Interpretacji Muzycznej w Łańcucie
Zawód wyuczony/wykonywany: muzyk
Kariera zawodowa: Pracuję w PSM w Olkuszu, Krzeszowicach, Myślenicach i Nowym Targu. Koncertuję w orkiestrach i zespołach kameralnych (Francja, Austria, Dania, Japonia, Finlandia), przede wszystkim zaś w MarlenaQuartet, z którym "propagujemy" żeńskie składy, odnosząc sukcesy na przeróżnych scenach w Polsce. Począwszy od "kawiarnianych" koncertów z repertuarem o "piazzollowskiej" charakterystyce, przeplatanym własnymi utworami i aranżacjami fragmentów muzyki filmowej, klasyką, nie wyłączając muzyki sakralnej. Nasze zainteresowania muzyczne pozwalają nam także obracać się w obszarze muzyki jazzowej (można było nas usłyszeć m.in. w "Piano Rouge" na krakowskim Rynku). Grałyśmy w Galerii Turlej podczas wernisażu V edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Otwierałyśmy tegoroczny festiwal tanga "Puente del tango" w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Na niwie pedagogicznej nie mam jeszcze zanotowanych sukcesów związanych z występami "moich" dzieci. Mogę jednak pochwalić się całkiem niezłą umiejętnością rozbudzania w podopiecznych głębszego zainteresowania muzyką.
Sukcesy zawodowe: Mam więcej drobnych satysfakcji, nad tymi bardziej znaczącymi pracuję.
Ulubione książki: Rio Anakonda W. Cejrowskiego, Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena
Zainteresowania: pływanie, podróże, zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, szydełkowanie, projektowanie ubrań dla siebie, kultura orientalna, kuchnia niekonwencjonalna
Maksyma życiowa: Szkoda życia i świata na bzdury.
Katarzyna Rogowiec
Data i miejsce urodzenia: 14.10.1977 r., Rabka-Zdrój
Wykształcenie: wyższe; Akademia Ekonomiczna w Krakowie, studia podyplomowe - Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie
Zawód wyuczony/wykonywany: ekonomistka; z zamiłowania sportowiec (uprawia narciarstwo klasyczne i lekką atletykę)
Kariera zawodowa: Pracuje w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie.
Sukcesy sportowe: m.in. 2 złote medale w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Turynie (2006); złoty medal w biathlonowym biegu indywidualnym na 12,5 km, srebrny medal w biathlonowym biegu indywidualnym na 7,5 km oraz brązowy medal w biegu narciarskim na 10 km techniką łyżwową na Mistrzostwach Świata w USA (2005); złoty medal w biegu na 100 m i srebrny na 200 m na Mistrzostwach Polski (2005); Puchar Europy w narciarstwie klasycznym (2004); złoty medal w biegu na 400 m i srebrny na 1500 m podczas Mistrzostw Polski (2004); 3 srebrne medale w biegach narciarskich na 10 km, 15 km oraz w sztafecie 3x2,5 km na Mistrzostwach Świata (2003); złoty medal w biegu na 400 m i srebrny na 800 m podczas Mistrzostw Polski (2003); IV miejsce w biegu narciarskim na 5 km podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Salt Lake City (2002); brązowe medale w biegach na 400 m, 800 m i 1500 m w Mistrzostwach Polski (2002)
Nagrody/wyróżnienia: m.in. laureatka VIII edycji konkursu NSZZ "Solidarność" Małopolska Fair Play za rok 2003; "Człowiek bez barier 2005"; niepełnosprawny Sportowiec Roku 2006 w plebiscycie "Przeglądu Sportowego"
Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2006)
Hobby: teatr (podczas studiów współzałożycielka Teatru Języka Włoskiego); podróże (uczestniczka wyprawy na Kilimandżaro, organizowanej przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko, 2008)
Marek Szczęsny
Data i miejsce urodzenia: 1939 r., Radom
Wykształcenie: studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Zawód wykonywany: malarz, grafik, rysownik, scenograf
Przebieg kariery zawodowej: W drugiej połowie lat 50. związał się z grupą artystów gdańskiego klubu studenckiego "Żak", w którym pokazywał swoje pierwsze prace. W 1967 roku odbyła się w Gdańsku pierwsza wystawa indywidualna jego twórczości. Potem prezentował swoje prace m.in. na ekspozycjach w Warszawie i Zakopanem. W połowie lat 70. zaprojektował kostiumy do filmu Andrzeja Żuławskiego "Na srebrnym globie". W 1978 roku przeniósł się do Paryża. Obecnie mieszka i pracuje w Paryżu i Krakowie. W ostatnich latach tworzy głównie wielkoformatowe, ekspresyjne obrazy olejne i rysunki bliskie spontanicznej abstrakcji, które czasami uzupełnia poprzez dodanie blachy czy drewna. Jego twórczość została doceniona na francuskim rynku sztuki. W Polsce była prezentowana m.in. na wystawach "Jesteśmy w warszawskiej Zachęcie" (1990), w Galerii Kordegarda (1997) oraz na indywidualnej wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2003). Za granicą wystawiał indywidualnie m.in. w Galerii Accatone w Paryżu, Galerii Rosa Turetsky w Genewie oraz Galerii Agi Schöning w Zurychu. Uczestniczył także w wielu wystawach zbiorowych, m.in. Mac 2000, Grand Palais w Paryżu, FIAC w Paryżu, Triennale 2001 w Osace, Sztuka polska XX w. w Tulonie.
Nagrody/stypendia: m.in. nagroda Fundacji Adolfa i Esther Gottlieb w Nowym Jorku (2008); stypendysta m.in. Fundacji Forda (1980), Pollock - Krasner Foundation w Nowym Jorku (lata 90.) oraz Edward F. Albee Foundation w Nowym Jorku (1996)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski