MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest kim w Krakowie

1985
Marcin HYŁA

Data urodzenia: 21.09.1968 r.
Stan cywilny: kawaler
Wykształcenie: "prezydenckie". Nie skończyłem anglistyki na UJ. Choć studiowałem długo. Bardzo długo.
Zawód wyuczony: Miałem być tłumaczem lub nauczycielem. Nie wyszło. Na szczęście.
Zawód wykonywany: pan od rowerów. Chcę przesadzić Polaków na rowery. Po dobroci. W porywach dziennikarz i jednak tłumacz.
Praca: Sam sobie sterem, żeglarzem, rowerem. Kiedyś pracowałem w Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Potem założyłem firmę. Doradzam m.in. samorządom i organizacjom pozarządowym. Dwa razy bawiłem się w telewizję (z TVP1 i TVP3). Cokolwiek robię, zawsze dotyczy to rowerów i mojego ulubionego projektu: inicjatywy "Miasta dla rowerów". I to mnie ogromnie cieszy.
Sukcesy: drogi rowerowe w Gdańsku. Przygotowałem z przyjaciółmi projekt finansowany przez Global Environment Facility. Za prawie 3 mln dol. udało się zrobić najlepszą infrastrukturę rowerową na wschód od Odry. Kraków na taki sukces jeszcze czeka. Wdrożyłem też kilka procedur zarządzania inwestycjami rowerowymi w samorządach. Są to rozwiązania na przyzwoitym poziomie międzynarodowym, tylko tak warto pracować. Program TV "Niezła Jazda", który robiłem kilka lat temu, pokazał chyba wszystko, co było wówczas najważniejsze na polskiej "scenie rowerowej". W porywach miał 800 tys. widzów, ale po 66 odcinkach przegrał z przekształceniami TVP3.
Udział w organizacjach: Jestem członkiem i współpracownikiem Polskiego Klubu Ekologicznego i koordynatorem inicjatywy "Miasta dla rowerów". Niedawno zapisałem się do PO. Przesadzę ją na rowery. Jak się nie uda - to się wypiszę.
Ulubiona książka/film: "Trzeci Policjant" Flanna O'Briena; filmy Petera Weira i ostatnio "Big Lebowski" braci Coen
Hobby: Tai chi chuan, kino, kuchnia wegetariańska i rower
Maksyma życiowa: Dobrze będzie
Adres do korespondencji: Polski Klub Ekologiczny Zarząd Główny, ul. Sławkowska 26A, 30-014 Kraków
Katarzyna MATUSIK-LIPIEC
Data i miejsce urodzenia: 29.06.1975 r., Gorlice
Stan cywilny: mężatka
Wykształcenie: wyższe; Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zawód wyuczony: politolog
Zawód wykonywany: pracownik samorządowy, poseł na Sejm RP VI kadencji
Przebieg kariery zawodowej: Po ukończeniu studiów pracowała w Stowarzyszeniu "Małopolskie Forum Edukacji Europejskiej", a potem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, gdzie zajmowała się m.in. promocją zdolnej młodzieży. W tym samym czasie była przewodniczącą Dzielnicy IV miasta Krakowa - Prądnik Biały. W 2006 roku została radną Rady Miasta Krakowa, której była wiceprzewodniczącą. Pracowała m.in. w komisji: Infrastruktury (wiceprzewodnicząca), Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej, ds. wykorzystania funduszy Unii Europejskiej, Głównej (wiceprzewodnicząca). W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskała mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej. Jest członkiem Klubu Parlamentarnego PO, pracuje w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Była również w Parlamentarnej Grupie Kobiet.
Udział w organizacjach: Platforma Obywatelska; Rada Społeczna Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie; współpraca z organizacjami pozarządowymi, m.in. Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Towarzystwem "Pomocna Dłoń" oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Zainteresowania pozazawodowe: narty, pływanie, jazda na rolkach, od lat kibic polskiej reprezentacji siatkówki
Adres do korespondencji: Biuro Poselskie Posłanki Katarzyny Matusik-Lipiec, ul. św. Gertrudy 26-29/504, 31-048 Kraków
Stefan PAPP
Data i miejsce urodzenia: 10.04.1932 r., Czerniowce
Wykształcenie: Gimnazjum Snycerskie w Cieplicach, Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, Państwowe LO dla Pracujących w Jeleniej Górze, Wydział Rzeźby ASP w Krakowie (pracownia Xawerego Dunikowskiego, dyplom 1958), doktorat na Wydziale Architektury PK (1996)
Zainteresowania twórcze: rzeźba, kolaż, grafika, rysunek satyryczny i artystyczny, sztuka akcji, publicystyka kulturalna, teoria i krytyka sztuki, dydaktyka
Przebieg kariery zawodowej: Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje (Macedonia), Muzeum Satyry i Humoru w Gabrowo (Bułgaria), Stadtmuseum w Oldenburgu (RFN), w zbiorach miast Darmstadt, Bergkamen, Bad Oeynhausen, Bielefeld oraz instytucji (m.in. Fachhochschule w Münster, Fachhochschule w Gelsenkirchen), a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W latach 1956-57 współtworzył magazyn młodych artystów "Zebra", a w 1973 roku założył Sekcję Informacji i Krytyki Plastycznej SDP. Współpracował m.in. z "Dziennikiem Polskim", "Tygodnikiem Powszechnym", "Znakiem", "Życiem Literackim", "Szpilkami", "Przekrojem", "Sztuką", "Architekturą", TVP Kraków i Radiem Kraków. Jest autorem kilku książek o sztuce i skryptów dla studentów, a także tłumaczem (m.in. poezji Dietera Trecka i Güntera Drebuscha). W latach 1979-2001 był profesorem kontraktowym na Wydziałach Designu i Architektury Fachhochschule w Münster.
Nagrody/wyróżnienia: m.in. nagroda MKiS w konkursie "Szpilek" (1966); nagroda TPSP na I Międzynarodowej Wystawie Satyry w Krakowie (1972); nagroda specjalna i medal na Światowej Wystawie Satyry w Skopje (1972); nagroda miasta Krakowa na II Międzynarodowej Wystawie Satyry (1974); Złota Odznaka "Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa" (1974); Zasłużony Działacz Kultury (1975); nagroda MKiS na II Ogólnopolskiej Wystawie Satyry w Warszawie (1977); wyróżnienie na I Biennale Architektury w Krakowie (1985)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski