Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto nie był na Szczeblu - powinien to nadrobić

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak pozdrawiali ze Szczebla miejscowi, czyli Zespół Regionalny „Toporzanie” z Tenczyna
Tak pozdrawiali ze Szczebla miejscowi, czyli Zespół Regionalny „Toporzanie” z Tenczyna Fot. GOK Lubień
Gmina Lubień. Ponad 1200 osób powędrowało w niedzielę na szczyt Szczebla. Była to kolejna odsłona akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Wśród tegorocznych zdobywców było sporo gości z zagranicy (USA, Norwegii, Francji), którzy spędzają tutaj wakacje. - To cieszy, ale cieszy też to, że było dużo mieszkańców, bo nie zawsze znamy i cenimy to co mamy blisko - mówi Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień. Sam nie ma wątpliwości, że Szczebel to jedna z największych atrakcji turystycznych gminy.

- Szliśmy nową trasą z Tenczyna, na razie nieoznakowaną, ale już chcemy ją wpisać do szlaków PTTK, bo jest bardzo widokowa - mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Trasę wytyczył Stanisław Biedrończyk, przewodniczący Rady Gminy Lubień i leśnik w jednej osobie.

Góra zwana czasem „bramą Beskidu Wyspowego”, bo jadąc zakopianką z Krakowa na Podhalec - widać ją jako pierwszą. Ale góra oprócz pięknych widoków oferuje znacznie więcej. To tutaj znajduje się jaskinia zwana Zimną Dziurą. Na szczycie jest maszt z flagą, kamień zwany papieskim (ogromny głaz został tam wciągnięty kilka lat temu na pamiątkę wizyt Karola Wojtyły na Szczeblu), ołtarz polowy (odnowiony), jest też miejsce do wypoczynku (ławeczki).

Szczebel to także mekka paralotniarzy. Dzięki nim, a właściwie dzięki zamontowanej przez nich na szczycie kamerze, można podziwiać widoki nie ruszając się z domu (podgląd on-line dostępny jest na stronie www.warun.com.pl w zakładce Szczebel).

Współfinansowane przez paralotniarzy i gminę Mszana Dolna urządzenie działa od zaledwie kilku dni. - Wejścia na Szczebel nie powstydzi nawet taternik, bo góra na krótkim odcinku ma ponad 600 metrów przewyższenia. Dolina Raby znajduje się na wysokości ok. 330 m n.p.m. a Szczebel ma prawie 1000 m n.p.m - mówi wójt Szczepaniec.

Ale także mniej sprawni wspinacze nie muszą rezygnować z wejścia na wierzchołek, bo jak dodaje wójt, każdy znajdzie dla siebie odpowiednie podejście na szczyt. Najłagodniejsze jest od strony Glisnego, najtrudniejsze natomiast od Lub-nia.

W niedzielę dwóch śmiałków udowodniło, że Szczebel można zdobyć nawet... fiatem 126 p.

- Pogoda nam dopisała, a dzięki gminie Lubień i miejscowemu Gminnemu Ośrodkowi Kultury spotkania na Szczeblu zawsze należą do jednych z najbardziej udanych. Tak było także tym razem. Towarzystwo bawiły Zespół Regionalny „Toporzanie” i Orkiestra Dęta z Tenczyna - mówi Czesław Szynalik.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski