Kto odebrał wjazdówki do centrum Krakowa?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak wygląda identyfikator
Tak wygląda identyfikator Fot. Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Trzy osoby będące na urzędowej liście wnioskujących o identyfikator na wjazd do strefy B przekonują, że go nie mają. Urzędnicy nie dostrzegają nieprawidłowości ani bałaganu.

- Nigdy nie korzystałam i nie korzystam z wjazdówki. Nigdy też jej nie odbierałam - zapewnia Maria Krawczyk z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Jest jedną z trzech osób, które znalazły się na udostępnionej nam przez urząd liście 146 osób publicznych, którym wydano identyfikatory na wjazd do strefy B (ograniczonego ruchu w centrum), ale przekonują, że nie wnioskowały o takie wjazdówki i z nich nie korzystają. - Informacje o tym, że mam taki identyfikator są nieprawdziwe - zaznacza Aleksandra Górkiewicz-Malina, dyrektor Okręgowego Urzędu Probierczego w Krakowie.

W imieniu Janusza Szydłowskiego, dyrektora Teatru Variete, wyjaśnienie przesłała jego zastępczyni Agnieszka Mika. - W tym roku dyrektor Szydłowski nie posiada takiego identyfikatora, zatem z niego nie korzysta - zaznacza.

Przypomnijmy, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wydał w tym roku 1326 identyfikatorów na wjazd do strefy B. Zwróciliśmy się o wykaz wszystkich posiadaczy wjazdówek. Urzędnicy ujawnili tylko 146 osób pełniących funkcje publiczne. W ZIKiT pozostają przy tym, że wysłano nam prawidłową listę (jest dostępna na naszej stronie www.dziennikpolski24.pl). - Na liście są osoby, na których wnioski wydano zezwolenia. To nie musi oznaczać, że odbierały identyfikatory i się nimi posługują - przyznaje Michał Pyclik z ZIKiT. Wjazdówki mogą być na okaziciela. Z identyfikatora może więc później korzystać inna osoba, niż wnioskodawca, czy odbierający.

- Nie wiem, kto składał w imieniu zarządu portu lotniczego wniosek o identyfikatory na rok 2016 i nie wiem też kto je odbierał. Na pewno to nie byłam ja - zaznacza Maria Krawczyk. - Sześć, siedem lat temu wnioskowałam pisemnie do ZIKiT, na prośbę zarządu, o dwie wjazdówki dla prezesów. W przeszłości odbierał je kierowca zarządu - dodaje.

Dyrektor Górkiewicz-Malina przyznaje, że na ten rok wnioskowała o trzy wjazdówki na pojazdy służbowe Urzędu Probierczego (mieści się przy ul. Rakowickiej) i zostały wydane. - Przydają się m.in., kiedy trzeba wjechać do centrum, aby dowieźć pieniądze do banków. O identyfikator na samochód prywatny wnioskowałam, ale go nie otrzymałam - zaznacza dyrektor Górkiewicz-Malina.

Sprawą zainteresowaliśmy Adama Kalitę (PiS), przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. - Trzeba to wyjaśnić. Zajmiemy się tym - zadeklarował radny Kalita.

[email protected]

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Juki
Panie Piotrze oto kolejna ciekawostka .
Otóż na stronie ZIKIT znajduje się tzw. procedura ZIKIT-60, brzmiąca : "wydawanie zezwolenia upoważniającego osobę zameldowaną na obszarze określonej strefy lub podstrefy Strefy Płatnego Parkowania do niestosowania się do znaku B-39 usytuowanego na drodze wewnętrznej na obszarze danej strefy, podstrefy Strefy Płatnego Parkowania)"

Następnie mamy procedurę ZIKIT-18 ,brzmiącą :wydawanie oznakowania pojazdu i zezwolenia na wjazd do stref ograniczonego ruchu i stref ruchu pieszego dla lekarzy oraz pielęgniarek i położnych udzielających świadczeń zdrowotnych osobom zamieszkałym w strefach ograniczonego ruchu i strefach ruchu pieszego "

Jako podstawę prawną ZIKIT podaje :" Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj.: Dz. U z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm)".

Tymczasem ani w tej ustawie ani w rozporządzeniu w sprawie zarządzania ruchem na drogach nie znalazłem nawet śladu upoważnienia dla zarządu dróg czy też organu zarządzającego ruchem na drogach (oba te zadania wykonuje w Krakowie ZIKIT ) do wydawania takich zezwoleń .
Nie ma takiego upoważnienia dlatego ,że Konstytucja RP (art.32) nie pozwala na uznaniowe indywidualne różnicowanie praw obywateli w tym wypadku prawa wjazdu na określone drogi publiczne .

Ponadto ,organy administracji publicznej działają wyłącznie na podstawie określonych przepisów prawa .Skoro żaden przepis nie zezwala na wydawanie zezwoleń na niestosowanie się do znaków drogowych i tym bardziej czynność taka byłaby zarazem sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa ,wyrażoną w art.32 Konstytucji RP , to ZIKIT nie ma prawa do wydawania indywidualnych zezwoleń na niestosowanie się do jakichkolwiek znaków drogowych .

Powoływanie się urzędników na przepisy ogólne potwierdza jedynie ich niekompetencję i takich powinno się niezwłocznie zwolnić z pracy za nadużycie uprawnień . Dlaczego podatnicy mają łożyć na pensje nieudaczników ?
g
gosc
ZIKIT natychmiast do rozwiązania, to patologiczna instytucja, przekret na przekręcie.
Radny kalita nic nie wyjaśni bo w interesie radnych nie jest wyjaśnienie patologi, oni z patologi żyją
Sprawą powinien zając się prokuratór. Dlaczego gazeta tego nie zgłosi
r
rgb
Panie Piotrze . Jaki Kalita ? Radni nic nie zrobią ,jeszcze zatuszują sprawę bo wierzą ,że wszystko jest w porządku .Sami przecież otrzymali zezwolenia i z nich od lat korzystają .

Pewnie cała obsługa prawna urzędu i wspierające zakontraktowane kancelarie prawne pracują nad tym jak uchronić urzędników przed odpowiedzialnością .

Każdy zauważył ,że obdarowani już się wypierają ,że używali zezwoleń ,widocznie ostrzeżeni przed odpowiedzialnością przez swoich prawników .

Jeżeli sprawa ma ruszyć z miejsca a winni bezprawia ukarani doradzam zapytać o zdanie prawnika karnistę prof. Ćwiąkalskiego a następnie złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w prokuraturze .

Piszę o tym dlatego ,że z treści artykułów i wypowiedzi osób zainteresowanych a także internautów wynika ,że nie wiedzą o bezprawności wydawania tych zezwoleń przez urzędników .

Sam Pan widzi jaka jest panika w urzędzie i ZIKiT . Wcześniej o to samo pytana ówczesna dyrektorka ze strachu przed odpowiedzialnością skłamała ,że zgubiła wykaz a teraz dyrekcja ZIKiT robi wszystko ,żeby nie ujawnić komu rozdali bezprawne zezwolenia . Muszą wiedzieć ,że działali bezprawnie i zapis ,że zezwalają na wjazd do strefy B a nie do niestosowania się obdarowanych do znaku zakazu ruch B 1 jest głupkowatą ,nieudolną i bezskuteczną z racji odpowiedzialności próbą obejścia prawa .

Urzędnicy myślą ,że w razie czego się wytłumaczą ,a tymczasem wjazd do strefy B wyznacza znak zakaz ruchu B1 ,więc nie da się wjechać do strefy B bez naruszenia tego znaku .Czyli wydając zezwolenie na wjazd do strefy B w rzeczywistości zezwalają na niestosowanie się do znaku zakazu ruchu .
B
Brrrr
Jak widać teraz wszyscy robią w portki i wypierają się, że nie starali się, nie brali, nie używali.
W tym miejscu należy szczerze przyznać, że samo posiadanie zezwolenia bez udowodnienia korzystania z niego, czyli niestosowania się obdarowanego do znaku zakazu ruchu B-1 nie jest karane.
Ale jak miano udowodnić bezprawne korzystanie z zezwolenia i wielokrotne niestosowanie się obdarowanych do znaku zakazu ruchu B-1, skoro służby takie jak np. Policja czy miejscy strażnicy nie zatrzymywały posiadaczy zezwoleń, bo prawdopodobnie ktoś kazał im respektować te bezprawnie wydane dokumenty.
Zwykły obywatel, nie obdarowany zezwoleniem, który wielokrotnie nie stosowałby się do znaku zakazu ruchu B-1 i został zatrzymywany przez policjantów utraciłby.......prawo jazdy.
Tymczasem lepszy sort z zezwoleniami (tzw. elyta przyp. autora) był bezkarny dzięki patologicznemu działaniu samorządowej władzy publicznej oraz tolerancji bezprawia przez służby prawem zobowiązanych do zwalczania takich właśnie nieprawidłowości.
O
O ku....
Kolejną patologią jest wydawanie zwolnień z opłat za parkowanie . Chodzi o tysiące blankietów abonamentów S0 , które zarząd dróg a teraz być może spółka Infrastruktura Miejska ,wydaje na pojazdy instytucji które na mocy ustawy podlegają zwolnieniu z opłat za parkowanie .

Wydawanie tych blankietów S0 ,mających wskazywać ,że parkuje pojazd podmiotu podlegającego ustawowemu zwolnieniu z opłat , jest o tyle zastanawiające ,że np. zwolnieniu podlegają pojazdy policji, straży pożarnej ,wojska ,karetki ratownictwa.

Skoro wymienione służby mają radiowozy ,ambulanse, wozy wojskowe to po co wydaje się im blankiety S0 .Przecież z daleka widać do kogo te pojazdy należą !

Ponadto ,zgodnie z przepisami pojazdy nieoznakowane tych służb takie jak samochody osobowe posiadają określone numery rejestracyjne i choćby po tym wiadomo do kogo należą .

Patologia polega ,więc na tym ,że urząd wydaje S0 na okaziciela dla tych instytucji a następnie blankiety są używane w prywatnych samochodach osób nieuprawnionych do bezpłatnego postoju !

Skąd ,bowiem S0 widać było w pojazdach polityków ,biznesmenów , restauratorów, hotelarzy ,lekarzy ,urzędników ,deweloperów , dealerów samochodów ,działaczy organizacji związkowych czy zawodowych oraz innych osób zaprzyjaźnionych z władzą !

A przecież używanie takiego blankietu przez osobę nieuprawnioną stanowi przestępstwo z art.286. par. 1 Kodeksu Karnego w związku z wprowadzeniem w błąd w celu osiągnięcia korzyści ( nieuiszczanie opłat za parkowanie ) .

Wszyscy wiemy ,że lokalni bonzowie żyją w przeświadczeniu o swojej wyższości nad resztą narodu i w związku z tym oczekują nadzwyczajnych przywilejów i część z nich po to poszła do samorządu i polityki ,ale ponoć art.32 Konstytucji RP ma gwarantować jednakowe traktowanie obywateli wobec prawa ,czyli rozumiem art.286 KK ma do nich także zastosowanie .

Skoro jednak w Krakowie jest jakiś układ władz ,bo tylko wówczas może przez lata trwać opisywana przez pana Tymczaka patologia urzędnicza ,to może władze centralne powinny tutaj wkroczyć i położyć wreszcie kres tej patologii władzy
O
Oko
To w końcu jak to jest .
Czy ZIKIT wydaje bezprawnie w ogóle zezwolenia bo nie ma do tego prawa i jest to skandal za ,który powinien wylecieć dyrektor i nadzorujący wiceprezydent ,czy też ZIKIT ma prawo wydawać zezwolenia lecz wydał je osobom nieuprawnionym czyli znajomkom .

Panie redaktorze bardzo proszę o wyjaśnienie tej sprawy ale tym razem nie z urzędnikami , tylko z niezależnymi prawnikami ,którzy mają uznany autorytet . Najlepiej ,gdyby znaleźć prawomocny wyrok sądu w takiej sprawie
P
Pubbbb
Sprawa poprzedniej pani dyrektor prawdopodobnie skończyła się bezkarnie ( np. być może prokurator nie dopatrzył się znamion przestępstwa) co być może rozzuchwaliło jej następców ,że chcąc zaimponować posiadaną władzą nadal wydawał tzw. wjazdówki .
H
Hiiiiii
Nie sprawę 3 identyfikatorów tylko wszystkich zezwoleń powinien zbadać prokurator .

Chodzi o bezprawne działanie urzędników ,które polega na tym,że nie mają prawa wydawać zezwoleń a wydają .

Następnie chodzi o to jak to się dzieje ,że organy ścigania nic w tej sprawie nie zrobiły ,pomimo ,że codziennie widzą jak pojazdy z tymi zezwoleniami wjeżdżają do centrum nie stosując się do znaku zakazu ruchu i je przepuszczają a tych bez zezwoleń nie i karają mandatami .

Tłumaczenie pani z urzędu probierczego jest groteskowe ,bo konwój pieniędzy wjeżdża bez zezwoleń ,gdyż na znaku B-1 zakazu ruchu (strefa B) jest zapis ,że zakaz ten nie dotyczy konwojowania pieniędzy .Oczywiście nie chodzi o drobne kwoty wpłacane do banku ,dla których przepisy nie wymagają używania ......pojazdu i które zwykli śmiertelnicy zanoszą w ....torbach lub kieszeniach . To jest tylko pretekst do wydania i tak bezprawnych zezwoleń .

Na koniec powiem ,że prawdy nie boi się jedynie uczciwy człowiek i jeżeli ZIKiT tak dba o ochronę danych osobowych obdarowanych zezwoleniami osób to niech sporządzi np. taki wykaz :

100 zezwoleń restauratorzy
150 lekarze
250 policjanci
100 prezesi organizacji i stowarzyszeń
50 parlamentarzyści
50 dealerzy samochodów
50 deweloperzy
100 przedsiębiorcy zaprzyjaźnieni z władzą
50 żony w/w
itd. itd. aż do wyczerpania zapasów

Afera jest pewna ,bo ZIKiT powinien zwrócić się do osób ,którym wydał z pytaniem czy wyrażą zgodę na publikacje co i tak w przedmiocie przestępczego nadużycia władzy przez urzędników i odpowiedzialności karnej korzystających z bezprawnych zezwoleń nie ma istotnego znaczenia .
$$$
Sprawę tych trzech identyfikatorów, które wydano, powinien wyjaśnić prokurator.
c
czarna-dziura
Bałagan jak za poprzedniej pani dyrektor. Wnioskował kto chciał, wydali komu popadło - na okaziciela (sic!)
Dodaj ogłoszenie