Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto odmieniał i promował Kraków?

Małgorzata Mrowiec
Plebiscyt. To już ostatnie dni głosowania na Krakowianina Roku 2014. Wybieramy tych, którzy poprawiali świat i rozsławiali nasze miasto.

Jeszcze tylko w najbliższych dniach można oddawać głosy w naszym plebiscycie Krakowianin 2014. Chcemy w nim wyróżnić wybitne postaci zeszłego roku. Zachęcamy naszych Czytelników do udziału w głosowaniu: za pomocą kuponów z „Dziennika Polskiego” i SMS-ów.

Obecnie pośród polityków największą popularnością cieszy się Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta Polski.

W kategorii „biznes” liderem pozostaje Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, doceniany za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci.

WYBIERZ KATEGORIĘ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA:

Pierwsze miejsce wśród społeczników zajmuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który działa na rzecz niepełnosprawnych. Ale depcze mu po piętach ks. Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia Siemacha, które prowadzi innowacyjne placówki dla dzieci i młodzieży.

Naukowcy? Tu liderem jest prof. Janusz Skalski, kardiochirurg, którego zespół uratował wychłodzonego chłopca. To kandydat, któremu Czytelnicy najchętniej oddają swoje głosy – ma ich już ponad 11,2 tysiąca.

Natomiast wśród ludzi kultury prowadzą Anna Trze­bia­tow­ska i Szymon Miszczak, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Zeszły rok w Krakowie przyniósł doskonałe wystawy i odpowiedzialni za nie też są wśród nominowanych w kategorii „kultura”. Na razie nie zbliżyli się do czołówki – czy najbliższe dni przyniosą im więcej głosów? Pośród tych kandydatów jest m.in. prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, które urządziło wystawę „Mit Galicji”. Jak zaznacza, ta wystawa to jeden z najtrudniejszych projektów w historii MCK, a zarazem ogromnie istotny dla Krakowa, bo dotyczy fundamentów naszej tożsamości, jak też relacji z naszymi sąsiadami.

– Fenomen Galicji to dziś przede wszystkim żywa pamięć o świecie, który bezpowrotnie odszedł, ale równocześnie jest w nas – zwraca uwagę prof. Jacek Purchla. Przypomina też, że 31 października 1918 r. przed oknami obecnej siedziby MCK (Rynek Główny 25) dokonała się historyczna zmiana warty austriackiej na polską. – W ten sposób w Krakowie skończyła się historia Galicji, a rozpoczęła się jej mitologizacja, która trwa już sto lat – wskazuje prof. Purchla.

JAK GŁOSOWAĆ W NASZYM PLEBISCYCIE

- do czwartku (19 lutego), do godz. 12 – na kuponach z „Dziennika Pols­kiego”. Kupony drukowaliśmy do wczoraj (16 bm.). Wypełnione, należy wysłać lub dostarczyć osobiście do naszej redakcji („Dziennik Polski”, al. Pokoju 3, 31-548 Kraków). Na jednym kuponie można wskazać tylko jednego kandydata w każdej kategorii. Jeden kupon to dziesięć głosów na daną kandydaturę. Każdy może wypełnić i wysłać dowolną liczbę kuponów.

- do piątku (20 lutego) do godz. 15.59.59 – SMS-em. To głosowanie odbywa się przez zakup e-wydania „Dziennika Polskiego”. Wysłany SMS pod numer 72355 (koszt – 2,46 zł z VAT) to dziesięć głosów dla kandydata. Listę kandydatów i treść SMS-ów publikujemy poniżej, można ją też znaleźć na naszej stronie in­ter­netowej: www.dziennikpolski24.pl. Każdy uczestnik plebiscytu może dokonać zakupu dowolnej liczby e-wydań i tym samym oddać dowolną liczbę głosów.

Najpóźniej do 28 lutego zbierze się Kapituła Plebiscytu. Dokona weryfikacji wszystkich nadesłanych głosów i wyłoni zwycięzców w poszczególnych kategoriach. (MM)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski