Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto powalczy ze smogiem?

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Witold Śmiałek
Witold Śmiałek Michał Gąciarz
Kraków. Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa do spraw walki ze smogiem ma zrezygnować ze stanowiska. Prawdopodobnie zastąpi go osoba spoza magistratu

O odejściu Witolda Śmiałka ze stanowiska doradcy prezydent Jacek Majchrowski miał poinformować radnych ze swojego klubu w Radzie Miasta. Oficjalnie jednak Witold Śmiałek nie złożył dotychczas rezygnacji. - To miejska plotka - kwituje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta.

WIDEO: Polskie miasta toną w szkodliwych pyłach. Czy warto zainwestować w maskę przeciwsmogową?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Sam zainteresowany jest na urlopie i nie odbierał od nas telefonów. Radni twierdzą jednak, że rezygnacja Śmiałka - o czym napisała również „Gazeta Wyborcza” - jest przesądzona.

- Prezydent szuka teraz nowego doradcy. A Witold Śmiałek może trafić do Warszawy, gdzie będzie zarabiał więcej niż w Krakowie. Ma go zastąpić osoba spoza magistratu - spekuluje w rozmowie z nami jeden z radnych prezydenckich.

Michał Drewnicki, krakowski radny PiS uważa, że Witold Śmiałek jest świetnym fachowcem i sprawdziłby się w rządowych instytucjach. -Mam nadzieję, że dostanie propozycję stanowiska, na którym będzie mógł się wykazać - mówi Drewnicki.

Śmiałek został doradcą prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza dwa lata temu. Tuż po tej nominacji został usunięty z szeregów PiS. Wcześniej pracował m.in. w sztabie Andrzeja Dudy, gdy ten startował na prezydenta Krakowa. W latach 2004-2006 był wicemarszałkiem województwa małopolskiego, uważano go także za człowieka Zbigniewa Ziobry.

Jako doradca prezydenta do walki ze smogiem wprowadził w Krakowie m.in. darmową komunikację dla właścicieli aut w dni, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza są znacznie przekroczone. Przez większość radnych był oceniany pozytywnie. - Dobrze wykonywał swoją pracę - uważa Andrzej Hawranek, szef klubu radnych PO w Radzie Miasta.

Ostatnio jednak walka ze smogiem spowolniła się. Na początku tego roku do magistratu wpłynęło niewiele wniosków o wymianę pieców, pojawił się także problem z wykorzystaniem funduszy unijnych na ten cel. Każdy, kto chce je dostać musi przeprowadzić termomodernizację budynku, co w przypadku kamienic może ciągnąć się latami. W takiej sytuacji miejscy radni i aktywiści coraz częściej zadają pytanie, czy Kraków zdąży zlikwidować wszystkie piece na węgiel do września 2019 roku, kiedy ma wejść w życie zakaz używania tego opału.

Mimo tych komplikacji dla wielu osób informacje o odejściu Witolda Śmiałka są zaskoczeniem.

- Jeszcze niedawno na posiedzeniu Komisji Ekologii Rady Miasta mówił o swoich planach na najbliższe miesiące - mówi Michał Drewnicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski