Kto powinien się bać astmy? Jest najgroźniejsza dla tych z...

Kto powinien się bać astmy? Jest najgroźniejsza dla tych z zamożnych grup

„The Times”

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Rocznie z powodu astmy umiera na świecie ponad ćwierć miliona ludzi

Rocznie z powodu astmy umiera na świecie ponad ćwierć miliona ludzi ©123RF

Za wszystko mogą odpowiadać alergie. Choć to u biedniejszych ludzi astma występuje częściej, to zgonami bardziej są zagrożeni bogatsi.
Rocznie z powodu astmy umiera na świecie ponad ćwierć miliona ludzi

Rocznie z powodu astmy umiera na świecie ponad ćwierć miliona ludzi ©123RF

Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że wśród dzieci i dorosłych w młodym wieku pochodzących z zamożnych środowisk, występuje większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu astmy, niż wśród ich odpowiedników z środowisk uboższych. Za taki stan rzeczy mogą odpowiadać alergie.

U osób biedniejszych obserwuje się występowanie gorszych objawów. Jest też bardziej prawdopodobne, że trafią one do szpitala.
Jednak z drugiej strony prawdopodobieństwo, że osoby takie umrą przed 45. rokiem życia jest w tym wypadku o 19 procent. mniejsze. Analizie poddano dane o zgonach zbierane w ciągu dekady. Ludzie zamożniejsi mogą cierpieć na nieprzewidywalną w kwestii rozwoju „chwiejną” postać astmy. Charakteryzuje się ona tym, że choć pozornie kontrolujemy jej przebieg, może w sposób gwałtowny doprowadzić do śmierci.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich czterech lat liczba zgonów z powody astmy wzrosła o ponad 20 procent. Jako jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy - jeden z najgorszych wyników w całej Europie - wymienia się postawę publicznej służby zdrowia, której zarzuca się [brak stanowczych kroków i] nieuzasadnione poczucie samozadowolenia.

Prowadzący badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 15 tysięcy zgonów z powodu astmy, jakie odnotowano w Anglii w latach 2002-2015. W grupie osób w wieku ponad 45 lat prawdopodobieństwo zgonu w przypadku jednej piątej najgorzej usytuowanych chorych było wyższe o 37 procent. Jednak odwrotny wzorzec zaobserwowano w przypadku młodszych chorych. - Byliśmy zaskoczeni widząc tę sprzeczną z intuicją inwersję zwyczajowego trendu. Niestety obecnie możemy jedynie spekulować na temat przyczyn względnego wzrostu śmiertelności w grupach młodszych i jednocześnie zamożniejszych chorych - twierdzi kierująca zespołem badawczym Ramyani Gupta ze St. George’s University w Londynie.

Jej zdaniem, wyniki te mają istotne znaczenie, ponieważ w przypadku ludzi młodszych astmę diagnozowano w sposób bardziej dokładny i właściwy. Natomiast w grupie osób starszych często mylono ją z innymi powikłaniami na tle trudności z oddychaniem.

Wyniki badań swojego zespołu Gupta opublikowała w czasopiśmie „Thorax”. Autorka wskazuje, że jedno z wyjaśnień tego stanu rzeczy może polegać na tym, że w zamożniejszych okolicach mamy do czynienia z większą dominacją mniej przewidywalnej - „chwiejnej” - postaci astmy. - Czasem rozwija się ona w sposób błyskawiczny i prowadzi do zgonu, mimo że wydaje się nam, iż długookresowo kontrolowaliśmy rozwój symptomów choroby - pisze Gupta.

- „Chwiejna” czy ciężka postać astmy jest znana. Trudno ją zdiagnozować, a jej związek ze [wspomnianym] trendem jest na tym etapie czysto spekulatywny - dodaje autorka artykułu.

Wyniki niektórych wcześniejszych badań wskazywały, że osoby zamożniejsze są bardziej narażone na alergie czy egzemę. - Wiemy, że istnieją pewne dowody na związek między alergiami pokarmowymi/uczuleniem alergicznym a „chwiejną” astmą. Że niektóre zgony z powodu alergii kodowo klasyfikuje się jako spowodowane astmą i że w grupach mniej dotkniętych ubóstwem odnotowujemy wyższy odsetek atopii i alergii. Aby wywołać obserwowany skutek, czynniki te mogą działać oddzielnie lub w połączeniu - pisze Gupta.

Wcześniejsze badania wykazały, że w procesie kontrolowania [zapadalności i leczenia] astmy pomóc może związana z jakością życia tak zwana community vitality. Zdaniem Gupty jest ona być może słabsza w grupach zamożniejszych.

W tym samym czasopiśmie swój artykuł opublikował prof. Michael Marmot z Institute for Health Equity na University College London. - Dlaczego współczynnik śmiertelności [na astmę] w młodszym wieku ma być wyższy wśród ludzi ze środowisk bardziej zamożnych, jeśli to w środowiskach uboższych częściej spotykamy się z objawami choroby, diagnozą i hospitalizacją? - pyta Marmot.

Badanie wykazało również, że wśród pacjentów z terenów West Midlands - hrabstwo obejmuje między innymi aglomerację miasta Birmingham - prawdopodobieństwo zgonu w wyniku astmy jest o 35 procent wyższe.

Wedle szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na astmę może chorować dziś nawet 350 mln osób. Choroba dotyka ludzi w różnym wieku, często rozpoczyna się w dzieciństwie. Mimo medycznego postępu choroba wciąż jest nieuleczalna. Odpowiednio leczona ma łagodny przebieg i nie zakłóca normalnego życia zawodowego oraz rodzinnego choremu. Natomiast źle kontrolowana pogarsza jakość życia, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.


ZOBACZ TAKŻE: Astma, wady serca, niewydolność krążeniowa - cierpisz na nie? Zaszczep się przeciwko grypie

(Źródło:TVN24
Dostawca: x-news)POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »