Kto supersportowcem Krakowa?

Rafał Sonik, sport motorowy
Proponujemy nowy, ciekawy plebiscyt. Chcemy wyłonić sportowca numer 1 Krakowa - sportowca najlepszego i najpopularniejszego.

NOWY PLEBISCYT. Zapraszamy naszych Czytelników!

Niech tytułem do sławy tego supersportowca będą jego osiągnięcia, ale też ważny jest rozgłos, jaki tymi wynikami pozyskał, czy przyczynił się do spopularyzowania swojej dyscypliny sportowej, chętnie pojawiał się w mediach, nie stronił od sympatyków sportu, był bohaterem wielodniowych rozmów kibiców...

Plebiscyt organizują "Dziennik Polski" oraz Wydział Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, przy wsparciu mistrza chodu Roberta Korzeniowskiego. A o wyłonieniu tego (tej) naj... naj... zadecydują właśnie Państwo!

Przygotowaliśmy listę 10 sportowców, którzy w minionym roku swymi osiągnięciami sportowymi oraz postawą poza boiskiem zdobyli duży rozgłos. Kolejnym kryterium, istotnym w tej formule plebiscytu, jest przynależność sportowca do klubu w Krakowie, wybieramy bowiem supersportowca tylko z podwawelskiego grodu.

Oto nasi kandydaci (alfabetycznie):

Paweł Brożek - znakomity piłkarz Wisły.

Ze swoją drużyną zdobył mistrzostwo Polski, został też w ubiegłym sezonie królem strzelców (ex aequo z Chinyamą z Legii). Liczy na niego trener kadry Franciszek Smuda. W Wiśle Brożek jest prawdziwą podporą drużyny. Ostatnio nękają go kontuzje, ale miejmy nadzieję szybkiego zobaczenia go na boisku.

Jan Ciepiela - lekkoatleta AZS AWF Kraków.

Odkrycie minionego sezonu, 20-latek został halowym mistrzem Polski w biegu na 400 m, w sztafecie wywalczył brąz w halowych ME seniorów, ponadto piąty w sztafecie na MŚ seniorów. Był pierwszy w sztafecie na młodzieżowych ME i trzeci indywidualnie na 400 m.

Ewelina Kobryn - koszykarka Wisły Can-Pack, z którą zdobyła Puchar Polski i Superpuchar.

Ponadto wiślaczki stały się rewelacją Euroligi. Zespół zdominowały koszykarki zagraniczne, z WNBA, ale Kobryn jest dowodem, że można z nimi rywalizować. Wysoka koszykarka jest żelaznym punktem pierwszej piątki drużyny i aktualny sezon ma najlepszy w Wiśle.

Michał Kościuszko - rajdy samochodowe.

W 2009 r. stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata w rajdach Portugalii i Argentyny (dwa razy był drugi - w Rajdzie Cypru i Rajdzie Sardynii). Wywalczył tytuł wicemistrza świata juniorów. To największy sukces, jaki osiągnął Polak w motosportach na świecie. W tym roku - w zespole Dynamic World Rally Team - będzie jedynym Polakiem, który powalczy o mistrzostwo świata.

Leszek Laszkiewicz - filar hokejowej drużyny Comarchu Cracovii.

Mistrz Polski, reprezentant kraju. Jego gra na lodowisku wiele znaczy dla drużyny, zawsze ofiarny, pracowity i skuteczny. Hokejowa Cracovia z krakowskich klubów różnych dyscyplin spisała się najlepiej w europejskich pucharach, awansowała do półfinału Pucharu Kontynentalnego.

Agnieszka Radwańska - tenisistka z Nadwiślanu.

Bardzo wysoko notowana na międzynarodowych kortach, drugi rok z rzędu została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce zawodniczek świata (na 10. miejscu, aktualnie jest 8.). W czołówce wielu turniejów, była rezerwową w turnieju Masters.

Rafał Sonik - uprawia rajdy terenowe.

Polska gwiazda południowoamerykańskiego Dakaru. Rok temu w tym jednym z najtrudniejszych rajdów świata dojechał quadem na trzecim miejscu (tak wysoko nie było jeszcze żadnego Polaka w Dakarze), w tym roku był piąty. Jest również sześciokrotnym mistrzem Polski w enduro i motocrossie quadów. Klub: Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska.

Grzegorz Sudoł - lekkoatleta AZS AWF.

Czwarty w mistrzostwach świata w chodzie na 50 km w Berlinie, mistrz Polski na 20 km. W MŚ w stolicy Niemiec zamieszał w czołówce faworytów, jeszcze nikt z Polaków od czasu zakończenia kariery przez Roberta Korzeniowskiego nie zajął w prestiżowej imprezie tak wysokiego miejsca. Uprawianie sportu godzi z pracą naukową na AWF w Krakowie.

Krzysztof Wieczorek - na polskich pilotów sportowych zawsze można liczyć.

W kadrze narodowej znacząca rolę odgrywają piloci Aeroklubu Krakowskiego. Krzysztof Wieczorek w minionym roku okazał się najlepszy na świecie w mistrzostwach w lataniu precyzyjnym. Zawodnik musi w powietrzu wykazać się koncentracją, bystrością, wnikliwą obserwacją terenu, jak też iście mistrzowskim pilotażem.

Radosław Zawrotniak - szermierz krakowskiego AZS AWF.

W Pekinie nawiązał do osiągnięć dawnych krakowskich zawodników białej broni, a w minionym roku zdobył drużynowo brązowy medal na mistrzostwach świata. Z kolei w turnieju zespołowym na mistrzostwach Europy Polacy byli na czwartym miejscu. W Pucharze Świata polski zespół plasuje się w ścisłej czołówce.

(JOT)

Sportowa gala - nagrody dla głosujących

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi 26 marca o godz 17 podczas Krakowskiej Gali Mistrzów Sportu w Centrum Sportowym Kolna. Głosujący mogą ubiegać się o nagrody, pod warunkiem krótkiego uzasadnienia na kuponie swego wyboru. Nagrodzeni autorzy pięciu najciekawszych opinii zostaną zaproszeni na galę i spotkają się z mistrzami. Pula nagród wynosi 2000 zł, będzie to pięć równorzędnych wartościowo pakietów sprzętu sportowego oraz wspólne zdjęcie z wybranym idolem sportu. Nagrodę dla wybrańca kibiców stanowi specjalna złota statuetka Citus Altius Fortius anno domini 2009, ponadto zawodnicy typowani w plebiscycie zostaną wyróżnieni brązowymi statuetkami.