Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto wyjeżdża

Redakcja
Z szacunków Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat co najmniej 1,5 mln Polaków pracowało legalnie za granicą (nie licząc tych, którzy zdecydowali się emigrować na stałe i nie wrócili do kraju). Liczba wszystkich wyjazdów zarobkowych była co najmniej dwukrotnie wyższa. Najczęściej wyjeżdżano na kilka lub kilkanaście tygodni.

(G)

 (INF. WŁ.) Każdego roku ponad 700 tys. Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Większość pracuje tam bez wymaganego zezwolenia; jak wynika z danych Ministerstwa Pracy, w 1999 r. legalnie pracowało tylko 220 tys. Polaków. Wędrówki za granicę w poszukiwaniu pracy socjolodzy uznali za trwały element współczesnego życia.
 Na podstawie wyników sondażu socjologicznego można wskazać pewne cechy charakterystyczne dla osób wyjeżdżających "na saksy".
 Osoby w wieku 20-25 lat wyjeżdżają najczęściej na dwa - trzy miesiące, najmując się do prac domowych, jako pomoce kuchenne i przy remontach mieszkań. Zarobione pieniądze przeznaczają głównie na zwiedzanie, edukację i przyjemności. Pracują z reguły bez zezwolenia. Są to głównie studenci, mieszkańcy Warszawy i innych miast wojewódzkich.
 Sondaż przeprowadzony w 1996 r. wśród studentów SGGW, którzy wyjeżdżali w celach zarobkowych za granicę wykazał, że przebywali oni tam przeciętnie 7 tygodni, a ich zarobek uzyskany podczas jednego wyjazdu wynosił od 625 dolarów w Niemczech do 3520 dolarów w USA.
 Pracujące dorywczo za granicą osoby w wieku 30-40 lat to zazwyczaj mężczyźni, z wykształcenia technicy, pochodzący z małych miast, żonaci, z dwójką dzieci. Za granicą wykonują głównie prace budowlane. Zarobione pieniądze inwestują w budowę domu, w jego wyposażenie, kupno samochodu.
 Wśród "gastarbeiterów" w wieku 35-45 lat znajdują się pracownicy umysłowi. Wykonują oni prace remontowe, wynajmują się do winobrania, pracują w barach. W tej grupie są też oficerowie pracujący na morzu oraz osoby zatrudnione na podstawie kontraktów i stypendiów. Uzyskane dochody przeznaczają na podwyższenie standardu życia; zakup komputera, akcji, obligacji, na turystykę.
 Kobiety z niższym wykształceniem i mężczyźni po szkole zawodowej, mieszkańcy małych miast i wsi, rejestrowani jako bezrobotni, wyjeżdżają do prac sezonowych. Zarobione pieniądze przeznaczają na bieżące potrzeby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski