Kto zabija foki nad Bałtykiem? Znamy wyniki sekcji zwłok...

Kto zabija foki nad Bałtykiem? Znamy wyniki sekcji zwłok trzech fok znalezionych na plaży

Piotr Kallalas

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi.

Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi. ©WWW_Polska

Uraz mechaniczny głowy spowodowany tępym narzędziem był najprawdopodobniej przyczyną śmierci trzech fok znalezionych nad Bałtykiem. Sekcje zwłok jednoznacznie wskazują na działania człowieka.
Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi.

Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi. ©WWW_Polska

Ujawniono wyniki sekcji zwłok trzech fok, które jednoznacznie wskazują działania człowieka. Analizę przeprowadził Zakład Higieny Weterynaryjnej działający w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

- Biegli po badaniach jako przyczynę śmierci podali silny i rozległy uraz mechaniczny głowy w każdym przypadku, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości mózgowia i rdzenia przedłużonego oraz zmiażdżenia tkanek głowy. Według biegłych uraz został najprawdopodobniej spowodowany tępym, płaskim narzędziem - poinformował prokurator Mariusz Duszyński.

Dochodzenie prowadzi Miejska Komenda Policji w Gdyni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Jak się okazuje, dwie z trzech fok miały rany cięte powłok brzusznych, a te zostały zadane prawdopodobnie już po śmierci zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE:Kto zabija foki? Sprawę badają śledczy z Trójmiasta. Prokuratura w Gdyni zajmie się sprawą martwych fok

Dwa ciała były dodatkowo związane sznurem, który jest obecnie poddawany analizie. Specjaliści ustalają czy na przedmiocie pozostał materiał biologiczny umożliwiający identyfikację sprawcy bądź sprawców. Równolegle są także prowadzone działania mające na celu ustalenie ewentualnych świadków zdarzeń.

Obecnie dochodzeniem jest objęta sprawa sześciu fok, które zostały wyrzucone przez morskie fale na przełomie maja i czerwca. Jednak w przypadku co najmniej dwóch fok rozkład ciała uniemożliwił przeprowadzenie analizy. Zbiorcze śledztwo jest prowadzone pod kątem artykułu ustawy o ochronie zwierząt jest cały czas w toku.CZYTAJ WIĘCEJ:


CZYTAJ TAKŻE:
Dwie martwe foki z pętlą u szyi i cegłą znalezione na plaży w Gdyni Oksywiu. Prokuratura bada sprawę

Foka na plaży. Jak się zachować?POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poniżej przedstawiam interpelację Jarosława Wałęsy z 2012 r.

Pomorzanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Rybołówstwo przybrzeżne jest obecnie poważnie zagrożonym sektorem gospodarki morskiej w Polsce. Jednym z powodów tego stanu jest plan zasiedlenia południowego Bałtyku gatunkiem foki szarej.

Należy...rozwiń całość

Rybołówstwo przybrzeżne jest obecnie poważnie zagrożonym sektorem gospodarki morskiej w Polsce. Jednym z powodów tego stanu jest plan zasiedlenia południowego Bałtyku gatunkiem foki szarej.

Należy nadmienić, iż gatunek ten nie należy do zagrożonych, na co dowodem jest fakt, iż jego populacja na rok 2011 wynosiła 24 000 osobników i wzrasta w przedziale rocznym o 8,5 %-10 %. Foki wprowadzone do Słowińskiego Parku Narodowego przez pracowników SMIOUG (Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego) w ramach programu restytucji foki szarej w południowym Bałtyku wyrządzają tak duże straty, że rybacy są zmuszeni zmienić sprzęt połowowy i zająć się połowami dorsza w dużej odległości od brzegu i przebywających tam fok.

Ponadto foka szara jest uznawana za jednego z głównych żywicieli ostatecznych C.osculatum4, co powoduje wielkie zagrożenie ryb pasożytami. Należy zwrócić szczególną uwagę na patogenne dla ludzi nicienie należące do rodziny Anisakidae. Jest to wielki problem zarówno dla rybaków, jak i przetwórców, ponieważ spożycie ryb zawierających żywe larwy może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Dowodem na to, iż dalsza odbudowa, czy też rozbudowa, populacji foki szarej na Bałtyku jest wyrazem nieodpowiedzialności, są spustoszenia dokonane w populacji łososi w Zatoce św. Wawrzyńca przez foki szare.

1. Z związku z powyższym zwracam się do Komisji z pytaniem, czy może ona podjąć jakieś działania mające na celu zakazanie dalszego rozmnażania w niewoli fok szarych oraz zasiedlania ich w południowym Bałtyku?

2. Dodatkowo czy Komisja możne podjąć kroki w celu doprowadzenia do redukcji jej populacji do zrównoważonego poziomu?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To tylko szkodniki

~gdańszczanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Jakiś czas temu pani poseł z PIS powiedziała, że foki to szkodniki i powinny zniknąć z Bałtyku. Rybakom to się bardzo spodobało (nie usłyszałam od nich ani jednej innej opinii!!!) i robią wrażenie...rozwiń całość

Jakiś czas temu pani poseł z PIS powiedziała, że foki to szkodniki i powinny zniknąć z Bałtyku. Rybakom to się bardzo spodobało (nie usłyszałam od nich ani jednej innej opinii!!!) i robią wrażenie jakby czyli się bezkarnie. A więc rzeź tych zwierząt będzie trwała. Oto Polska właśnie…zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo