Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kto zastąpi Marię Annę Potocką na czele Bunkra Sztuki? Zgłosiło się pięcioro chętnych

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Do lutego przyszłego roku Bunkrem Sztuki kierować będzie Maria Anna Potocka
Do lutego przyszłego roku Bunkrem Sztuki kierować będzie Maria Anna Potocka Andrzej Banas
Zakończył się pierwszy etap konkursu na dyrektora Bunkra Sztuki, jak informuje magistrat, o dyrektorski fotel miejskiej galerii sztuki współczesnej kandyduje pięć osób: Delfina Jałowik, Anna Łazar, Daniel Muzyczuk, Łukasz Trzciński oraz Joanna Warsza. Wszystkie złożone oferty spełniły wymogi formalne, tym samym przechodząc do drugiego etapu konkursu. O tym, kto zastąpi Marię Annę Potocką dowiemy się w lutym przyszłego roku.

W lutym 2024 roku upływa kadencja Marii Anny Potockiej na stanowisku dyrektorki galerii Bunkier Sztuki. Zgodnie z zapowiedzią, miasto ogłosiło konkurs na stanowisko. Chętni mogli zgłaszać kandydatury do 2 listopada.

Do konkursu stanęli:

Delfina Jałowik – absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, kuratorka i kierowniczka Działu Organizacji Wystaw MOCAK-u, a także doktorantka w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UJ. Redaktorka i autorka tekstów do katalogów, a także artykułów w tomach zbiorowych i czasopismach.

Anna Łazar - Kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury, pomysłodawczyni i realizatorka projektów w zakresie kultury współczesnej, tłumaczka (m.in. Oksana Zabużko, Planeta Piołun, wyd. Agora, 2022), redaktorka i autorka tekstów, wykładowczyni na studiach podyplomowych w Instytucie Sztuki PAN. Pracowała w dyplomacji publicznej w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kuratorka wystaw.

Daniel Muzyczuk - Kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kurator, m.in. Pawilonu Polskiego na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.

Łukasz Trzciński - absolwent PWSFTiT w Łodzi. W latach 1990-2005 aktywny jako dokumentalista w nurcie fotografii humanistycznej. Od 2006r. prowadzi Fundację Imago Mundi, Fundację Imago Mundi (obraz świata / świat w obrazie), działającą w obszarze fotografii oraz szeroko pojmowanej sztuki współczesnej. Powołał i prowadził pierwszą przestrzeń dedykowaną rezydencjom artystycznym w Krakowie, podejmował działania zmierzające do umiędzynarodowienia aktywności krakowskiego środowiska artystycznego. Angażuje się w liczne działania wspólnie z krakowskim środowiskiem sztuki.

Joanna Warsza – kuratorka działająca na pograniczu teatru i sztuk wizualnych, reżyserka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej oraz wydziału Tańca Uniwersytetu Paryż 8. Jej projekty pokazywane były m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, w Kunstlerhaus w Stuttgarcie, na festiwalu Belluard we Fryburgu, w galerii Manhattan i TR Warszawa. Dyrektorka artystyczna Public Art Munich 2018, dyrektorka programowa CuratorLab na Uniwersytecie Konstfack w Sztokholmie.

Jak informuje magistrat, pierwsze posiedzenie komisji konkursowej odbyło się 15 listopada. Osobę, która zastąpi Marię Annę Potocką wskażą: Katarzyna Olesiak – dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK (przewodnicząca komisji), Robert Piaskowski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Kultury, Barbara Skrabacz-Matusik – zastępczyni dyrektora ds. personalnych Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK, Agnieszka Komar-Morawska – dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Denisiuk – zastępca dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Martyna Sobczyk i Renata Zawartka – przedstawicielki pracowników Bunkra Sztuki, Joanna Warchoł – prezeska Zarządu Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Jarosław Suchan – przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AIC.

Ostateczną decyzję o powołaniu podejmie prezydent Krakowa.

Preferowani będą kandydaci "posiadający znajomość problematyki będącej przedmiotem działalności Galerii w zakresie działalności wystawienniczej, promocyjnej i popularyzatorskiej z dziedziny sztuki współczesnej, a także w zakresie sposobów informowania o sztuce współczesnej i jej twórcach", posiadające kompetencje do zarządzania instytucją i zespołem oraz doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu wydarzeń artystycznych w kraju i zagranicą.

Kandydaci zobowiązani są do przedstawieniam.in. koncepcji autorskiego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju galerii oraz misję i wizję rozwoju galerii Bunkier Sztuki na okres siedmiu lat.

Kolejne posiedzenie komisji konkursowej odbędzie się 29 listopada 2023 r. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną kandydaci, by zaprezentować przygotowaną wcześniej koncepcję rozwoju, finansowania i działalności galerii oraz znajomość języka angielskiego.

Dobiega końca remont Bunkra Sztuki

Od 2020 roku w Bunkrze Sztuki trwa pierwszy od ponad pół wieku remont galerii. Do końca listopada mają zakończyć się prace budowlane związane z przebudową Bunkra Sztuki, szybciej niż pierwotnie zapowiadano. To pierwszy remont budynku od ponad pół wieku. Na ten czas galeria przeniosła swoją działalność do Pałacu Potockich.

Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.

Obecne prace modernizacyjne objęły m.in. wprowadzenie nowoczesnych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowa nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku.

Projekt przebudowy bazuje na koncepcji Robert Koniecznego. Zwycięski w 2016 roku pomysł zakładał powiększenie podziemia o kolejne cztery podziemne kondygnacje, prace w historycznym centrum, w obrębie dawnych murów obronnych i fosy byłby zbyt dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym, jak tłumaczył magistrat. Zgodnie z projektem w galerii mają się zmienić przestrzenie wystawiennicze, biurowe i magazynowe. Generalny i długo wyczekiwany remont pozwoli także wymienić klatki schodowe, odnowić dach, zmodernizować wnętrza i dostosować je do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku, oprócz sal wypełnionych sztuką, znajdzie się też miejsce na kawiarnię. Według projektu ma się ona znajdować wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Przypomnijmy, restrykcje związane z pandemią i remont galerii przyczyniły się do zamknięcia – po niemal dwóch dekadach istnienia – lubianej przez krakowian kawiarni Bunkier Cafe.

Po remoncie gości galerii będzie witała rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego "Hommage à Maria Jarema - Kraków Jaremiance", która stanęła przed Bunkrem Sztuki jesienią zeszłego roku.

Koszty modernizacji galerii pochłonęły ponad 20 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto zastąpi Marię Annę Potocką na czele Bunkra Sztuki? Zgłosiło się pięcioro chętnych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski