MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia powinna być funkcjonalna i elegancka

Anastazja Bezduszna
Jasne, zwłaszcza białe meble, idealnie pasują do kuchni
Jasne, zwłaszcza białe meble, idealnie pasują do kuchni Fot. KOMANDOR
Pomysł na wnętrze. Jak urządzić praktycznie i bez zbędnych kosztów kuchnię "szytą na miarę"? Skorzystaj z podpowiedzi projektanta.

Wygodna, funkcjonalna, z łatwym dostępem do wszystkich niezbędnych elementów podczas przyrządzania szybkich posiłków – większość właścicieli nowych mieszkań wskazuje na te cechy, wybierając sprzęty i meble kuchenne.

Zatańcz w swojej kuchni
Każda kuchnia, otwarta czy zamknięta, musi być idealnie dopasowana do tego, jak będziemy w niej funkcjonować i co będziemy w niej robić.

Ważne jest, by wtapiała się w stylistykę wnętrza całego mieszkania. Jak podkreślają projektanci, otwarte wnętrza kuchni muszą mieć charakter bardzo ergonomiczny i przemyślany. _– Ze względu na fakt płynnego przejścia jednej przestrzeni w drugą, styl wzajemnie przenikających się pomieszczeń musi być spójny – _mówi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz firmy Komandor.

Natomiast w kuchni zamkniętej musi panować dyskrecja i wygoda. Oczywiście, zdarzają się takie osoby, które na pierwszym spotkaniu mówią, że chcą czerwoną kuchnię bez konkretnych pomysłów na aranżację, jednak jest to niewielki odsetek osób – wyjaśnia Anna Wróbel, projektantka mebli kuchennych. – Młodzi ludzie chcą, by ich kuchnia była funkcjonalna, z łatwym dostępem do wszystkich niezbędnych naczyń i sprzętów kuchennych podczas przyrządzania szybkich posiłków. Dlatego, uwzględniając ergonomię rozwiązań i wygodę pracy, często wybierają maksymalnie długie blaty robocze, szerokie i __głębokie szuflady oraz kosze cargo.

Jak mówią młodzi właściciele mieszkań, kuchnia musi być ,,uszyta na miarę” i dopasowana do ich potrzeb. – _Uwielbiam gotować, ale do domu wracamy wraz z mężem późnym popołudniem i chcemy zawsze coś szybko zjeść, więc potrzebujemy kuchni, w której łatwo i szybko się odnajdziemy i nie będziemy sobie wchodzić w drogę. Staramy się maksymalnie wykorzystać czas, a w __kuchni możemy go zyskać dzięki odpowiedniej ergonomii _– opowiada z uśmiechem Katarzyna Słomkowska, która niedawno odebrała klucze do mieszania.

Trójkąt to podstawa
Pierwszym i najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem działań dotyczących aranżacji kuchni jest ustalenie budżetu remontowego. Znając granice naszych możliwości, bez problemu dobierzemy odpowiednie materiały oraz sprzęty, które wykorzystamy przy realizacji projektu.

Najwygodniejszym układem zabudowy kuchennej jest taka, która przyjmuje kształt litery U, L lub G. Zdecydowanie odradzamy układ zabudowy jednorzędowej, gdyż wtedy pokonujemy największe odległości i nie stosujemy się do zasady kuchennego trójkąta, który przede wszystkim poprawia funkcjonalność przestrzeni. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, opartych na wierzchołkach trójkąta. Dzięki temu wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie, co znacząco poprawia komfort pracy i zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków.

Pięć sfer dla ergonomii
_– Projektując kuchnię wspólnie z klientem, zawsze trzymamy się zasad kuchennej ergonomii. Ważna jest przede wszystkim funkcjonalność, ale i odpowiednio dobrana estetyka, która dostosowana jest do __stylu bycia danej osoby _– wyjaśnia Monika Szczęsny.

_– Przy projekcie zwracamy uwagę na rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste. Jest to odpowiednia wysokość i powierzchnia blatów, dobrze dobrana odległość między sprzętami kuchennymi czy względy estetyczne. Ważne jest również oświetlenie oraz kolory zabudowy i __ścian – _dodaje projektantka. Każda przestrzeń kuchenna powinna zawierać 5 podstawowych sfer: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Strefy powinny następować po sobie. W wypadku osoby praworęcznej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w przypadku osoby leworęcznej – w przeciwnym. Ponadto istotne są odległości i tak zwany trójkąt roboczy, czyli lodówka, zlew i kuchenka.

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120–210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120–210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120–270 cm.

Zbyt małe odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, a także między zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niewygodne. Pokonywanie kilometrów pomiędzy lodówką, piekarnikiem a zlewozmywakiem może być męczące.

Skuteczne rozwiązanie w przypadku dużych przestrzeni, bardzo dobrze sprawdzające się w praktyce, stanowi kuchenna wyspa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski