Kucie kos, czyli wspomnienia o powstańcach. Widowisko przy klasztorze karmelitów w Czernej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kucie kos w Czernej - inscenizacja z minionych lat
Kucie kos w Czernej - inscenizacja z minionych lat Fot. Barbara Ciryt
W Czernej w gminie Krzeszowice będą kuli kosy. Takie patriotyczne widowisko plenerowe z okazji 160. rocznicy postania styczniowego planowane jest na 5 lutego przy klasztorze OO. Karmelitów Bosych. Początek widowiska o godz. 11. Czerna to miejsce, gdzie na wzgórzu "Boża męka" powstańcy przekraczali granicę i szli walczyć w zaborze rosyjskim.

Na wspomnienie tamtych wydarzeń będzie rekonstrukcja kuźni z okresu powstania z 1863 roku, według obrazu Artura Grottgera, której podjął się Jacek Włodarczyk - mistrz kowalski z grupą rekonstruktorów.

W programie uroczystości jest też nabożeństwo z asystą delegacji i pocztów sztandarowych oraz okolicznościową oprawa muzyczną. Ponadto zaplanowana jest wystawa kowalstwa artystycznego Jacka Włodarczyka o tematyce patriotycznej i religijnej oraz zwiedzanie Muzeum Klasztoru OO. Karmelitów Bosych.

Organizatorami tego patriotycznego widowiska plenerowego są przeor Klasztoru OO. Karmelitów Bosych w Czernej i Fundacja Artystyczna "Pro Artem". Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego oraz prywatnych firm.

Już kolejny raz w Czernej będzie realizowane widowisko "Kucie kos". Na placu przy klasztorze powstanie palenisko do kucia żelaza, kowale zabiorą się do pracy. Będą też osoby w roli powstańców, kosynierów. Nie zabraknie opowieści jak tu w okolicy chłopi przekuwali kosy na sztorc, żeby z taką bronią iść do powstania styczniowego.

Karmelici z Czernej podkreślają, że to miejsce dla upamiętnienia powstania jest szczególne, bo tu spoczywa powstaniec styczniowy, sybirak, minister wojny - św. Rafał Kalinowski, który był przeorem tego klasztoru.

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Ojcowie

Gdy wybuchło powstanie styczniowe... do Ojcowa przybywali oc...

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie