Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulinarne uroki Doliny Karpia

Redakcja
Lubicie karpie? Odwiedźcie koniecznie Zator, który przygotował wiele kulinarnych atrakcji. Każdy kto zawita w usiane stawami okolice Zatora, musi zakochać się w pięknie okolicy. Rozległa tafla wody, dzika przyroda, bezcenne bogactwo wodnego ptactwa, unikalny ekosystem wytworzony i pielęgnowany przez setki lat gospodarki rybackiej.

Tak bawią się w Zatorze. A kolejna okazja już wkrótce! Fot. ROK DOLINY KARPIA

Nic dziwnego, że symbolem i sztandarowym produktem Zatorszczyzny jest karp. Niedawno został zarejestrowany jako tzw. chroniona nazwa pochodzenia, czyli produkt regionalny Unii Europejskiej. Ta prestiżowa unijna "pieczęć”, potwierdzająca oryginalność, jakość i tradycję lokalnego produktu, stanowi dodatkową nobilitację dla znanej w Polsce marki. Tym, którzy mieli już okazję do spróbowania owej ryby, unijnych gwiazdek i dyplomów przedkładać jednak nie trzeba. Smak karpia zatorskiego jest bowiem najlepszą rekomendacją.

Kolejnym już potwierdzeniem bogactwa tego terenu był organizowany w zatorskiej siedzibie Stowarzyszenia Dolina Karpia Przegląd Produktów Lokalnych "Kulinaria”. Zgłoszonych zostało aż 13 produktów (w kategorii lokalne–przetworzone). Już same ich nazwy aż prosząc się o śledztwo zakończone degustacją: nalewka z aronii, drożdżok z zokotą, prażonki polańskie, pierożki z nadzieniem z karpia, chrzanówka wielkanocna, kiszka (kaszana z kapustą), placek drożdżowy z pozutką, pokrzywówka, karp zatorski w zalewie octowej, pulpeciki rybne w zalewie octowej, karp po zatorsku, chleb revel oraz sernik królewski.

Zwycięzcami "Kulinariów” zostały (w kolejności alfabetycznej): karp po zatorsku (zaprezentowany przez Restaurację Myśliwską, gmina Zator), karp zatorski w zalewie octowej (Spiżarnia Doliny Karpia, gmina Brzeźnica), kiszka z kapustą – "kaszana” (Koło Gospodyń Wiejskich w Paszkówce, gmina Brzeźnica), prażonki polańskie (Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Twórczych Kobiet w Polance Wielkiej), pulpeciki rybne w zalewie octowej (Spiżarnia Doliny Karpia) oraz sernik królewski (przygotowany przez Janinę Koterwas z gminy Spytkowice).

Stowarzyszenie Dolina Karpia zaprasza na ciąg dalszy kulinarnej uczty: trwający już od maja, a obfitujący w różnorakie atrakcje – w tym stoiska degustacyjne lokalnych specjałów – Festiwal Doliny Karpia 2011. I tak, 10 lipca można śmiało zawitać na stadion sportowy w gminie Przeciszów i organizowane tam "Karpiowe Atrakcje”. 14–15 sierpnia na Rynku w Zatorze odbędzie się z kolei impreza pod szyldem "Królestwo Karpia Zatorskiego”. Zaś 28 sierpnia okazji do zabawy nie zabraknie na "Polu Karpikowym” w gminie Spytkowice (stadion w Bachowicach). Natomiast 4 września gości podejmie "Karpiowe miasteczko” w gminie Tomice (boisko w Witanowicach). Festiwal Doliny Karpia więcej niż godnie zwieńczą 8 października "Wielkie Zatorskie Żniwa Karpiowe” (gmina Zator – Podolsze).

Czeka nas jeszcze jedno wydarzenie, którego smakosz regionalnej kuchni pominąć nie może. To Święto Karpia – Zator 2011, przygotowywane pieczołowicie przez zatorskich samorządowców i animatorów kultury. Potężne trzydniowe kapriowanie – w dniach 1–3 lipca – odbędzie się na zatorskim Rynku. Tak oto smakowicie brzmią niektóre z punktów programu: "Przysmaki z Doliny Karpia” – prezentacje kulinarne, "Kulinarne królestwo karpia – karp wędzony” – pokaz przyrządzania i wędzenia karpia zatorskiego, czy np. "Wielkie karpiowe gotowanie z Adamem Gesslerem” – gotowanie i degustacja zupy rybnej...

– To będzie prawdziwie kulturalny weekend. Zaplanowaliśmy coś dla ciała i dla ducha – mówi Żaneta Romanowska z Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze.

PAWEŁ PLINTA

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski