Kultura i ochrona zabytków

Redakcja
Udostępnij:
56. rok działalności rozpoczęło Towarzystwo Miłośników Starego Sącza. W niedzielę odbyło się walne zebranie członków tej organizacji, która mocno włącza się w życie miasta św. Kingi. Troszczy się o jego rozwój kulturalny, chroni zabytki, prowadzi Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli.

STARY SĄCZ. 56. rok "Miłośników"

   - Jakby na przekór powszechnym narzekaniom, możemy powiedzieć krótko: to był dla naszego stowarzyszenia dobry rok - _mówi prezes TMSS Jan Koszkul. - Udało się nam naprawdę wiele zrobić, choć przecież budżet mamy skromny, po stronie wydatków i dochodów zamknął się on kwotą ok. 63 tys. zł. Najważniejszą sprawą była naprawa dachu "Domu Na Dołkach". Wymieniony został gont. Władze gminy wyłożyły na ten cel ok. 80 tys. zł, za co jesteśmy wdzięczni burmistrzowi Marianowi Cyconiowi. Ponadto już z własnych środków dokonaliśmy remontu w dwóch salach. W tych pracach wspomogli nas: Józef Mikulec - właściciel firmy "Ceramik" i prowadzący zakład malarski Zdzisław Szewczyk.
   "Miłośnicy" byli współorganizatorami sesji poświęconej 115. rocznicy urodzin Jana Joachima Czecha. Włączyli się w przygotowania do wystawy obrazującej historię i współczesność Starego Sącza. Tę ekspozycję w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie obejrzały setki ludzi. Tradycyjnie TMSS było zaangażowane w Festiwal Muzyki Dawnej. Na ten cel przekazało otrzymaną z Ministerstwa Kultury dotację w wysokości 6,5 tys. zł i ponadto tysiąc z własnych funduszy. W trakcie tej imprezy w "Domu Na Dołkach" czynna była wystawa starych strojów dworskich.
   Nie wszystkie plany zostały jednak zrealizowane. Jednym z ważniejszych zadań była renowacja kilku pomników na Starym Cmentarzu. Niestety, to przedsięwzięcie przerosło możliwości finansowe społeczników. Wystarczy powiedzieć, że odnowienie aniołka na grobowcu ks. Michała Przywary - według wyceny fachowców - ma kosztować 2,5 tys. zł. -
Będziemy szukali sponsorów, może coś w tej mierze zrobimy w br. -_ dodaje Jan Koszkul.
   Oprócz prezesa, duże zaangażowanie w pracę wykazują inni członkowie Zarządu: Józef Czyżowski, Władysław Kubowicz, a wspierają ich m. in. Karol Fijałkowski, Marian Kuczaj i Anna Ziaja. Podczas niedzielnego zebrania członkowie TMSS wysłuchali sprawozdań z działalności, jednomyślnie udzielili władzom absolutorium. Przyjęli program działania na rok 2004. Piotr Gry˛lak

Plany

W najbliższym czasie na pierwszy plan wybija się marcowa uroczystość odsłonięcia na budynku przy ul. Piłsudskiego 9 pamiątkowej tablicy ku czci ks. prof. Józefa Tischnera, który właśnie w tym domu się urodził przed 73. laty. W muzeum regionalnym jedna sala zostanie poświęcona w całości temu wybitnemu kapłanowi i filozofowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie