Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura polska w kulturze europejskiej

Redakcja
Dziś o godzinie 15.30 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przy ulicy Piłsudskiego odbędzie się kolejne otwarte spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego.

Otwarte spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego

W trakcie spotkania Prof. dr hab. Aleksander Wilkoń wygłosi wykład "Kultura polska w kulturze europejskiej".

Wykładowca jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu w Neapolu (1993-2007), profesorem honorowym Uniwersytetu Śląskiego, byłym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sorbony. Prof. Wilkoń to były dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (1980-1981), kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej w L'Universita' di Napoli. Autor ponad 400 publikacji, w tym 25 książek, m.in. Dziejów języka artystycznego w Polsce. T. I-III; obecnie profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak mówi Prof. Kazimierz Wiatr, Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego - Kolejne spotkanie jest jedną z istotnych form działalności TTN, którego głównym celem jest promocja społeczeństwa wiedzy na Ziemi Tarnowskiej oraz współtworzenie środowiska akademickiego i wspieranie powstania Akademii Tarnowskiej. Jak można zaobserwować zapraszamy do Tarnowa osoby wyjątkowe i wybitne, których życiorysy i dorobek są imponujące. Chcemy naszym gościom pokazać to miasto i środowisko akademickie oraz zaprosić do współpracy. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa spotkaniu.

Dzisiejszy wykład dotyczy ważnych chrześcijańskich korzeni Europy. Początki kultury łacińskiej, jaka rozwinęła się w Europie, dały niezwykły dynamizm rozwoju cywilizacyjnego. Na tym tle warto zastanowić się czy wybór, jakiego dokonała Polska ponad dziesięć wieków temu, był trafny. Warto także przyjrzeć się, jak kształtowały się początki naszej obecności w Europie.

Te niezwykle ważne refleksje i pytania należy stawiać, kiedy Polska od ponad 6 lat jest członkiem Unii Europejskiej, a w przyszłym roku obejmie jej przewodnictwo. Należy przypominać o polskiej aktywności na forum europejskim także w kontekście obecnej funkcji niedawnego Prezesa Rady Ministrów RP prof. Jerzego Buzka, obecnie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Mamy także w pamięci spór, dotyczący wpisania w traktat konstytucyjny Unii Europejskiej preambułę o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Te gorące myśli przed dzisiejszym otwartym spotkaniem Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego ukazują jak przeszłość jest żywa w dzisiejszych naszych problemach i działaniach. Dzisiejszy wykład "Kultura polska w kulturze europejskiej" to próba analizy i syntezy - wydobycia z historii tych istotnych przesłanek wartości i kultury, które maja znaczenie ponadczasowe.

Jak podsumowuje Prof. Kazimierz Wiatr, Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego - Dotykamy tu także niezwykle czułej tkanki, jaką próbuje budować Tarnowskie Towarzystwo Naukowe. Inspirowani sukcesem tarnowskich filologów, dzięki którym PWSZ będzie nadawała stopień magistra w zakresie filologii polskiej - organizujemy wykład, który sięgając wstecz wytycza horyzonty naszej przyszłości. (MG)

Profesor Aleksander Wilkoń

Profesor zwyczajny Uniwersytetu w Neapolu (1993-2007), profesor honorowy Uniwersytetu Śląskiego, były profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sorbony. Były dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (1980-1981), kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej w L'Universita' di Napoli.

Autor ponad 400 publikacji, w tym 25 książek, m.in. Dziejów języka artystycznego w Polsce. T. I - III; obecnie profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Zainteresowania naukowe: filologia polska, slawistyka, językoznawstwo ogólne, kulturoznawstwo, teoria języka poetyckiego, lingwistyka tekstu.

Hobby: malarstwo, literatura. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski