Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura w nowym wymiarze! Nowy sposób na zwiedzanie muzeów Małopolski

Redakcja
Digitalizacja zbiorów FOT. MAREK ŚWIĘCH, ARCH. MIK
Digitalizacja zbiorów FOT. MAREK ŚWIĘCH, ARCH. MIK
Już wkrótce każdy, bezpłatnie i z dowolnego miejsca na świecie, przez 24 godziny na dobę, będzie mógł wirtualnie poznawać zbiory małopolskich muzeów. To wszystko dzięki projektowi Wirtualne Muzea Małopolski, w ramach którego zdigitalizowano muzealne eksponaty, aby pokazać je na portalu o tej samej nazwie. Otwarcie już wkrótce!

Digitalizacja zbiorów FOT. MAREK ŚWIĘCH, ARCH. MIK

Wirtualna prezentacja eksponatów pozwoli nam dokładnie je obejrzeć, obrócić i przybliżyć, a także poznać ich historię

Od sarkofagu po kajak Karola Wojtyły

Na Wirtualnych Muzeach Małopolski (muzea.malopolska.pl) będzie można obejrzeć bardzo różne obiekty: od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy, przez psa do zdejmowania butów, włosy solne, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego, po kajak ks. Karola Wojtyły.

Wszystko to zdigitalizowane i dostępne w sieci, już jesienią w 3D i 2D. Projekt WMM tworzy nową jakość w zakresie poznawania muzealnych eksponatów – będą one dostępne na ekranie naszego komputera, tabletu lub smartfona.

Utworzona w ramach projektu WMM Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w MIK dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i technologii zeskanowała wielkogabarytowe oraz bardzo skomplikowane obiekty.

Wirtualna prezentacja eksponatów pozwoli nam dokładnie je obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. Portal da użytkownikowi możliwość wyszukiwania eksponatów i wskaże muzeum, z którego dany eksponat pochodzi. Przede wszystkim jednak udostępni różnorodne w formie informacje dotyczące prezentowanych tu kilkuset obiektów. Od rysu historycznego, poprzez wizualizację 2D i 3D, krótkie filmy instruktażowe zachęcające do kreatywnego spędzania czasu, po obszerny dział „audio”, w którym będzie można znaleźć między innymi nagrania zrealizowane w technice audiodeskrypcji.

Kultura w nowym wymiarze

Projekt Wirtualne Muzea Małopolski jest wyjątkową inicjatywą w skali całego kraju. Realizowany jest przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Małopolski Instytut Kultury i pokazuje obiekty z 35 małopolskich muzeów. Ponad 700 zdigitalizowanych eksponatów dostępnych na portalu gwarantuje użytkownikom bezpłatny dostęp do dziedzictwa Małopolski o każdej porze i z każdego miejsca na świecie. Przedsięwzięcie zakrojone na tak szeroką skalę zapewnia Województwu Małopolskiemu pozycję lidera w zakresie wykorzystania nowych technologii w obszarze muzealnictwa i promocji dziedzictwa kulturowego.

– Realizacja tego spektakularnego projektu nie byłaby możliwa bez udziału środków unijnych, pozyskanych przez Województwo Małopolskie – mówi Sebastian Ramenda, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWM.

Muzeum inspiruje – co jeszcze nas zaskoczy?

Portal Wirtualne Muzea Małopolski to strona internetowa i aplikacja mobilna. Użytkownik, korzystając z tych rozwiązań, będzie mógł skanować fotokody obiektów i muzeów, przeglądać katalogi, tworzyć prywatne kolekcje dzieł sztuki, robić własne zdjęcia z eksponatami w 3D, przeglądać prezentacje tematyczne i grać w fabularną grę Obrońcy Czasu. Dla twórców portalu WMM od początku istotna była edukacja – w projekcie realizowana na wiele sposobów. Wirtualne Muzea Małopolski jako pierwszy portal muzealny w Polsce wykorzystują gamifikację do stworzenia innowacyjnej i atrakcyjnej formy kontaktu użytkowników z kulturą. Filmowe materiały edukacyjne udostępniane na portalu WMM będą również zachęcać do kreatywnego spędzania czasu.

– Stawiając sobie za punkt wyjścia obiekt muzealny, będzie można przejść do bardzo konkretnego działania, do stworzenia przedmiotu inspirowanego obiektem z kolekcji, np. namiotu we własnym ogrodzie czy lampionu – zapewnia Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury pracującego nad koncepcją portalu.

Wirtualne Muzea Małopolski ułatwiają kontakt z dziedzictwem kultury, promują je, a jednocześnie ocalają od zapomnienia.

W oczekiwaniu na otwarcie portalu WMM – bądź na bieżąco!

Niecierpliwi już teraz mogą poczuć klimat tego, co zaoferuje nam portal Wirtualne Muzea Małopolski. Pod tym samym adresem dostępna jest już strona startowa, dzięki której można zapoznać się z ideą przedsięwzięcia. WMM są także obecne w serwisach społecznościowych Facebook i YouTube, gdzie można śledzić postępy digitalizacji, korzystać z części materiałów edukacyjnych przygotowywanych na portal WMM oraz zdobywać nagrody w quizach i misjach związanych z kulturą Małopolski.

OPR. MAGDALENA DOMAŃSKA-SMOLEŃ

„Wirtualne Muzea Małopolski” to innowacyjny projekt, realizowany w partnerstwie przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Lidera projektu, i Małopolski Instytut Kultury –Partnera i głównego realizatora projektu, w porozumieniu z 35 małopolskimi muzeami. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Realizację systemu informatycznego portalu Małopolski Instytut Kultury powierzył spółce Comarch S.A., która została wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego.

– Współpraca z tak dużą firmą, posiadającą rozległe doświadczenia, zapewniła sprawną realizację złożonego przedsięwzięcia, jakim jest portal „Wirtualne Muzea Małopolski” – mówi Alicja Sułkowska-Kądziołka, koordynator merytoryczny projektu WMM.

Podwykonawcami współpracującymi przy portalu „Wirtualne Muzea Małopolski” były firmy: Mobile MS Michał Stefański oraz Rapan.pl Rafał Pankowski i Opcom, Grupa Eskadra Sp. z o.o.

portal.comarch.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski