Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturałki: Mleczne wiersze

Redakcja
Było do przewidzenia? Pewnie było. Ale, jak zwykle, zabrakło wyobraźni. Albo pamięci. Podpowiedziałaby, że apetyt rośnie w miarę... Otworzył dyr. Mikołaj Grabowski narodową świątynię dla autorów nowych, nowoczesnych? Co tam otworzył; na oścież wrota rozwarł. I jeszcze sam się podjął reżyserii! A jak zgrabnie zainscenizował, jak świetnie obsadę dobrał. Też się zachwyciłem (nie będę ukrywał, bo są dowody), nie przewidując, że ciąg dalszy nastąpi. Wychodzi na to, że gdzie się dyr. Grabowski pojawi, tam finał dobry być nie może. Ale i dodać trzeba, w imię tzw. prawdy obiektywnej, że w tym przypadku Mikołaj Grabowski bynajmniej nie działał sam. Że inicjatorem był Stanisław Radwan (też, przypomnę, kiedyś dyrektor Starego Teatru!), który nie tylko muzykę napisał, ale i libretto. I tak Operą mleczaną zaistniał jako narodowy dramaturg Andrzej Mleczko.

   To było w roku 2003, a rok temu Iskry wydały (już nie sam autor, a zasłużona stołeczna oficyna) Andrzeja Mleczki Rysunki i aforyzmy. I widać na tym zarobiły, bo oto pojawił się tom kolejny: ANDRZEJ MLECZKO. Wiersze i rysunki. W takiej kolejności właśnie - wiersze - pierwsze. Prawda, jak łatwo coś zrymować. Toć i cynicznie Mleczko wyznaje na okładce (fakt, że tylnej), z której spogląda wzrokiem diabolicznym, a że z oczu mu dobrze nie patrzy, to pewne: Otóż pisanie wierszy jest o wiele łatwiejsze i zdecydowanie bardziej się kalkuluje niż rysowanie. Aby wykonać rysunek, trzeba mieć dobry pomysł i często poświęcić wiele czasu na jego wykonanie. Na dodatek należy zainwestować w specjalny papier, piórka, farby, pędzelki i inne akcesoria. Natomiast do stworzenia wiersza wystarczy zwykła kartka i długopis. Poza tym można napisać byle co, bo i tak nikt się na tym nie zna. A co najważniejsze, za pisanie wierszy dają Nobla, a za rysunki satyryczne można co najwyżej dostać po dupie.
   A by nikt nie miał wątpliwości, rymuje i zaraz na początku: Tu jest trzydzieści pięknych wierszy /jeden jest węższy drugi szerszy /jeden wesoły drugi smutny /jeden jest skromny drugi butny.
   I prawdę pisze. I że napisać można byle co, i że wierszy jest trzydzieści (policzyłem) i że butny co drugi. By nie być gołosłownym (w tym kontekście dobre słowo), przytoczę wiersz Pisarz: Pisarz pracuje w ciszy /i swojej pracy nie słyszy /kiedy zaskrzypi mu piórko /chowa się gamoń pod biurko /bo pisarz jest bardzo wrażliwy /i często bywa lękliwy /siedzi pod biurkiem do rana /żre kawior i pije szampana.
   Tu jeszcze niewinnie, tylko rozpasanie. Ale już cztery strony dalej - Ojczyzna: Polaka potwornie boli /gdy ojczyzna jest w niewoli //nie bacząc na krew i bliznę /biegnie wyzwalać ojczyznę //a gdy kraj już wyzwolony /chodzi smutny i wkurwiony. A obok krowy w żłobie i dymek: Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żujemy.
   A takiego wiersza Noc _to nawet nie będę cytował. _Dobrej Nowiny według Mateusza - _podobnie, bo mi redakcja pewnie i tak usunie. I co? Rysunek Mleczki wstawi w to miejsce? Raj, pod drzewem goły(!) Adam, a obok Pan mówi do anioła: _Teraz muszę stworzyć grupę docelową, do której będę mógł dotrzeć z tym produktem.
   Bo oczywiście są i rysunki, czyż muszę mówić, że, nazwijmy to bez ogródek, adekwatne do treści.
   Do jakiej grupy docelowej celuje Mleczko - łatwo się domyślić. Wszak nie od dziś w swych rysunkach uprawia czarnowidztwo, rozsiewa defetyzm, kumuluje całe ohydztwo i głupotę świata, prowokuje, judzi, szarga świętości i plugawi, co się da. W tym tomie w tzw. Uwagach dodatkowych, że niby to sentencje, pisze np.: Matka Ziemia, Ojciec Ziemniak.
   Bo jednego nie można Mleczce odmówić; on ma idealnie wyczulony słuch na naszą codzienność. Zatem, gdy stwierdza: _Moralność upada, kiedy ceny idą w górę - _nie myli się. Acz, czy pójdą w górę ceny za mleczane wiersze?
WACŁAW KRUPIŃSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski