Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalne hity nadchodzącego tygodnia. Jak ciekawie spędzić wolny czas. Jakiego koncertu posłuchać

magdalena Huzarska-Szumiec
koncert
koncert JACEK JARCZOK
W tym tygodniu trudno będzie wyjść z teatru. A wszystko to za sprawą rozpoczynającego się w sobotę Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Świętu teatromanów towarzyszyć będzie też święto miłośników opery, gdyż krakowska instytucja muzyczna właśnie teraz obchodzi 10-lecie istnienia w nowym budynku.

Mistrz i Małgorzata

Już dziś Teatr Ludowy zaprasza na premierę „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Pawła Passiniego. Czy Diabeł w Moskwie Bułhakowa nie był bardziej prawdziwy niż w dzisiejszym Krakowie? Czy niewiara Bułhakowa nie była bardziej metafizyczna niż wiara dzisiejszych „wierzących”? - zastanawiają się twórcy spektaklu, gdy diabelski korowód świty Wolanda przybywa do miasta.

Chce je poznać, dowiedzieć się, jak żyją ludzie, w co wierzą, co jest dla nich ważne, co lepsze: cuda czy apokalipsa? Tytułowy Mistrz to pisarz, Małgorzata zaś wierzy w jego pisanie i jest gotowa na wszystko, żeby je ocalić. Ale o czym jest jego powieść?

Główni jej bohaterowie to Jeszua i Piłat. A diabeł obserwuje, miesza i sprawdza. Z wielkim dziełem światowej literatury mierzono się już wielokrotnie. Ciekawe, z jaki tym razem skutkiem. Adaptacją powieści zajął się Artur Pałyga, scenografią Mirek Kaczmarek, muzyką Daniel Słomiński, a choreografią Franciszka Kierc-Franik. W roli Mistrza zobaczymy Piotra Pilitowskiego, w roli Małgorzaty Annę Pijanowską. Spektakl pokazany zostanie także na Festiwalu Boska Komedia.

Boska Komedia

Od soboty będziemy mieli szansę obejrzeć jedne z najgłośniejszych przedstawień ostatniego roku. Wydarzeniem festiwalu bez wątpienia będzie spektakl „Wyjeżdżamy” Krzysztofa Warlikowskiego z Teatru Nowego w Warszawie. Warto jednak zwrócić także uwagę na inne teatralne produkcje pokazywane w tegorocznym konkursie. A będą to „Wujaszek Wania” w reż. Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie;

„Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer z Krystyną Jandą w roli głównej ze stołecznego Teatru Polonia; „Czarne papugi” z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz „Żaby” z Teatru Studio w Warszawie, obydwa spektakle w reż. Michała Borczucha; „Pod presją” Mai Kleczewskiej Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, „1946” w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, „Biesy” w reż. Jacka Głomba z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy; „Zagubiony chłopiec” w reż. Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora), „Hańba” w reż. Marcina Wierzchowskiego z Teatr Ludowy, „Konformista 2029” w reż. Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa, a także „Spektakl dla turystów” w reż. Wojtka Ziemilskiego oraz „Murzyni we Florencji” Iwony Kempy z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Opera 2008-2018

Od otwarcia nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 minęło już 10 lat. Wieczór „Opera 2008-2018”, w którym możemy wziąć udział w sobotę i niedzielę, będzie autorską impresją reżysera Laco Adamika na temat tego, co działo się w teatrze przez ostatnią dekadę. Zaprezentowane zostaną cytaty z oper, które w minionym dziesięcioleciu znalazły się w repertuarze Opery Krakowskie, a które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności.

8 grudnia scena zaprasza także na Dzień Otwarty (godz. 10.00-14.00), który odbędzie się pod hasłem „10 lat w gmachu Opery”. W programie znajdzie się m.in. spotkanie z artystami i pracownikami, spektakl „Pan Tralaliński”, warsztaty plastyczne i kostiumograficzne czy zwiedzanie gmachu teatru. Wieczór podzielono na dwie części. Pierwsza poświęcona będzie operom, takim jak m.in. „Carmen”, „Opowieści Hoffmanna”, „Norma”, „Eugeniusz Oniegin”, „Cyganeria”, „Traviata”, „Wesele Figara” czy „Rigoletto”.

W części drugiej usłyszymy arie i duety z operetek, w tym z „Zemsty nietoperza” czy „Barona cygańskiego”, ale też wybrane utwory, które składały się na koncerty karnawałowe, sylwestrowe i wieczory na Wawelu. Na scenie zobaczymy niemal cały zespół artystyczny teatru. Zaśpiewają Magdalena Barylak, Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Andrzej Biegun, Jarosław Bielecki, Janusz Dębowski, Mariusz Godlewski, Vasyl Grokholskyi, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik, Wołodymyr Pańkiw, Paweł Skałuba, Adam Sobierajski i Adam Szerszeń, którym towarzyszyć będą Balet, Chór oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Ania Dąbrowska

We wtorek Centrum Kongresowe ICE wystąpi Ania Dąbrowska z koncertem zatytułowanym „The Best Off”. Tak nazywa się też wydana przez nią płyta. Jest to kompilacja największych jej przebojów.

Znajdziemy tutaj m.in. piosenki z okresu fascynacji artystki stylem retro - akustyczne, nawiązujące do polskiej muzyki lat 60. i 70. czy utwory filmowe. Podczas wieczoru nie zabraknie też piosenek, w których Ania zwróciła się w kierunku współczesnego popu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kulturalne hity nadchodzącego tygodnia. Jak ciekawie spędzić wolny czas. Jakiego koncertu posłuchać - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski