Kupcy rośli w siłę i miasto się rozwijało...

DO
600-letnia historia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, niero-zerwalnie związana jest z dziejami królewskiego grodu. Założyli ją starsi kupców, wybrani przez miejskich rajców, którzy przysięgli, że prawa kupieckiego będą wiernie strzec, ani miłością ani niechęcią nie będą się kierować "i na żadne wykroczenie w temże nie dozwalać".

JUBILEUSZ. 600 lat działalności Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

Do kongregacji, której wielki jubileusz ma szczególnie uroczysty charakter - jednym z najważniejszych wydarzeń było przyznanie jej złotego medalu Cracoviae Merenti w dniu 2 czerwca br. - należeli najzamożniejsi kupcy handlujący suknem, miedzią, ołowiem i wieloma atrakcyjnymi na owe czasy towarami. Wśród znamienitych nazwisk kupieckiej braci odnaleźć można ojca Mikołaja Kopernika, Jana, który trudnił się handlem węgierską miedzią, sprzedawaną do Gdańska. Z grona znanych w XV w. dziesięciu starszych kongregacji do dziś pozostała pamięć o przedstawicielach dwóch znakomitych rodzin mieszczańskich: Morsztynów i Wierzynków.

Kongregacja postawiła sobie za cel obronę i popieranie kupieckich interesów. Dzięki temu kupcy rośli w siłę, a miasto rozwijało się, zyskując coraz większe uznanie w średniowiecznej Europie. Ważną sferą działalności kongregacji był jej udział w życiu religijnym miasta. Od 1775 r. Konfraternia Kupiecka przejęła w bezpośrednią administrację kościół św. Barbary.

Historycznym momentem dla krakowskich kupców był rok 1907, kiedy to wydano pierwszy numer dwutygodnika "Kupiec Polski". Podczas I wojny światowej członkowie kongregacji przysłużyli się walce o niepodległość Polski, wspierając inicjatywę legionową. Przeznaczyli 5000 koron "na sprawienie ciepłej bielizny dla legionistów", wspierali fundusz legionowy datkami i ofiarami. Przedstawiciele krakowskich rodzin kupieckich walczyli również w Armii Błękitnej gen. Józefa Hellera.

W latach 1918 - 1939 Kongregacja wzbogaciła się o oddziały terenowe. Od 1925 r. zaczął się ponownie ukazywać "Kupiec Polski". Organizacja kupców przerwała swą działalność podczas II wojny światowej. Wznowiła ją 1 lutego 1945 r., obejmując zasięgiem miasto i powiat Kraków. Jednak niesprzyjające wolnemu handlowi czasy powojenne spowodowały, że Krakowska Kongregacja Kupiecka przerwała działalność na okres 40 lat. Dopiero przemiany, jakie zaszły w Polsce po 1989 r. umożliwiły reaktywowanie kongregacji. Oficjalna data reaktywacji to 21 października 1989 r. Od tego czasu jest ona federacją autonomicznych związków branżowych handlu: rolno-spożywczego, handlu przemysłowego, gastronomii, usług i spółek oraz placów targowych. Pierwszym prezesem Rady Kongregacji po jej reaktywowaniu został Mieczysław Banaś, znany krakowski restaurator i kupiec. Przez kolejne kadencje funkcję tę sprawowali: Jan Okoński, ponownie Mieczysław Banaś, Wojciech Wojtowicz i aktualnie Wiesław Jopek.

Godłem kongregacji jest koga z rozpiętymi żaglami, symbol wielkości krakowskiego kupiectwa. Kongregacja posiada oddziały w Brzesku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Limanowej, Liszkach - Czernichowie, Mikołowie, Myślenicach, Proszowicach, Przemyślu, Tarnowie i Wadowicach. Od XVIII wieku utrwaliła się tradycja uroczystych obchodów "Święta Kupca".

(DO)

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie