JUBILEUSZ. 600 lat działalności Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej
Do kongregacji, której wielki jubileusz ma szczególnie uroczysty charakter - jednym z najważniejszych wydarzeń było przyznanie jej złotego medalu Cracoviae Merenti w dniu 2 czerwca br. - należeli najzamożniejsi kupcy handlujący suknem, miedzią, ołowiem i wieloma atrakcyjnymi na owe czasy towarami. Wśród znamienitych nazwisk kupieckiej braci odnaleźć można ojca Mikołaja Kopernika, Jana, który trudnił się handlem węgierską miedzią, sprzedawaną do Gdańska. Z grona znanych w XV w. dziesięciu starszych kongregacji do dziś pozostała pamięć o przedstawicielach dwóch znakomitych rodzin mieszczańskich: Morsztynów i Wierzynków.
Kongregacja postawiła sobie za cel obronę i popieranie kupieckich interesów. Dzięki temu kupcy rośli w siłę, a miasto rozwijało się, zyskując coraz większe uznanie w średniowiecznej Europie. Ważną sferą działalności kongregacji był jej udział w życiu religijnym miasta. Od 1775 r. Konfraternia Kupiecka przejęła w bezpośrednią administrację kościół św. Barbary.
Historycznym momentem dla krakowskich kupców był rok 1907, kiedy to wydano pierwszy numer dwutygodnika "Kupiec Polski". Podczas I wojny światowej członkowie kongregacji przysłużyli się walce o niepodległość Polski, wspierając inicjatywę legionową. Przeznaczyli 5000 koron "na sprawienie ciepłej bielizny dla legionistów", wspierali fundusz legionowy datkami i ofiarami. Przedstawiciele krakowskich rodzin kupieckich walczyli również w Armii Błękitnej gen. Józefa Hellera.
W latach 1918 - 1939 Kongregacja wzbogaciła się o oddziały terenowe. Od 1925 r. zaczął się ponownie ukazywać "Kupiec Polski". Organizacja kupców przerwała swą działalność podczas II wojny światowej. Wznowiła ją 1 lutego 1945 r., obejmując zasięgiem miasto i powiat Kraków. Jednak niesprzyjające wolnemu handlowi czasy powojenne spowodowały, że Krakowska Kongregacja Kupiecka przerwała działalność na okres 40 lat. Dopiero przemiany, jakie zaszły w Polsce po 1989 r. umożliwiły reaktywowanie kongregacji. Oficjalna data reaktywacji to 21 października 1989 r. Od tego czasu jest ona federacją autonomicznych związków branżowych handlu: rolno-spożywczego, handlu przemysłowego, gastronomii, usług i spółek oraz placów targowych. Pierwszym prezesem Rady Kongregacji po jej reaktywowaniu został Mieczysław Banaś, znany krakowski restaurator i kupiec. Przez kolejne kadencje funkcję tę sprawowali: Jan Okoński, ponownie Mieczysław Banaś, Wojciech Wojtowicz i aktualnie Wiesław Jopek.
Godłem kongregacji jest koga z rozpiętymi żaglami, symbol wielkości krakowskiego kupiectwa. Kongregacja posiada oddziały w Brzesku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Limanowej, Liszkach - Czernichowie, Mikołowie, Myślenicach, Proszowicach, Przemyślu, Tarnowie i Wadowicach. Od XVIII wieku utrwaliła się tradycja uroczystych obchodów "Święta Kupca".
(DO)
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?