Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupowanie kultury

Redakcja
Wśród zadań publicznych, które mogą liczyć na wsparcie gminy, są m.in. wydawnictwa. W I półroczu bieżącego roku 46 wnioskom przyznano dotacje na łączną sumę ponad 120 tysięcy złotych, natomiast w II półroczu na 22 wnioski przyznano 45 tysięcy złotych. Wszystkie wydawnictwa wiążą się w jakiś sposób z Krakowem: przez tematykę czy przez osobę - pisarza, bohatera książki.

(WT)

 Z początkiem roku wszedł w życie nowy, gminny program finansowania zadań publicznych w dziedzinie kultury. Został on opracowany po zmianie przepisów dotyczących finansów publicznych, według których m.in. instytucje komercyjne nie mogą otrzymywać dofinansowania z gminy. - Program "Mecenat Kulturalny Miasta Krakowa - dotacje i zakup usług" jest zupełnie nowy. Jest bardziej rygorystyczny, nie pozostawia wiele swobody - mówi Bogusława Presz z Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta. - Byliśmy jednym z pierwszych miast, które taki program opracowało.
 Wśród wydawnictw ciągłych gmina wspiera m.in. czasopisma: "Cracovia-Leopolis", "Dekadę Literacką, "Koniec Wieku". Współfinasowane są także książki związane z zabytkami i tradycjami krakowskimi: przewodniki po kościołach św. Barbary czy św. Katarzyny, legendy o królowej Jadwidze. Przy pomocy gminy wydawanych jest wiele tomików poezji, foldery oraz wydawnictwa naukowe m.in. Zeszyty Historyczne WiN-u, "Wszechświat", "Rocznik Krakowski". Wszystkie te pozycje wydają instytucje gminne lub stowarzyszenie.
 Inaczej wygląda sytuacja wśród instytucji o charakterze komercyjnym, w tym wypadku wydawnictw. Miasto może zakupić usługi od podmiotów komercyjnych i w ten sposób pieniądze publiczne wspomogą wydanie m.in.: "Arcanów", książki Kazimierza Wyki, publikacji o krakowskich świętych czy wspomnień Stefana Grzybowskiego, rektora UJ. W sumie gmina wykupiła usługi w zakresie wydawnictw u 25 podmiotów. Gmina od kilku lat współfinansuje także "Encyklopedię Krakowa" - obecnie, aby nie zrywać tych zobowiązań, trzeba zwrócić się do Urzędu Zamówień Publicznych o zgodę na dofinansowanie instytucji komercyjnej.
 Do 15 października można składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć wysokobudżetowych (w ubiegłym roku dotyczyło to kosztów całkowitych powyżej 50 tysięcy złotych), a do 15 listopada przyjmowane będą wnioski niskobudżetowe - na pierwsze półrocze przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski