MKTG SR - pasek na kartach artykułów
1 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wszyscy kierowcy jeżdżący benzyniakami i dieslami złożą się...

Kupując auto możesz dostać od państwa 90 tysięcy złotych. Sprawdź warunki

Kupując auto możesz dostać blisko 90 tysięcy zł. Są warunki

Wszyscy kierowcy jeżdżący benzyniakami i dieslami złożą się na dopłaty dla tych, którzy zdecydują się na zakup nowych samochód elektryczny lub pojazd na wodór.

Już niebawem będzie się można starać o dotacje na zakup aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Drogę dla starających się o premię otworzyło rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które podpisali ministrowie energii i finansów Krzysztof Tchórzewski i Jerzy Kwieciński. Jak czytamy w dokumencie chodzi dokładnie o auta: „wykorzystujące do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych lub wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną (EV). W rozporządzeniu czytamy też, że dotowane będą pojazdy kategorii M1 czyli zgodnie z przepisami „pojazdy mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy”. To oznacza, że o dotacje będą też mogli występować kupujący elektryczne motocykle czy skutery.

Liczba tego typu pojazdów na naszych drogach szybko rośnie. Z danych PZPM i KPMG wynika, że tylko od stycznia w Polsce kupiono blisko 2 tys. elektryków. W sumie po naszych drogach jeździ już blisko 7 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym z tego 366 we Wrocławiu. Flota elektrycznych dostawczaków w całym kraju szacowana jest na ponad 200. Rośnie także liczba rejestracji elektrycznych motorowerów i motocykli, których liczba osiągnęła już blisko 6 tys.

Liczba aut napędzanych wodorem pozostaje wciąż śladowa (we Wrocławiu zarejestrowano zaledwie 2 sztuki), a powód jest prozaiczny, jak na razie nie powstała u nas żadna stacja do tankowania tego paliwa. Pierwsze dwie do 2021 roku chce zbudować Lotos. Jedna z nich powstanie w Warszawie, a druga w Gdańsku.

Co ciekawe z przepisów regulujących finansowanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu wynika, że na dotacje na elektryki i pojazdy na wodór zrzucą się wszyscy pozostali kierowcy. Będzie on zasilany z opłaty emisyjnej nałożonej na benzyny i oleje napędowe. Opłatę - 80 zł od 1 tys. litrów paliwa - są zobowiązani odprowadzać producenci paliw lub jego importerzy, ale ostateczny koszt i tak ponoszą tankujący na stacjach.

Po wejściu w życie rozporządzenia - a nastąpi to jeszcze w listopadzie - planowane jest ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowania do pojazdów.

Kto może się starać o dotację na nowe auto? O tym piszemy na kolejnej stronie - przejdź posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Zobacz również

Jewgienij Szykawka z Korony powołany do szerokiej kadry Białorusi [FOTO]

Jewgienij Szykawka z Korony powołany do szerokiej kadry Białorusi [FOTO]

Pińczowskie "Konstelacje Kultury". Mieszkańcy zorganizują ciekawe wydarzenia

Pińczowskie "Konstelacje Kultury". Mieszkańcy zorganizują ciekawe wydarzenia

Polecamy

Iga Świątek zadebiutuje w turnieju w Berlinie. W czwartek walczy o finał w Rzymie

Iga Świątek zadebiutuje w turnieju w Berlinie. W czwartek walczy o finał w Rzymie

Koszmarne zderzenie czołowe w Szaflarach. Dwie osoby ranne

Koszmarne zderzenie czołowe w Szaflarach. Dwie osoby ranne

ORLEN Wyścig Narodów. Egholm pierwszym liderem

ORLEN Wyścig Narodów. Egholm pierwszym liderem