Kursy, które dają zawód

BARBARA CIRYT
Szkoły powiatowe mają bazę do nauki usług hotelarskich Fot. Ewa Tyrpa
Szkoły powiatowe mają bazę do nauki usług hotelarskich Fot. Ewa Tyrpa
Osoby dorosłe mogą bezpłatnie dokształcać się w czterech szkołach ponadgimnazjalnych powiatu krakowskiego. Po wakacjach placówki otwierają kursy, które pozwolą na zdobywanie zawodów związanych z informatyką, instalacjami elektrycznymi, hotelarstwem, rolnictwem, rachunkowością oraz handlem.

Szkoły powiatowe mają bazę do nauki usług hotelarskich Fot. Ewa Tyrpa

EDUKACJA. Szkoły powiatowe organizują zajęcia dla dorosłych, które pozwolą nadrobić braki w wykształceniu

- Otwieramy takie kierunki, żeby kształcić ludzi, korzystając z istniejącej bazy szkół i kwalifikacji naszych nauczycieli - mówi Lidia Pycińska, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Krakwie.

Cykl kształcenia na kursach ma trwać od 10 do 13 miesięcy. Nabór się rozpoczął i będzie prowadzony do 5 września. Kursy kwalifikacyjne w szkołach powiatowych w Czernichowie, Giebułtowie, Skale i Skawinie to nowa forma kształcenia, która wypełni lukę spowodowaną likwidacją szkół zawodowych dla dorosłych. - Prowadząc te zajęcia wychodzimy naprzeciw potrzebom osób dorosłych, które chcą się dalej kształcić, doskonalić zawodowo, zdobywać nowe uprawnienia i przekwalifikować się. Proponując kurs zawodowe odpowiadamy na potrzeby rynku. Współpracujemy z urzędem pracy - mówi Pycińska.

Pani dyrektor podkreśla, że szkoły opracują indywidualną ścieżkę dla każdego uczestnika kursu. Jeśli ktoś opanował jakiś zakres materiału i może to potwierdzić świadectwem, dyplomem, certyfikatem, to teraz będzie miał odliczane odpowiednie godziny z całkowitej liczby niezbędnej do zaliczenia kursu.

- Uczestnicy szkoleń na zakończenie mogą zdać egzamin przed komisją okręgową. To ważne dla osób, które mają maturę, bo zdobędą nowy zawód z tytułem technika. Szkoła potwierdzi to odpowiednimi dokumentami. Jednak trzeba ukończyć dwa lub trzy kursy, zdobyć odpowiednie kwalifikacje - mówi Marta Wojtanowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Wskazuje, że dotychczas w jej szkole jest najwięcej chętnych na kursy związane z rachunkowością i obsługą gości w hotelach.

Kursy dla uczestników są bezpłatne, bo powiat po ich uruchomieniu ma zapewnioną subwencję z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednak wpłata nastąpi dopiero od początku roku, natomiast kształcenie rozpoczyna się jesienią.

W minionym roku szkolnym pierwszy taki kurs był prowadzony w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.

- Na zajęcia zapisało się 36 osób. Większość z nich na koniec zdecydowała się zadawać egzaminy przed komisją państwową. Dzięki temu będą mogli kontynuować naukę na kursie uzupełniającym - mówi Maria Czajowska z giebułtowskiej placówki, która teraz przyjmuje zgłoszenia na tegoroczne kursy.

W Czernichowie takich kursów jeszcze nie było, ale od września szkoła jest gotowa otworzyć cztery związane z rachunkowością, produkcją rolniczą, ochroną środowiska i hotelarstwem. - Każdy z kursów zostanie uruchomiony, jeśli będzie na niego przynajmniej 20 chętnych. Nauczyciele już się do tego przygotowują i chcą wykorzystać testowaną w naszej szkole platformę edukacyjną. Dzięki temu teoretyczne zajęcia będzie można realizować na odległość przez internet - mówi Dorota Kucharz, wicedyrektor Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie.

Platforma może się sprawdzać podczas przekazywania materiałów dydaktycznych, podczas konsultacji i testów. - Z takiej formy zajęć będą mogli korzystać nawet kursanci przebywający za granicą. Przyjazd do szkoły będzie konieczny podczas realizacji zajęć praktycznych, ćwiczeń oraz na egzaminy - mówi Dorota Kucharz.

KURSY W CZTERECH SZKOŁACH

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale:

Tworzenie aplikacji internetowych baz danych i administrowanie bazami (trwa 10 miesięcy). Zapisy nr tel. 12 389-10-24 lub e-mail: administracja@lo-skala.pl

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie:

Prowadzenie produkcji rolniczej (10 miesięcy); Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej (kurs uzupełniający - 5 miesięcy).

Zapisy nr tel. 12 4192019 lub e-mail: zsrsekretariat@poczta.onet.pl

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie:

Prowadzenie rachunkowości (11 miesięcy); Prowadzenie produkcji rolniczej (13 miesięcy); Planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska (12 miesięcy); Planowanie i realizacja usług w recepcji (12 miesięcy).

Zapisy nr tel. 12 2702016 lub e-mail: czernichow.edu@gmail.com

Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie:

Prowadzenie działalności handlowej (10 miesięcy); Prowadzenie rachunkowości (11 miesięcy); Rozliczanie wynagrodzeń i podatków (11 miesięcy); Planowanie i realizacja usług w recepcji (11 miesięcy); Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie (11 miesięcy); Montaż i eksploatacja komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych (10 miesięcy); Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowania sieciami (10 miesięcy); Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami (10 miesięcy); Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych (11 miesięcy).

Zapisy nr tel. 12 2761522 lub e-mail: zste@home.pl

BARBARA CIRYT

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie