Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kursy pierwszej pomocy jako stały program w krakowskich podstawówkach? Tego chce przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
SP nr 137 im. prof. Wiktora Zina
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz przygotował projekt uchwały ws. uruchomienia stałego programu szkolnego "Krakowscy uczniowie ratują życie" w miejskich podstawówkach. Odbywające się w ramach programu kursy pierwszej pomocy skierowane są do uczniów klas czwartych, szóstych i ósmych. Jak pokazują jednak relacje dyrektorów krakowskich placówek, kursy cieszą się zainteresowaniem również młodszych krakowian.

Jak czytamy w projekcie uchwały przygotowanym przez radnego Rafała Komarewicza, chciałby on, by miasto wprowadziło projekt w życie jeszcze we wrześniu 2023 roku we wszystkich szkołach podstawowych na terenie miasta Krakowa.

Program "Krakowscy uczniowie ratują życie" to projekt, w ramach którego wszyscy uczniowie klas szkół podstawowych w Krakowie odbędą profesjonalne kursy udzielania pierwszej pomocy. Program ten zakłada przeprowadzenie trzech etapów szkoleń: wstępnego w klasie czwartej, przypominającego w klasie szóstej, a w końcu utrwalającego w klasie ósmej. Roczny koszt realizacji programu wynosi około 500 tys. złotych.

- Program ten ma za zadanie nauczyć dzieci odpowiedzialności i umiejętności ratowania życia, nie tylko obcych osób, ale przede wszystkim najbliższych - dziadków, babć, rodziców, rodzeństwa. W ten sposób przekazujemy naszym dzieciom kompetencje, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Wprowadzenie tego typu edukacji w szkołach przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na temat pierwszej pomocy, co z kolei zwiększy ogólne bezpieczeństwo w naszym mieście – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Pilotażowa edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i zebrała pozytywne opinie zarówno ze strony rodziców i uczniów jak i samych dyrektorów krakowskich placówek, którzy gotowi są ponownie do programu przystąpić.

Dyrektorzy popierają pomysł

Dr Anna Hesse-Gawęda, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 137 im. prof. Wiktora Zina z oddziałami przedszkolnymi w Krakowie mówi, że mimo iż projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, w jej szkole w działania zaangażowane były też dzieci przedszkolne.

- Spotkania trwały przez cały rok. Zainteresowanie było bardzo duże, ale na szczęście udało nam się pozyskać dostateczną ilość fantomów, tak, by każdy uczeń i nauczyciel mógł ćwiczyć pierwszą pomoc. Wszyscy bez wyjątku podchodzili do fantomów, mieliśmy maseczki, płyny odkażające. Robiliśmy to z pełnym zaangażowaniem – wspomina dr Anna Hesse-Gawęda

Ja wiem, że moje dzieci szkolne nie będą bały się podejść i zapytać: „jak się czujesz, czy wszystko w porządku?” I na pewno podejmą próbę reanimacji, gdy zajdzie taka potrzeba, z racji, że ćwiczymy to w sytuacjach stresujących – np. kiedy jest przerwa - dodaje.

Do pilotażowej wersji programu przystąpiła również Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Krakowie. Jej dyrektorka Magdalena Mazur chwali inicjatywę i uważa, że wszelkie działania i formy przygotowania uczniów do tego jak się mają zachować w sytuacji ratowania zdrowia i życia są potrzebne.

- Nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy. My jesteśmy szkołą integracyjną, więc też w różnych sytuacjach możemy się znaleźć. Dlatego poza programem w ramach przedmiotów Edukacja Bezpieczeństwa i Wychowanie Fizyczne, szkolimy się z pomocy przedmedycznej, bo takich kursów nigdy dość dlatego na pewno przystąpimy do programu jeśli ruszy we wrześniu – zaznacza Magdalena Mazur

Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski