Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kursy samoobrony dla kobiet są w Myślenicach coraz popularniejsze. Rośnie liczba chętnych na szkolenie

Maciej Hołuj
Tomasz Burkat demonstrujący jak radzić sobie z agresorem
Tomasz Burkat demonstrujący jak radzić sobie z agresorem Fot. SM Myślenice
Tomasz Burkat, komendant myślenickiej Straży Miejskiej oraz podlegli mu strażnicy przez miesiąc uczyli panie, jak obronić się przed agresorem

WIDEO: Krótki wywiad

Myślenicka Straż Miejska już po raz dziewiąty zorganizowała kurs samoobrony dla pań: „Bezpieczna kobieta”. Skąd wziął się pomysł na tego rodzaju przedsięwzięcie?

Kursy organizowane przez nas mają na celu przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kobiet z naszego regionu. Inspiracją do realizacji szkoleń była przykra historia pewnej kobiety, która została napadnięta i dotkliwie pobita.

Czy współczesna kobieta powinna znać podstawy samoobrony?**
Koniecznością staje się dzisiaj posiadanie świadomości zagrożeń i odpowiedniego zachowania się w sytuacji napaści. Każda współczesna kobieta narażona jest na ryzyko ataku. Praca, ulica, park, dom, parking w centrum handlowym to tylko niektóre miejsca, w których można spotkać agresora. Dzieląc się wiedzą i umiejętnościami przeszkoliliśmy z podstaw samoobrony 445 kobiet, w różnym wieku, a to jeszcze nie koniec.

Czego instruktorzy Straży Miejskiej uczą uczestniczki warsztatów?

W trakcie kursu panie zdobywają podstawową wiedzę pomocną w przewidywaniu różnych niebezpieczeństw. Uczmy stosowania prostych i bardzo skutecznych technik obezwładniania napastnika z użyciem rzeczy, będących w zasięgu ręki: telefonu, długopisu, parasolki, kija, krzesła, książki, torebki, kluczy, a nawet... zwiniętej gazety. Zawsze powtarzamy, że będąc zaatakowanym, nie trzeba dążyć za wszelką cenę do zwycięstwa, lecz do tego, by w miarę możliwości uciec lub wybrnąć z sytuacji, nie ponosząc szkody.

Czy panie są dobrymi uczennicami, szybko łapią, o co w samoobronie chodzi?

Mimo mniejszej siły fizycznej panie doskonale radzą sobie w trakcie wykonywania technik obrony i ataku, nadrabiając szybkością i zwinnością.

Czy ulice Myślenic są po zmierzchu niebezpieczne, co na ten temat mówią statystyki?

Jak informowała policja, w tym roku doszło do przykrego w skutkach zdarzenia związanego z gwałtem w porze nocnej. Pomimo tego analiza charakterystyki zdarzeń dotyczy w większości przestępstw przeciwko mieniu, do rzadkości należą tzw. przestępstwa rozbójnicze, bójki, pobicia czy napady w porze nocnej. Myślenice są zdaniem naszych kursantek bezpieczne.

Czy panie, które ukończyły warsztaty, czują się pewniej, czy ma pan takie sygnały?
W kursie uczestniczyła pani, która niedawno ruszyła w pościg za złodziejem torebki. Odzyskała swoje rzeczy, a złodziej na długo zapamięta spotkanie z nią. Dzisiejsze panie są silne, zmotywowane i potrafią walczyć o swoje.

Kiedy przewidujecie państwo kolejną edycję warsztatów, wiem, że cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony pań?
Ostatnia edycja kursu zgromadziła 45 pań, nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. Już teraz informujemy, że w lutym 2020 roku ogłosimy nabór na kolejną edycję „Bezpiecznej Kobiety”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski