Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kursy z ekodopłatami

Maciej Pietrzyk
Nauka ekologicznej jazdy to dziś podstawa - tłumaczą eksperci
Nauka ekologicznej jazdy to dziś podstawa - tłumaczą eksperci Karolina Misztal
Prawo jazdy. Od początku roku zdający egzamin muszą wykazać się umiejętnością ekologicznego prowadzenia samochodu. To w gruncie rzeczy niewielka zmiana, ale część ośrodków szkolenia postanowiła na tym zarobić

Od 100 do nawet 200 zł podniosło już ceny kursów na prawo jazdy kilka małopolskich szkół jazdy. Tłumaczą to koniecznością nauczenia przyszłych kierowców dodatkowych umiejętności.

- Od stycznia na egzaminach sprawdzane są umiejętności ekologicznej jazdy. A do tego musimy kursantów odpowiednio przygotować - twierdzi instruktor jednej z krakowskich szkół.

Na czym konkretnie polega ekologiczna jazda? Zgodnie z nowymi przepisami, osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę. Ponadto zdający powinien "korzystać z momentu obrotowego silnika podczas hamowania".

- W praktyce żaden z egzaminatorów na obrotomierz nie patrzy, a sprawdza jedynie, czy zdający mniej więcej wie, w którym momencie zmienić bieg, żeby nie przegrzewać silnika - tłumaczy Andrzej Nowicki, wicedyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. - A co do hamowania, to kierowca, dojeżdżając do miejsca, w którym ma się zatrzymać, po prostu powinien stopniowo redukować biegi, tak żeby samochód zaczął wytracać prędkość - dodaje.

Zmiana przepisów, choć budziła sporo obaw, nie sprawia większych problemów na egzaminach. Przykładowo, w tarnowskim ośrodku egzaminowania w ciągu prawie dwóch miesięcy z powodu braku umiejętności ekologicznej jazdy nie zdała tylko jedna osoba.

- Egzaminatorzy wprawdzie dopiero od stycznia weryfikują ekologiczną jazdę, ale przecież większość szkół uczy tego już od dawna. W dzisiejszych czasach takie umiejętności są standardem - wyjaśnia dyrektor Nowicki.

Dlatego tym bardziej dziwi, że pojawiają się szkoły, które żądają za naukę tej sztuki dodatkowych pieniędzy - przeciętnie od 100 do 200 zł (średnia cena kursów w Krakowie to 1100 zł).

- Aby nauczyć kursanta ekologicznej jazdy, nie potrzeba dodatkowych godzin szkolenia. Nie wyobrażam sobie więc pobierania za to dodatkowych pieniędzy - przyznaje Bożena Krawczyk z OSK Alex w Krakowie.

Jak dodaje, podwyższa ceny tylko wtedy, gdy ktoś chce przejść ekspresowy kurs jazdy. - To wymaga ode mnie większego skupienia i zaangażowania, bo jazdy są o wiele częstsze. Dlatego cena też jest wyższa - tłumaczy instruktorka nauki jazdy.

O ile jednak w związku ze zmianami zasad egzaminowania w szkołach nauki jazdy pojawiły się podwyżki, o tyle próżno szukać tańszych ofert, czyli bez konieczności przechodzenia 30-godzinnego kursu teoretycznego.

Od początku roku, aby zdawać egzamin na prawo jazdy, wystarczy bowiem tylko nauczyć się jeździć. - Do egzaminu teoretycznego może przystąpić każdy. Dopiero egzamin z jazdy wymaga przejechania przynajmniej 30 godzin z instruktorem - wyjaśnia Andrzej Nowicki z MORD w Tarnowie.

Część szkół nie ma ofert bez szkolenia teoretycznego z powodów czysto ekonomicznych - wymagałoby to obniżenia cen całego kursu, a więc przyniosłoby szkole straty finansowe.
Inne twierdzą, że nie wyobrażają sobie dopuszczenia do jazdy osoby, która nie posiada podstaw teoretycznego przygotowania.

- Nauka przepisów drogowych w domu nie zastąpi dobrze przeprowadzone wykładu wyjaśniającego najważniejsze zagadnienia - uważa Marek Wilk, instruktor nauki jazdy z Krakowa.

- Zdarzało się, że jeżeli kursanta nie było na wykładzie, to później jadąc samochodem, musieliśmy zjeżdżać na pobocze i jeszcze raz tłumaczyć pewne kwestie. A przez to uczeń tylko tracił czas - dodaje instruktor nauki jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski