Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurtka dowódcy AK

kis
Kolekcja ta - jak podkreślają muzealnicy- obejmuje materiały od 1910 roku. Większość z nich zachowała się dzięki dr Marii Żychowskiej, która będąc harcerką, od dziecięcych lat zabiegała o zachowanie historycznych pamiątek, kolejnych pokoleń tarnowskich skautów. W muzealnych zbiorach znajduje się m.in. szandar harcerzy z Mościc, z 1939 roku oraz niedawno przekazany proporzec byłej 10 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej.

W Muzeum

   Tarnowskie Muzeum gromadzi pamiątki obrazujące historię harcerstwa. Część eksponatów to pozostałość po wielkiej wystawie, zorganizowanej w 1980 roku, z okazji 70-lecia tarnowskiego ruchu harcerskiego.
   Dr Maria Żychowska od dłuższego czasu poszukuje kapelusza skautowskiego po prof. Maurycym Godowskim, który nosił podczas przedwojennych defilad, kapelusz był pamiątką z pierwszego zlotu skautowego w Anglii w 1913 roku. Poszukiwana jest też kronika ruchu harcerskiego z Mościc od 1934 roku, która zaginęła w latach 60.
   Okazuje się, że od czasu do czasu można liczyć na hojność kolekcjonerów. Wiele cennych, unikalnych przedmiotów przekazał do Muzeum, swego czasu Norbert Lippócy. Temu nieżyjącemu już kolekcjonerowi tarnowskie muzeum zawdzięcza m.in. bogaty zbiór ekslibrisów. Niezwykły dar przekazał ostatnio historyk Andrzej Leo. Jest to kurtka skórzana, dwukrotnie przestrzelona, ze śladami krwi i spalenizny, w której poległ, w Dąbrach, dowódca oddziału AK "ReginaII"- Zdzisław Bossowski.
   Gromadzone przez muzeum pamiątki stanowią dziś materiał do mozaiki obrazującej historię ruchu harcerskiego.
(kis)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski