MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kusząca Skandynawia

Redakcja
Wielka Brytania nadal jest zainteresowana polskimi dentystami, natomiast oni sami coraz chętniej spoglądają w kierunku Skandynawii…

- Od jakiegoś czasu mam pewne kłopoty ze znalezieniem stomatologów chętnych do przeprowadzki do Wielkiej Brytanii. Chyba dlatego, że większość polskich dentystów, którzy brali pod uwagę możliwość wyjazdu do pracy za granicę do tego kraju, już tam wyjechała - mówi Michał Garganisz z polskiego oddziału firmy The J.S.Hamilton Recruitment z siedzibą w Gdyni.
Firma ta od ponad dwóch lat współpracuje ze znaną i renomowaną siecią brytyjskich klinik stomatologicznych, które są rozsiane po całym kraju. Do tej pory zatrudniły już kilkudziesięciu polskich dentystów i poszukują następnych.
- Poszukiwane są osoby z dwu-, trzyletnim doświadczeniem zawodowym, znające bardzo dobrze angielski - opowiada Michał Garganisz. - Znajomość zagadnień związanych z medycyną, a w szczególności stomatologią, jest sprawdzana podczas rozmowy z przedstawicielem firmy z Wielkiej Brytanii. Rozmowa odbywa się w Polsce. Przeprowadza ją brytyjski dentysta z dużym doświadczeniem. Osoby, które przeszły tę rozmowę, mówiły mi później, że czuły się jak podczas ważnego egzaminu na czwartym czy piątym roku studiów. Wymagany poziom znajomości angielskiego przewyższa FCE, jest jednak nieco niższy od CAE. Generalnie, z uwagi na odmienność brytyjskiego systemu służby zdrowia, preferowane są osoby, które mają już praktykę w pracy w Wielkiej Brytanii, ale oczywiście nie jest ona warunkiem koniecznym.
Podczas takiej rozmowy z przedstawicielem firmy z Wielkiej Brytanii polski dentysta ma prawo powiedzieć, czy chce pracować w wielkim mieście, czy w małym miasteczku oraz orientacyjnie wskazać lokalizację.
Najczęściej wyjeżdżają osoby młode, w wieku 30-55 lat oraz po czterdziestce. Pracodawca brytyjski wynajmuje im mieszkanie na miesiąc, pomaga też znaleźć następne lokum, już na stałe.
- Polscy dentyści pracują w osobnych, dobrze wyposażonych gabinetach. Za innymi drzwiami pacjentów przyjmują brytyjscy koledzy - mówi Michał Garganisz. - Przez ok. półtora miesiąca w pracy papierkowej emigrantom z Polski pomaga brytyjski mentor. Potem muszą sobie już radzić sami.
Warunki kontraktu dla polskiego dentysty uzależnione są od jego kwalifikacji, umiejętności oraz doświadczenia. Wynagrodzenie waha się od 55 do 80 tys. funtów brutto rocznie. Niektórzy z nich, poza pracą w ramach umowy z brytyjską publiczną służbą zdrowia (National Health Service), wykonują również pewne usługi prywatnie, choć w tych samych gabinetach; zezwala na to kontrakt.
Warszawska firma Paragona skierowała do pracy w Wielkiej Brytanii aż kilkuset polskich dentystów. - Aktualnie nie mamy jednak ofert pracy w Wielkiej Brytanii, ponieważ zainteresowaliśmy się kierunkiem skandynawskim, który jest bardzo atrakcyjny ze względu na wysokie zarobki, dodatki na dzieci i udogodnienia podatkowe dla rodzin z dziećmi - mówi Karolina Wypych z Paragony. - Niektórzy dentyści nieco obawiają się Skandynawii ze względu na język. Aktualnie w Warszawie trwa bezpłatny kurs szwedzkiego dla grupy, która przygotowuje się do wyjazdu.
Szwedzi oferują polskim dentystom pracę w oddziałach tamtejszej publicznej służby zdrowia. Stoi ona na bardzo wysokim poziomie (w ramach kontraktu z odpowiednikiem naszego NFZ można sobie np. wszczepić implant). W Szwecji mile widziane są zwłaszcza osoby młode, bo uważa się, że szybciej zaadaptują się w nowych warunkach, choć nie stawia się żadnych przeszkód dentystom z Polski z bogatym doświadczeniem zawodowym. Polscy dentyści mają zagwarantowane różnorakie szkolenia zawodowe. Przez rok od przyjazdu mają też zapewnioną opiekę szwedzkiego kolegi z doświadczeniem, który pomaga im rozwiązywać wszelkie problemy zawodowe. Pensja stomatologa w Szwecji - w przeliczeniu - wynosi 3300 euro brutto miesięcznie.
- Oferujemy też polskim dentystom pracę w Danii w polskiej klinice w miejscowości Horsens, na nieco innych warunkach - opowiada Karolina Wypych. - Jest to praca związana z wyjazdami do Danii na tydzień, dwa tygodnie - wszystko zależy od indywidualnych ustaleń stomatologa z duńskim pracodawcą. Musi on prowadzić w Polsce działalność gospodarczą. Pensja miesięczna w tej klinice wynosi 5 tys. euro na rękę. Zainteresowanie jest spore, bo wystarczy znajomość angielskiego.
ALEKSANDRA NOWAK
Agencja Rekrutacyjna
The J.S.Hamilton Recruitment
ul. Śląska 17
81-319 Gdynia
tel. (058) 76 75 685
faks (058) 76 75 689
e-mail: [email protected]
www.medical.jshrecco.com

Paragona
al. Jana Pawła II 29
Atrium Plaza, lobby C
00-867 Warszawa
tel. (022) 653 66 80
faks (022) 653 66 84
www.paragona.com
e-mail: [email protected]
Praca w Wielkiej Brytanii: [email protected]
Praca w Danii: [email protected]
Praca dla dentystów: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski