Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuszenie studentów z Ukrainy

Redakcja
EDUKACJA. Polskie uczelnie rozpoczynają akcję promocyjną na Ukrainie. Przyszłych studentów będą szukać w Charkowie, Doniecku i Dniepropietrowsku.

- Polska jest dla ukraińskiej młodzieży tym, czym dla nas był kiedyś Zachód. To bardzo atrakcyjne miejsce do życia i studiowania - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", która prowadzi wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich program "Study in Poland" ("Studiuj w Polsce").

Na polskich uczelniach uczy się już około 3 tysięcy ukraińskich studentów. Są oni najliczniejszą grupą obcokrajowców w Polsce - co piąty przyjezdny student jest właśnie z Ukrainy. W ramach programu "Study in Poland" do soboty będą organizowane "Dni Polskich Uczelni Ukraina 2010". Kilkanaście uczelni będzie przedstawiać swoją ofertę studiów uczniom szkół średnich. To jednak nie wszystko.

- Zależy nam na rozwinięciu współpracy naukowej między polskimi a ukraińskimi uczelniami - podkreśla Waldemar Siwiński. Przedstawiciele naszych uczelni spotkają się z tamtejszymi rektorami.

Jednym z pomysłów jest wspólne realizowanie projektów finansowanych ze środków unijnych. - Uczelnie rozważają też wspólne wydawanie dyplomów. Dzięki skorelowaniu programów nauczania student, uczący się przez część studiów na polskiej uczelni, a przez część na ukraińskiej, mógłby otrzymywać podwójny dyplom - tłumaczy Siwiński.

Krakowskie uczelnie już teraz udzielają się na Wschodzie. Na przykład Uniwersytet Jagielloński ma podpisaną umowę z czterema uczelniami na Ukrainie. Współpraca naukowa najlepiej rozwija się na kierunkach takich, jak biotechnologia, geografia czy filologia słowiańska i polonistyka.

- Ukraińskie uczelnie nie mają sprzętu badawczego na tak wysokim poziomie jak nasze. Słabsze są też ich kontakty międzynarodowe - tłumaczy prof. Szczepan Biliński, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Aby uzyskać fundusze unijne, tamtejsze uczelnie muszą mieć podpisane umowy z krajami Unii Europejskiej. Chcemy więc im pomóc, tak jak nam pomagano, gdy jeszcze nie byliśmy krajem unijnym.

Umowy z UJ gwarantują wymianę naukowców i udział w badaniach polsko-ukraińskich. Teraz uczelnia planuje jeszcze bardziej rozwinąć wymianę studencką.

Aktywna jest też Akademia Górniczo-Hutnicza, która ma aż 26 umów z ukraińskimi uczelniami. Studenci przyjeżdżają tutaj m.in. na warsztaty, seminaria naukowe, mogą też korzystać z laboratoriów i sprzętu badawczego AGH. Jak podkreśla prof. Tadeusz Majcherczyk, koordynator współpracy z uczelniami Ukrainy, zainteresowanie przyjazdem na AGH jest bardzo duże.

- Politechnika Krakowska współpracuje zarówno na płaszczyźnie wymiany naukowej, jak i studenckiej oraz kadr dydaktycznych z uczelniami ze wschodu Europy - wylicza Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik PK. Wspólne projekty badawcze, konferencje, seminaria, wymiany, staże, praktyki - to tylko przykładowe działania.

- Obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania studiami na Politechnice Krakowskiej ze strony kandydatów z krajów wschodnich - podkreśla rzecznik PK.

Katarzyna Klimek-Michno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski