Kusznierewicz walczy

Mateusz Kusznierewicz zajmuje drugie miejsce po czterech wyścigach w olimpijskich regatach żeglarskich w klasie Finn. Prowadzi Iain Percy (Wielka Brytania).

(PAP)

Trzeci wyścig wygrał Fredrik Loof (Szwecja), który wyprzedził Lucę Devoti (Włochy) i Christopha Bergmanna (Brazylia). Mateusz Kusznierewicz był jedenasty.
 W czwartym jako pierwszy linię mety minął Sebastien Godefroid (Belgia). Drugi był Percy, a trzeci Xavier Rohart (Francja). Polak dopłynął na ósmym miejscu. Klasyfikacja po czterech wyścigach: 1. Iain Percy (W. Brytania) 14 pkt, 2. Mateusz Kusznierewicz (Polska) 24, 3. Sebastien Godefroid (Belgia) 27, 4. Fredrik Loof (Szwecja) 29, 5. Xavier Rohart (Francja) 29, 6. Ali Enver Adakan (Turcja) 36.
 Złoty medal olimpijski w klasie 49er zdobyli fińscy żeglarze - Thomas Johanson i Jyrki Jarvi. Reprezentanci Polski - Paweł Kacprowski i Paweł Kuźmicki (AZS AWF Gdańsk) ukończyli regaty na dwunastym miejscu. W ostatnim, szesnastym wyścigu Polacy uplasowali się na drugiej pozycji za Amerykanami, braćmi Jonathanem i Charlim McKee. 49er jest najnowszą żeglarską klasą olimpijską. Została zaprojektowana jako zmniejszona odmiana osiemnastostopowych skiffów używanych w regatach w Australii. Było to w 1995 roku, a autorem koncepcji nowej klasy był mistrz świata w skiffach, Julian Bethweit z Sydney. Nietypowa łódka o długości blisko 5 m i powierzchni żagli około 60 m kw. jest bardzo szybką i trudną w prowadzeniu jednostką. Widowiskowość rywalizacji polega na tym, że obaj członkowie załogi muszą cały czas balastować, wisząc na tzw. trapezie i dotykając jedynie stopami wysuwanych na boki skrzydeł, mających na celu odsunięcie załogantów jak najbardziej na zewnątrz.