Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa. Przed komisją lekarską pierwsze stawiły się kobiety z powiatu suskiego

BCA
Kwalifikacja wojskowa w powiecie suskim potrwa do 18 marca
Kwalifikacja wojskowa w powiecie suskim potrwa do 18 marca Powiat suski
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie suskim. Oficjalne rozpoczęcie odbyło się 19 lutego z udziałem starosty Józefa Bałosia, wicestarosty Zbigniewa Hutniczaka oraz szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu ppłk Roberta Nowakowskiego. Kwalifikacja w powiecie potrwa aż do 18 marca 2024 r. Przed powiatową komisją lekarską pierwsze stawiły się kobiety - 32 absolwentki kierunków medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy jednak głównie mężczyzn urodzonych w 2005 r. (tzw. rocznik podstawowy). Ponadto muszą stawić się mężczyźni z roczników 2000–2004 (tzw. roczniki starsze), którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 2002 – 2003, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności.

Kwalifikowane osoby otrzymują imienne wezwania. W każdym mieście i gminie w powiecie suskim znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.
Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej jest budynek Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Suchej Beskidzkiej, ul. płk. T. Semika 1

Co potrzebne do kwalifikacji wojskowej?

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia:

  1. wójtowi lub burmistrzowi: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  2. powiatowej komisji lekarskiej: dokumentację medyczną albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność,
  3. szefowi wojskowego centrum rekrutacji: dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski