Kwalifikacje do IO: Polskie siatkarki miały szansę na sprawienie sensacji

Artur BogackiZaktualizowano
Polki pokazały się z dobrej strony
Polki pokazały się z dobrej strony Łukasz Kaczanowski
W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk Polki uległy w Ankarze Rosjankom. Swoją postawą dały jednak sygnał, że mogą się liczyć w walce o przepustkę do Rio de Janeiro.

Polska - Rosja 2:3 (25:19, 25:18, 22:25, 14:25, 10:15)
Polska: Wołosz 2, Skowrońska-Dolata 20, Pycia 6, Polańska 7, Werblińska 13, Jagieło 5, Maj-Erwardt (libero) oraz Kurnikowska 3, Bełcik 1, Tomsia 1, Grejman.
Rosja: Koszelewa 16, Obmoczajewa 7, Kosjanienko 1, Zariażko 5, Fetisowa 1, Szczerbań 14, Małowa (libero) oraz Ljubuszkina 3, Małych 1, Szaszkowa 3, Chodunowa 1, Starcewa.

Na otwarcie rywalizacji w grupie B w Ankarze Polki miały najtrudniejszego z rywali, mistrza Europy. A niewiele brakło, by skazywana na pożarcie nasza drużyna wygrała. Po pierwszym secie kibice zapewne przecierali oczy ze zdumienia. „Biało-czerwone” grały świetnie, dużą część zadania wykonując dobrą zagrywką. Rosjanki miały problem z przyjęciem, a to sprawiło, że nasze siatkarki zyskały pewność także w ataku i to one dyktowały warunki, wygrywając do 19.

Drugiego seta Polki zaczęły od nokautujących ciosów (7:1, duża w tym zasługa wracającej do kadry po dłuższej przerwie Aleksandry Jagieło), po których rywalki nie miały prawa się podnieść (23:13). W trzecim secie Rosjanki złapały jednak swój rytm, co sygnalizowały już w końcówce drugiej odsłony. Od stanu 10:9 wywalczyły sześć kolejnych punktów i wydawało się, że sytuację mają pod kontrolą. Jednak Polki zdobyły się na zryw: od 15:20 do 20:20, a wyrównanie dał punkt z zagrywki Natalii Kurnikowskiej z Polskiego Cukru Muszynianki. Po chwili było nawet 22:21, ale później zabrakło skuteczności. A w następnej części Rosjanki nas rozbiły.

W tie-breaku prowadzenie się zmieniało. Było 2:0, 2:4, 4:4, 6:9. Wówczas cztery punkty z rzędu zdobyte przez Polki – w tym dwa ostatnie asami Kurnikowskiej (10:9) – dały kolejną szansę na zwycięstwo. W kluczowym momencie więcej zimnej krwi zachowały faworyzowane rywalki, „biało-czerwone” nie wygrały już żadnej akcji

To były jedyny poniedziałkowy mecz w grupie B. We wtorek Polki zagrają z Belgijkami, a Rosjanki z Włoszkami.

Bezpośredni awans na igrzyska uzyska tylko zwycięzca zawodów. Zespoły z 2. i 3. miejsca zagrają w kolejnym turnieju kwalifikacyjnym (interkontynentalnym).

Grupa A: Holandia – Niemcy 2:3, Chorwacja - Turcja 0:3.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Materiał oryginalny: Kwalifikacje do IO: Polskie siatkarki miały szansę na sprawienie sensacji - Gazeta Krakowska