Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta PAH na pomoc tym, którzy byli zmuszeni do opuszczenia swoich - dotychczas bezpiecznych - domów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądała zbiórka PAH przed kościołem dominikanów w 2019 roku
Tak wyglądała zbiórka PAH przed kościołem dominikanów w 2019 roku Maciej Maziarka
W niedzielę, 20 czerwca, podczas Międzynarodowego Dnia Uchodźcy wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej będą kwestować na rzecz wsparcia udzielanego przez PAH osobom wewnętrznie przesiedlonym - tak zwanym uchodźcom wewnętrznym, szukającym schronienia w bezpiecznych strefach kraju ojczystego. Kwesta będzie trwała po wszystkich mszach świętych przed kościołem Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie.

FLESZ - 85 tys. dzieci zarejestrowano pierwszego dnia na szczepienia

od 16 lat

- Zebrana kwota wykorzystana zostanie do zapewnienia wsparcia uchodźcom wewnętrznym w Somalii, Sudanie Południowym, Iraku oraz Jemenie. Polska Akcja Humanitarna prowadzi w tych krajach działania, które pozwalają jak najszybciej zapewnić potrzebującym dach nad głową i przedmioty pierwszej potrzeby. Prowadzone też są działania mające na celu zapewnienie poszkodowanym dostępu do żywności, bezpiecznej wody pitnej oraz dostępu do godnych warunków sanitarnych - wymienia Tadeusz Szczepaniak z PAH.

W Somalii w obozach dla takich osób PAH odnawia istniejące już źródła czystej wody, buduje latryny i ręczne pompy wodne. Mieszkańcom rozdawane są pakiety higieniczne, szkoli się ich również z zakresu dobrych praktyk higienicznych, dzięki czemu mogą skuteczniej dbać o zachowanie bezpieczeństwa higienicznego w trudnych warunkach z ograniczonym dostępem do wody.

W Sudanie Południowym osoby wewnętrznie przemieszczone, powracające do domów i lokalne społeczności PAH wspiera dystrybucjami przedmiotów pierwszej potrzeby i schronień. W Iraku w obozach dla uchodźców zapewnia potrzebującym wodę, dostęp do toalet, odprowadza odpady, wywozi śmieci, rozdaje pakiety higieniczne.

- W Jemenie zapewniamy podstawowe leki i wyposażenie medyczne. Przeprowadzamy renowację placówek służby zdrowia, odnawiamy ich infrastrukturę wodno-sanitarną, wyposażamy je w niezbędny sprzęt medyczny i niemedyczny. Pomagamy w pokryciu kosztów działalności zakładów opieki zdrowotnej - informuje PAH.

Konflikty i kataklizmy zmuszają ludzi do opuszczenia swoich dotychczas bezpiecznych domów i do ucieczki w poszukiwaniu schronienia. Walki lub niestabilna sytuacja ekonomiczna i społeczna regionu uniemożliwiają bezpieczne osiedlenie się w jednym miejscu. Osoby uciekające z domów na skutek wojny muszą porzucić większość swojego dobytku, całe swoje dotychczasowe życie.

W 2020 roku rekordowa liczba 48 milionów ludzi żyła, będąc wewnętrznie przesiedlonymi w wyniku konfliktów i przemocy w 59 krajach. Liczba ta jest najwyższa w historii. Kolejne 7 milionów ludzi żyło będąc wewnętrznie przesiedlonymi w wyniku katastrof w 104 krajach. Najwięcej nowych wysiedleń wywołanych katastrofami naturalnymi w 2020 r. odnotowano w Azji Wschodniej i Pacyfiku oraz w Azji Południowej. Cyklony tropikalne, deszcze monsunowe i powodzie uderzają w bardzo narażone obszary, które są domem dla milionów osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kwesta PAH na pomoc tym, którzy byli zmuszeni do opuszczenia swoich - dotychczas bezpiecznych - domów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski