Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kwesty to już tradycja

GM
Jak co roku w tych dniach na niektórych cmentarzach przeprowadzane są kwesty. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków. W Wadowicach kwesta rozpoczyna się już dzisiaj, a w Andrychowie - przeprowadzona zostanie w poniedziałek i we wtorek.

Dzięki kwestom, udaje się odnowić wiele zabytkowych nagrobków. Fot. TMA Andrychów

ANDRYCHÓW, WADOWICE. W Wadowicach odbędzie się druga kwesta, w Andrychowie już dziesiąta

Wadowickie kwestowanie ma stosunkowo krótką tradycję. Na wadowickim cmentarzu parafialnym przy alei Matki Bożej Fatimskiej kwestę po raz drugi organizuje Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, a zebrane pieniądze przeznaczy na renowację zabytkowych nagrobków profesorów Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

- Datki jakie zebrane zostały podczas ubiegłorocznej zbiórki przyczyniły się do odrestaurowania nagrobków prof. Kazimierza Modyczko oraz dyrektora Seweryna Arzta. Z kolei pieniądze zgromadzone podczas tegorocznej kwesty umożliwią renowację nagrobka prof. Juliana Lizaka - informują organizatorzy.

Wadowicka kwesta rozpocznie się już dziś, a potrwa do 1 listopada.

Znacznie dłuższą tradycję ma kwesta na cmentarzu w Andrychowie. Organizuje ją Towarzystwo Miłośników Andrychowa oraz andrychowski Hufiec ZHP. W tym roku odbędzie się już dziesiąta, a więc jubileuszowa edycja tej zbiórki.

- Od 2005 roku zapraszamy do udziału w kweście znane postaci. Kwestują z nami poseł na Sejm RP pan Marek Polak, aktor Jan Peszek z rodziną, radni powiatowi, dyrektorzy szkół, nauczyciele - informuje Ewelina Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Do tej pory podczas andrychowskich kwest zebrano ok. 70 tys. zł, a pieniądze te w całości zostały przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków na andrychowskim cmentarzu.

Jak informują organizatorzy, w tym roku naprawiony został nagrobek Wandy Malickiej, nauczycielki, poetki, zasłużonej dla miasta Andrychów, imienniczki jednej z miejskich ulic. Ponadto wszystkie odnowione w latach poprzednich nagrobki zostały pokryte zabezpieczającą powłoką.

- W tym roku rozpoczęto także prace związane ze wstępnym oszacowaniem, jaki przebieg będzie miała renowacja płyty nagrobnej cesarsko-królewskiego lekarza dr Irmanna, pochowanego wraz z synami Otto i Karlem. Jest to najstarszy odnaleziony pochówek cmentarza andrychowskiego - mówi Ewelina Prus-Bizoń.

Tegoroczna kwesta na cmentarzu w Andrychowie zostanie przeprowadzona 31 października i 1 listopada.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski