MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty heliotropu zapachem przypominają wanilię

(DD)
Heliotropium arborescens – heliotrop peruwiański, nazywany też heliotropem wonnym, tomiłkiem peruwiańskim, słonecznicą
Heliotropium arborescens – heliotrop peruwiański, nazywany też heliotropem wonnym, tomiłkiem peruwiańskim, słonecznicą Fot. Wikipedia
Ogród. Heliotrop peruwiański to gatunek byliny z rodziny szorstkolistnych występujący w Ameryce Południowej na terenie Peru i Ekwadoru. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną.

W Polsce heliotrop uprawiany jest w ogrodach, na balkonach i tarasach, chociaż trzeba przyznać, że ostatnio trochę rzadziej.

Drobne kwiaty heliotropu (kształtem podobne do niezapominajek) zebrane w duże, gęste baldachy, wydzielają zapach przypominający wanilię – otrzymywany z nich olejek heliotropowy wykorzystywany jest w perfumerii. Kwitną od lipca do września. Kolor kwiatów najczęściej jest fioletowy, może być także biały, niebieski lub purpurowy. Liście są duże, jajowate, okryte szorstkimi włoskami. Roślina osiąga 25-30 cm wysokości i w odpowiednich warunkach bardzo łatwo i szybko się rozrasta.

Heliotrop lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale roślina nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – zwłaszcza od strony południowej, ponieważ w miejscach bardzo nasłonecznionych więdnie. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne (glebę warto wymieszać z kompostem), roślina wymaga również regularnego podlewania.

W czasie sezonu wegetacyjnego heliotrop warto systematycznie dokarmiać nawozami z małą zawartością azotu. Roślinę można przycinać formując w odpowiednie kształty. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie. Okazy mogą być atakowane przez mączliki.

Heliotrop peruwiański jest wrażliwy na niskie temperatury, może zginąć nawet już przy niewielkich przymrozkach. Jeśli jednak uprawiany jest w pojemnikach, te same rośliny mogą zdobić nasz ogród lub balkon przez wiele lat. Późną jesienią przenosimy heliotrop do pomieszczenia i przechowujemy w widnym miejscu aż do późnej wiosny w temperaturze ok. 10 stopni. Heliotrop można rozmnażać przez wysiew nasion wiosną do inspektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski