Kwota wolna od podatku 2019 – ile wynosi kwota wolna od...

Kwota wolna od podatku 2019 – ile wynosi kwota wolna od podatku? Kiedy nie musisz płacić podatku od dochodu? [17.02.2019]

Piotr Rąpalski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kwota wolna od podatku 2019 – kiedy nie musisz płacić podatku od dochodu?

Kwota wolna od podatku 2019 – kiedy nie musisz płacić podatku od dochodu? ©Sławomir Kowalski / Polska Press

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2019 roku? Jak obliczyć kwotę wolną od podatku? Kwota wolna od podatku to, najprościej mówiąc, suma rocznych dochodów, za którą nie trzeba płacić podatku Urzędowi Skarbowemu, tylko cały przychód zostawić dla siebie. Niestety (lub stety) osób, które takiego podatku nie muszą płacić, jest stosunkowo mało.
Kwota wolna od podatku 2019 – kiedy nie musisz płacić podatku od dochodu?

Kwota wolna od podatku 2019 – kiedy nie musisz płacić podatku od dochodu? ©Sławomir Kowalski / Polska Press

Ile wynosi kwota wolna od podatku?


W 2016 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3091 złotych. Była to kwota niezmienna od 10 lat. Mało kto jednak zarabia mniej niż podana kwota nie ulegająca opodatkowaniu ­– limit jest niższy niż wysokość dwóch pensji minimalnych czy średniej krajowej. Aktualnie kwota całkowicie wolna od podatku wynosi 8000 złotych. Gdy roczne dochody osoby wynoszą 8001 złotych, jest ona już zmuszona do zapłacenia podatku.

Do czego służy kwota wolna od podatku?


W praktyce kwota wolna od podatku ma na celu zabezpieczenie osób zarabiających najmniej. Osoby, które zarobiły w ciągu roku mniej niż 8000 złotych, są zwolnione z opłacania podatku od osób fizycznych. Ponadto mogą też liczyć na zwrot z Urzędu Skarbowego.

Z kwoty wolnej od podatku nie mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej, ryczałtu lub za pośrednictwem podatku liniowego (w wysokości 19% niezależnie od kwoty dochodu).


Kwota wolna od podatku 2019. Czy osoby zarabiające więcej mogą być zwolnione z podatku?


Osoby, których dochody są większe niż 8001 złotych mogą pocieszyć się kwotą zmniejszającą podatek, wynoszącą 556,02 złotych.
Jednak zapłacenia podatku nie unikną. Wysokość podatku jest wyliczana indywidualnie w zależności od wysokości przychodu. Dla tych zarabiających do 85 528 złotych brutto jest to 18% tej kwoty. Osoby mogące się pochwalić wyższymi dochodami, oprócz wspomnianych 18%, płacą dodatkowy podatek w wysokości 32% od kwoty po odjęciu 85 528 złotych.


Ile wynosi kwota wolna od podatku w innych państwach?


W Czechach i Holandii coś takiego jak kwota wolna od podatku nie istnieje. W zamian za to mieszkańcy tych krajów mają szansę skorzystania z wielu ulg, co jest równie opłacalne. Za to we Włoszech czy w Niemczech podatku nie muszą płacić osoby zarabiające w ciągu roku nawet 20-30 tys. złotych. W Wielkiej Brytanii podatku nie płaci się przy zarobkach w wysokości 40-50 tys. złotych.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo