L-4 pod kontrolą

STRZ
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza wzmocnić kontrolę wydawanych przez lekarzy długookresowych zwolnień chorobowych, popularnie zwanych L-4. Ma to ograniczyć ponoszone przez ZUS wydatki na zasiłki chorobowe. Na takie działanie pozwoli poprawka do ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby. Jeżeli Sejm ją przyjmie, nowelizacja wejdzie w życie w lipcu.

ZUS chce ograniczyć wydatki na zasiłki chorobowe

Co roku w Polsce wydawanych jest około 25 mln zwolnień L-4. Przed kilkoma laty z powodu uszczelnienia granic i spowodowania tym zastoju w handlu, najwięcej zasiłków ZUS wypłacał mieszkańcom z terenów przygranicznych; ludzie pozbawieni nagle dochodów "chorowali" długo i wyjątkowo często. W 1998 r. na L-4 najczęściej przebywali mieszkańcy b. województw: kieleckiego, tarnobrzeskiego i przemyskiego.
- Od pewnego czasu obserwujemy wzrost wypłat na zasiłki chorobowe. W ubiegłym roku przeznaczyliśmy na ten cel około 6 procent Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacając 4.228 mld zł - o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Stąd program naprawczy - mówi Anna Warchoł, rzeczniczka ZUS.
Program naprawczy zakłada, że lekarze pracujący w ZUS-ie będą mieć prawo wglądu do dokumentów dotyczących przebiegu leczenia, sporządzonych przez ich kolegów po fachu. W przypadkach, gdy wydane przez lekarzy zwolnienia wzbudzą ich zastrzeżenia, będą mogli też ponownie badać pacjentów. Jeżeli np. w krótkim odstępie czasu pacjentowi zostanie wydane kilka zwolnień z rozpoznaniem tego samego schorzenia i okaże się, że nie było to uzasadnione, to okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony.
- Zdarzają się sytuacje, gdy z jednego miasta wiele osób pobiera zasiłek chorobowy na podstawie zwolnień wydanych przez tego samego lekarza. To będzie pewien sygnał - mówi Anna Warchoł.
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że zwolnienia chorobowe będą mogli wydawać tylko ci lekarze, którzy przejdą organizowane przez ZUS szkolenia i zakończą je egzaminem. O ewentualnej utracie prawa do wypisywania L-4 ma decydować liczba upomnień udzielonych lekarzowi. Projekt nie precyzuje jednak, ile musiałoby być takich zwolnień.
Zdaniem Bogdana Badowskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, ZUS ma prawo kontrolować zasadność wydawanych zwolnień lekarskich, ale tylko w ewidentnych przypadkach.
Nowelizacja ustawy - jeżeli zostanie przegłosowana - ma obowiązywać od lipca, kiedy to zostaną wprowadzone nowe druki zwolnień. Oryginały będą przesyłane do ZUS-u; pacjenci otrzymają tylko ich kopie.
(STRZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie