Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagodny i przyjacielski kuzyn Lassie

Redakcja
Loriseum Abreu, czyli Bryś, którego właścicielką jest Júlia Suváková ze Słowacji Fot. archiwum rodzinne
Loriseum Abreu, czyli Bryś, którego właścicielką jest Júlia Suváková ze Słowacji Fot. archiwum rodzinne
Jego długowłosy odpowiednik zdobył ogromną popularność głównie za sprawą słynnego opowiadania, a później filmu "Lassie wróć". Cały świat poznał i pokochał długowłosego owczarka szkockiego zwanego collie. Dziś przedstawimy jego kuzyna mniej znanego w Polsce, ale bardzo popularnego na Zachodzie - krótkowłosego owczarka szkockiego nazywanego też collie smooth.

Loriseum Abreu, czyli Bryś, którego właścicielką jest Júlia Suváková ze Słowacji Fot. archiwum rodzinne

Rasy psów

Praktycznie jest taki sam, jak długowłosy. Identycznej wielkości - do 61 cm wysokości w kłębie i o wadze około 23 kg. Ma też podobną psychikę. Oba owczarki, należące do ras psów pasterskich i zaganiających, pracowały przy owcach i bydle. Długowłosy owczarek pilnował w Szkocji zwierząt na pastwiskach; musiał być bardziej odporny na chłód, wiatr i deszcz, dlatego miał tak długą sierść. Krótkowłosy zaganiał zwierzęta na targ i długiej sierści nie potrzebował.

Krótka sierść collie smooth jest szorstka, dwucentymetrowa, pod palcami sztywna, o gęstym podszyciu. Umaszczenie owczarek ma śniado-białe (jasnozłote, mahoniowe), trójbarwne (czarne, podpalane, białe) lub marmurkowate (niemal srebrno-niebieskie). Wielką zaletą tej rasy jest to, że sierść owczarka nie wymaga pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy parę razy przeczesać i odpowiednio karmić zwierzę, a sierść będzie mu lśniła mocno. Krótki włos pozwala także dostrzec piękną budowę psa, jego figurę, zwłaszcza w ruchu. Nie ma piękniejszego widoku niż collie smooth sprężyście biegnący przez łąkę. Można podziwiać wtedy harmonię jego ruchów.

W filmie "Lassie wróć" zostało pokazane wielkie przywiązanie psa do dziecka. Lassie, sprzedana z konieczności przez swoich właścicieli, potrafiła przejść wiele mil i pokonać wiele trudności, by wreszcie stanąć pod szkołą i czekać na swojego małego pana. I właśnie takie są owczarki szkockie, niezależnie od długości sierści. Wierne, kochające, tęskniące, oddane, przyjacielskie. Doskonale czują się w roli psa rodzinnego, idealnie wręcz dogadują się z dziećmi. Nie są agresywne, więc świetnie radzą sobie jako ich opiekunowie. Mają też mocno rozwinięty instynkt stróżowania. A więc pozostawione w ogrodzie przy owczarku śpiące w wózku dziecko może być bezpieczne. Tym bardziej, że gdyby pojawił się ktoś obcy, collie, który słynie z tego, że jest nieufny wobec intruzów, głośno o tym wszystkich zawiadomi. Bo te psy - co dla niektórych jest ich wadą - potrafią i lubią głośno szczekać.

Owczarek szkocki, choć doskonale akceptuje mieszkanie w bloku, to jednak wymaga długich spacerów. Dopiero wybiegany, i to na wolności, bez smyczy, staje się szczęśliwy, gotowy do pełnienia swoich obowiązków, np. stróżowania.

Ci, którzy mieli w swojej rodzinie owczarka szkockiego, mówią, że jego ogromną wadą jest łakomstwo i łasuchowanie. Trzeba uważać, aby nie przekarmić psa, który cięgle zachowuje się jakby był głodny. Ale czy jest to tylko cecha "szkotów"?

Szczenię kosztuje około 2 tys. zł.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski