Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łańcuszek z wieżowcem

TYM
Pojawiła się szansa, by po wielu latach straszenia wyglądem 26-kondygnacyjny "szkieletor" stojący w sąsiedztwie ronda Mogilskiego zamienił się w centrum konferencyjne. Właściciel 90-metrowego budynku NOT, Centrala Zbytu Węgla "Węglozbyt" z Katowic, w ramach uregulowania zadłużenia zamierza przekazać wieżowiec Kompanii Węglowej SA, a ta z kolei ma oddać obiekt skarbowi państwa. Być może później prezydent Krakowa przekazałby budynek we władanie zamykającej łańcuszek - Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Kolejna szansa

   - Trwają uzgodnienia wszystkich zainteresowanych stron. Zgodnie z ordynacją podatkową budynek zamierzamy przekazać Kompanii Węglowej już w lutym. Do końca pierwszego kwartału mógłby przejąć go skarb państwa. W styczniu sporządzona została wycena obiektu. Jego koszt oszacowano na ponad 20 mln zł. Sporządzono również ekspertyzy stanu technicznego wieżowca. Nie wykazały one żadnych mankamentów - wyjaśnia Alfred Dudek, wiceprezes ds. finansowych CZW "Węglozbyt".
   - Z propozycją zaadaptowania szpecącego krajobraz miasta "szkieletora" na centrum kongresowe w ubiegłym roku do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego zwrócił się rektor Akademii Ekonomicznej prof. Ryszard Borowiecki. Uczelnia przygotowana jest do obsługi takiego obiektu. Do realizacji pomysłu droga jednak jeszcze daleka. Akademia Ekonomiczna nie jest w stanie samodzielnie zmodernizować obiektu. Mogłaby natomiast zrobić to wspólnie z miastem albo innym inwestorem - wyjaśnia Maciej Bóbr, rzecznik AE w Krakowie.
   - Uważam, że wieżowiec jest w dobrym stanie technicznym i nadaje się do adaptacji. W sumie przygotowywałem już 8 koncepcji jego zagospodarowania. Kilka z nich zakładało__utworzenie na dolnych kondygnacjach sal konferencyjnych - były projektowane w różnej wielkości - a na górnych piętrach pomieszczeń biurowych oraz hotelowych. Ostatnią taką koncepcję wykonałem na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia dla przedsiębiorstwa Centrum Kongresowe Nauki i Techniki. Można przygotować kolejny projekt dla nowego inwestora. Wielkość sali konferencyjnej, jak i wysokość budynku jest kwestią do uzgodnienia. Gdyby sobie zażyczono jego zmniejszenie - nie byłoby problemu. Postuluję jednak zachować pierwotną wysokość. Obniżanie stalowej konstrukcji byłoby bardzo kosztowne - mówi Krzysztof Leśnodorski, który wraz ze Zdzisławem Arctem był projektantem budynku NOT. Jego budowę wstrzymano w 1979 r. W 2000 r. CZW "Węglozbyt" przejęła wieżowiec od zadłużonej spółki Business Centre Tower. Budynek dwukrotnie próbowano sprzedać w ramach przetargu - najpierw za 24 mln zł, a później za 16 mln. W obu przypadkach nie było jednak chętnych na jego kupno.
(TYM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski