Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łapanowski kościół św. Bartłomieja

PB
Z XVI wieku pochodzi znajdujący się w kościele późnogotycki posąg Zmartwychwstałego Chrystusa, posiadający liturgiczne przeznaczenie w okresie Wielkanocy. Autorem głównego ołtarza jest prawdopodobnie pochodzący z pobliskiego Gdowa snycerz i rzeźbiarz Piotr Kornecki. Ołtarz zdobią obrazy wykonane dawną technologią malarstwa tablicowego, temperowego ze złoceniami.

Wakacje z Dziennikiem"

 Najcenniejszym zabytkiem Łapanowa jest tamtejszy kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Wzniesiony został w 1529 roku w stylu gotyckim. W roku 1614 przebudowano go, obniżając dach i dobudowując kaplicę, którą nakrywa kopuła. Zmieniono też wówczas wyposażanie z pierwotnego gotyckiego na barokowe lub rokokowe.
 Z końca XV wieku pochodzi gotycka chrzcielnica w formie kielichowej, posiadająca dekorację architektoniczną. Z kolei z końca XVII wieku pochodzi ambona z wejściem z zakrystii. W kościele zachowały się również pochodzące z XV wieku szaty kościelne, przybory mszalne i ozdoby ołtarza. Są wśród nich cenne gotyckie tkaniny importowane z Włoch.
 We wnętrzu kościoła zachowało się również wykonane przez miejscowych kamieniarzy epitafium klęczącego rycerza. Jest to pamiątka ówczesnego właściciela Łapanowa, Marcina Łapki, zmarłego w 1652 roku. W XVIII wieku obok kościoła wzniesiono drewnianą dzwonnicę słupową. Pod koniec wieku XIX kościół przebudowano i poszerzono, nadając mu obecny kształt.
  (PB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski