MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laptopy dla 4-klasistów. Wiemy, kiedy uczniowie je otrzymają. Trwa akcja laptop dla czwartoklasisty. Sprawdź zasady i szczegóły ustawy

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Darmowe laptopy dla czwartoklasistów już trafiają do szkół. Sprzęt otrzyma niespełna 400 tys. uczniów klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych. Dodatkowo nauczyciele dostaną bon na zakup laptopa w wysokości 2,5 tys. zł. Co dokładnie zakłada ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli? Oto najważniejsze informacje o inicjatywie laptop dla ucznia.

Spis treści

Laptopy dla czwartoklasistów i bony dla nauczycieli. Najnowsze informacje

14 lipca prezydent podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Matka z synem siedzi przed laptopem.
Uczniowie IV klas dostaną darmowe laptopy 123 RF/ zdjęcie seryjne/ rawpixel

Wciąż pojawia się dużo pytań związanych z tym, kiedy laptopy trafią do szkół i co trzeba zrobić, by dziecko otrzymało laptopa. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się na rządowej stronie Laptop dla ucznia. Chcąc uzyskać niezbędne informacje na temat tego przedsięwzięcia nauczyciele i rodzice mogą także dzwonić na infolinię: 22 182 22 88. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

Na początku roku szkolnego 2023/2024 Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że pierwsze laptopy trafiły już do szkół.

– Konsekwentnie realizujemy założenia ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Ruszyły transporty z dostawami na terenie całej Polski, do tej pory dostarczyliśmy ponad 4330 komputerów. 403 uczniów z Otwocka będzie mogło od przyszłego tygodnia zacząć naukę, wykorzystując nowy sprzęt – przekazał wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski.

Przypominamy, że w zgodnie z ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli nauczyciele otrzymają bon na zakup laptopa w wysokości 2,5 tys. zł.

Darmowy laptop dla ucznia. Komu przysługuje?

Zgodnie z ustawą począwszy od roku szkolnego 2023/2024, a następnie także w kolejnych latach uczniowie klas czwartych otrzymają od rządu darmowe laptopy. Jak czytamy w dokumencie otrzymać je będą mogli czwartoklasiści, którzy uczęszczają do:

  • szkoły publicznej;
  • szkoły niepublicznej;
  • publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej.

Kiedy uczniowie dostaną laptopy?

Poszczególne roczniki uczęszczające do klas czwartych otrzymają laptopy w danym roku szkolnym do 30 września. Oznacza to więc, że uczniowie z klas czwartych powinni otrzymać sprzęt pod koniec września 2023 roku, część otrzyma go w październiku. W tym roku szkolnym wszyscy czwartoklasiści mają dostać laptopy do końca grudnia 2023. Sprzęt przejdzie całkowicie na własność rodziców.

Wpisując nazwę szkoły i inne dane na stronie Laptop dla ucznia, można sprawdzić status dostawy sprzętu.

Jakie laptopy dla czwartoklasistów?

Ministerstwo Cyfryzacji podało listę laptopów, które trafią do czwartoklasistów.

Poniżej zamieszczamy listę firm i modeli, a także liczbę sprzętów:

Laptopy dla 4-klasistów. Wiemy, kiedy uczniowie je otrzymają. Trwa akcja laptop dla czwartoklasisty. Sprawdź zasady i szczegóły ustawy
Ministerstwo Cyfryzacji/ lista laptopów, jakie dostaną uczniowie
Laptopy dla 4-klasistów. Wiemy, kiedy uczniowie je otrzymają. Trwa akcja laptop dla czwartoklasisty. Sprawdź zasady i szczegóły ustawy
Ministerstwo Cyfryzacji/ lista laptopów, jakie dostaną uczniowie

Laptopy będą grawerowane

Na każdym z laptopów ma być wygrawerowany orzeł oraz napis „Rzeczpospolita Polska”, co ma zapobiec odsprzedaży sprzętu.

– To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom – tłumaczył Janusz Cieszyński.

Odsprzedaż byłaby niemożliwa przez co najmniej pięć lat.

Wsparcie edukacji cyfrowej przez zakup laptopów

We współczesnej edukacji bardzo ważnym aspektem jest możliwość korzystania z technologii. Jednak ze względów finansowych nie wszystkie rodziny, w których uczą się dzieci, mogą sobie pozwolić na zakup odpowiedniego sprzętu. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, w zeszłym roku w laptopy wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

– Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać – mówił premier. – Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom

Tym razem laptopy trafiają do wszystkich uczniów klas czwartych. Szef rządu podkreślił, że jest to „jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej”.

– Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (...). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznaczył, że „komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia”.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do 4-klasistów, gdyż tak rekomendują eksperci. Jak mówił: „wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności".

– To ogromna pomoc, szczególnie, że część sprzętu trafi na wieś i do regionów mniej ucyfrowionych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że technologia jest tylko narzędziem. To od pomysłu na jej wykorzystanie, od programu nauczania, szkoleń zależał będzie końcowy efekt – zaznacza Karolina Pietz-Drapińska, dyrektor marketingu i PR w Komputronik.

Bony dla nauczycieli na zakup laptopów

Nauczyciele nie otrzymają samego sprzętu, ale bony na zakup laptopa.

– W przypadku uczniów postawiliśmy na jednolity standard dla wszystkich w klasie, ale nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy. Dopuszczamy zarówno tradycyjne komputery przenośne, jak i sprzęt oparty o chmurę – mówił szef resortu cyfryzacji.

Bony na komputery dla nauczycieli mają wynosić 2500 zł.

– 2,5 tys. zł to dzisiaj kwota wystarczająca na zakup wydajnego laptopa domowego o specyfikacji przewyższającej minimum określone w Ustawie. W tej kwocie kupimy sprzęt wyposażony w procesor Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, 8 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD o pojemności 512 GB, który wystarczy do komfortowego przeglądania Internetu i pracy z plikami Office, np. przygotowywania prezentacji. Nie spełni on jednak oczekiwań nauczycieli z większymi wymaganiami a pamiętajmy, że inne oczekiwania co do komputera ma nauczyciel polskiego, inne muzyki, a jeszcze inne nauczyciel informatyki – ocenia Filip Kałas z Komputronik.

Bezpłatne laptopy dla uczniów szkół niepublicznych

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce, zarówno ze szkół publicznych jak i niepublicznych.

To będzie program powszechny. Ustawa będzie gwarantowała, że w kolejnych latach każdy uczeń, który idzie do IV klasy, będzie miał gwarancję tego, że taki sprzęt otrzyma. Chcemy, żeby ten program na stałe wszedł do polskich szkół – zapowiadał Janusz Cieszyński.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Laptopy dla 4-klasistów. Wiemy, kiedy uczniowie je otrzymają. Trwa akcja laptop dla czwartoklasisty. Sprawdź zasady i szczegóły ustawy - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski