Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe zachęcają do sprzedaży swojego gruntu. Ile można zarobić? Kto skorzysta?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
- Zachęcamy wszystkich właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłosili się do nadleśnictw z ofertą sprzedaży - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów, które będą wykorzystywane pod zalesianie, aby powiększyć zasoby leśne. Zgodnie z założeniami, do 2050 roku lesistość Polski ma zwiększyć się do 33 proc.

- Postanowiliśmy uruchomić specjalny program, który będzie skierowany do prywatnych właścicieli gruntów leśnych, program, który ma służyć zwiększeniu powierzchni lasów - poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Jak wyjaśnił, chodzi o zwiększenie zasobów leśnych Skarbu Państwa.

- Mam nadzieję, że w tym roku uda się nabyć jeszcze więcej gruntów, by powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rosła - tłumaczył.

Z kolei p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica przyznał, że do tej pory grunty pod lasy były kupowane "okazjonalnie". - W tej chwili obowiązuje zarządzenie, które wyraźnie nakazuje nadleśniczym szukać właścicieli np. zapomnianych lasów - wskazał.

Jak wyjaśniono, w tym roku poszczególni nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Zakup gruntów finansowany będzie z funduszy własnych nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, środki pochodzące z funduszu leśnego.

Jeżeli chodzi o cenę zakupu, to będzie ona uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Resort środowiska i klimatu podaje, że lasy stanowią już niemal 30 proc. powierzchni Polski. Większością z nich (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce należy do osób prywatnych. Zgodnie z założeniami, do 2050 roku lesistość Polski ma zwiększyć się do 33 procent.

Zasady skupu gruntów pod nowe lasy

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowano krótki poradnik dla osób zainteresowanych sprzedażą gruntów.

Jestem zainteresowany sprzedażą. Co mam zrobić?

Przede wszystkim ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Skierować ofertę do nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.

Jakimi gruntami będą zainteresowane Lasy Państwowe?

Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.

Przede wszystkim grunty sąsiadujące

Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowane są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce wschodniej. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lasy Państwowe zachęcają do sprzedaży swojego gruntu. Ile można zarobić? Kto skorzysta? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski