18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Łatanie dziur i płac

KAR
Po raz kolejny najwięcej emocji podczas sesji Rady Powiatu wzbudził temat dróg. Dyskusję wywołał też skierowany do Starostwa Powiatowego list, którego autorami są nauczyciele trzech szkół średnich z powiatu myślenickiego, w sprawie wynagrodzeń za dodatkowe godziny przepracowane w trakcie matur.

   Po sprawozdaniu starosty i wicestarosty z realizacji uchwał rady i działalności międzysesyjnej raport za rok 2004 przedstawił Henryk Hołuj, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Omówił on przy tej okazji zadania i cele Inspektoratu Budowlanego. Jak wynika z raportu - w ubiegłym roku mandatami na łączną kwotę 4,5 tys. zł ukarano 18 inwestorów i kierowników budów. Inspektorzy budowlani przeprowadzili też 280 kontroli, w tym najwięcej (110) - obiektów użytkowania.
   Radni przegłosowali uchwałę w sprawie przystąpienia do programów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Będą to dwa programy realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach. Pierwszy z nich - "Dobry początek" skierowany będzie do 350 bezrobotnych, drugi zaś - "Kolejna szansa" do 45.
   Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Jerzy Grabowski przedstawił sprawozdanie z realizacji programu modernizacji dróg. Zapoznał zebranych z kosztami i przebiegiem prac zaplanowanych w programie inwestycyjnym na lata 2004-06, realizowanych we współpracy z gminami. Remont odcinka nawierzchni ulicy Piłsudskiego w Myślenicach wraz z budową chodnika, w opinii jednego z radnych najlepszego fragmentu drogi w mieście, kosztował powiat 115 tys. zł, gminę zaś 165 tys. zł.
   Dużo uwagi poświęcono dyskusji nad zasadnością budowy chodników w sytuacji, gdy stan dróg na wielu odcinkach jest katastrofalny. Radny Jacek Pasiowiec apelował, że gdy nie zmieni się technologii remontów, wkrótce nie będzie już czego naprawiać. Dyrektor Grabowski przedstawił koszty remontów, z których wynika, że koszt używanej do remontów emulsji jest pięciokrotnie niższy od asfaltu. Jednak ta jest stosunkowo nietrwała, przez co konieczne są kolejne naprawy tych samych odcinków.
   W związku z wygaśnięciem kadencji poprzednich członków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wyznaczono na ich miejsce dwóch radnych. Przegłosowano kandydatury Jacka Pasiowca i Marka Lijewskiego.
   Na zakończenie odczytano list nauczycieli z trzech szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach oraz Zespołu Szkół w Dobczycach. Domagają się oni zajęcia stanowiska przez Starostwo Powiatowe w sprawie dodatkowych wynagrodzeń, jakie - zdaniem nauczycieli - przysługują im za dodatkowo przepracowane godziny (w wymiarze od 20 do 110) podczas matur wewnętrznych.
   - W tej chwili nie ma żadnych podstaw prawnych do wypłat takich dodatkowych należności. Możliwość zwiększenia dodatku motywacyjnego leży w gestii Rady Powiatu, która, uznawszy że za pracę w trakcie matur należą się dodatkowe gratyfikacje i w momencie wygospodarowania na nie środków, może dopiero podjąć decyzję o zmianie zapisu w regulaminie wynagrodzeń o zwiększeniu dodatku z 3,5 proc. na wyższy - mówi Władysław Kurowski, wicestarosta.
Tekst i fot.(KAR)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie